Gépjármű átírás 2021, határidő, költsége és menete

Fotó: © torbakhopper / Flickr

A gépjármű átírással kapcsolatos költségek terén idén is hasonló költségek fogják terhelni az új tulajdonost. A gépjármű kW szerint megállapított illetéke sem változott. Az átírás még mindig 15 napos határidejű!

A gépjármű átírást az okmányirodákban kell intézni. Az ügyintézéshez azonban több okiratra is szükségünk van, valamint díja is van az átírásnak. A gépjármű átírás szabályait és legfontosabb tudnivalóit az alábbiakban tekintjük át. Mindenesetre, ha nem maga szeretné intézni, meghatalmazást mindenképpen adjon az eljárónak a gépjármű átíráshoz.

Gépjármű adásvétel illetékmentes az alábbi esetekben:

Az illetékmentességet minden esetben okirat bemutatásával kell igazolni.

Az igazolólap díja lassú jármű és a pótkocsi, valamint négykerekű segédmotoros kerékpár esetében 4 800 Ft
Törzskönyv illetéke: 6 000 Ft

Forgalmi engedély illetéke: 6 000 Ft

Ha új rendszámtábla kiadására is sor kerül: 1 pár általános rendszámtábla: 8500 Ft (1 darab: 5500 Ft) 1 pár különleges rendszámtábla 15000,- Ft; egyénileg kiválasztott rendszámtábla 112 450 Ft

egyedileg előállított rendszámtábla 435 000 Ft; 1 pár zöld alapszínű különleges rendszámtábla 8 500 Ft.

A vagyonszerzési illetéket a jármű életkora és teljesítménye alapján állapítják meg, ami a gépjármű átírásának illetéke is, mely a hatályos illetéktörvény szerint az alábbiak szerint számítandó:

Jármű Jármű gyártási évétől számított kora
hajtómotorjának teljesítménye (kW) 0-3 év 4-8 év 8 év felett
0-40 550 Ft/kW 450 Ft/kW 300 Ft/kW
41-80 650 Ft/kW 550 Ft/kW 450 Ft/kW
81-120 750 Ft/kW 650 Ft/kW 550 Ft/kW
120 felett 850 Ft/kW 750 Ft/kW 650 Ft/kW

2500 kg-ot meg nem haladó össztömegű pótkocsi tulajdonjogának megszerzéséért 9000.-Ft, minden más esetben 22 000 Ft illetéket kell megfizetni.

Gépjárműre, pótkocsira vonatkozó haszonélvezet, használat, üzembentartói jog megszerzése esetén az alapilleték 25%-át kell leróni.

Személygépkocsik és tehergépjárművek esetében mindenképpen vinnie kell magával mindenkinek az érvényes kötelező gépjármű felelősségbiztosítás kötvényét. Továbbá be kell fizetni 12.000.-Ft-ot, ennyibe kerül az átírás.

El kell végeztetni az eredetségvizsgálatot is, és az 60 napnál nem lehet régebbi ahhoz képest, mikor az átírás megtörténik. Öröklés esetén nem szükséges ezt megcsináltatni, de ilyenkor kérhetik a hagyatékátadó végzést. Ha vettük az autót, akkor meg az adásvételi szerződést kell magunknál tartani.

A gépkocsi törzskönyve is kelleni fog, valamint a személyi igazolvány, vagy vezetői engedély, illetve útlevél és a lakcímkártya. Ha az átirató nem magánszemély, hanem cég, akkor aláírási címpéldánnyal lehet megtenni és a cég 3 hónapnál nem régebbi cégkivonatával.

Abban az esetben, ha hitel volt az autón, akkor az előző tulaj törlési nyilatkozata kell, vagyis, hogy már nincs rajta hitel.

Ha pedig egy igazán nagy gépet vettünk és annak össztömege meghaladja a 3,5 tonnát, akkor a jegyzőtől kell kérni egy olyan igazolást, hogy az ingatlan alkalmas arra, hogy ott tárolja az új tulajdonos.

Az átíratáshoz, vagy személyesen kell kérni időpontot az okmányirodákban, vagy elektronikusan kell igényelni azt. Amennyiben valaki nem viszi magával valamennyi szükséges –fenn felsorol – papírt, akkor a hivatalnak nem lesz módjában átírni a gépjármű tulajdonát.

Ha pedig az új tulajdonos kifut a 15 napos határidőből, vagyis nem intézkedik az áriratásról ezalatt az idő alatt, akkor szabálysértési eljárás is indítható ellene az új jogszabályok szerint. 15 nap ugyanis a megvásárlástól számított határidő, mialatt meg kell tenni az átírást.

Ha pedig úgynevezett lassú gépjármű átírást szeretnénk intéztetni az okmányirodában, akkor az alábbi dokumentumokra lesz szükségünk. Szintén vinni kell értelemszerűen az adásvételi szerződésünket, ami szintén teljes bizonyító erejű magánokirat kell, hogy legyen, vagy pedig a hagyatéki végzést, továbbá érvényes felelősségbiztosítási kötvényt, valamint a törzskönyvet, a járműkísérőlapot és az igazolólapot. Ebben az esetben is van fizetendő eljárási díj, amit csekken kell befizetni. Egyik csekk 6000.-Ft-ról, a másik pedig 4800.-Ft-ról szól.

Üzembentartói jogosultság bejegyzésére pedig a teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt üzembentartói megállapodás, érvényes felelősségbiztosítás alapján lesz lehetőség. A forgalmi engedély 6.000 Ft, valamint további 12.000.-Ft-ot kell csekken megfizetni.

Tehergépjárművek átírása esetén 3,5 tonna össztömeg feletti teherautó, autóbusz, nyergesvontató, pótkocsi átírásakor nem kell illetéket fizetni, ha a vevő gazdálkodó szervezet.