Tagi kölcsön 2018 szerződés minta

A tagok nyújtotta kölcsön az egyik útja annak, hogy egy gazdasági társaság átmenetileg rendezze a tartozásait, illetve költségeit. A tagi kölcsönnek azonban vannak szabályai, és több mindenre is oda kell figyelni, ha a tagok emellett döntenek. Talán most az egyik legidőszerűbb ez a téma, hiszen kötelező a törzstőkeemelés az új Ptk szerint.

A cégeknél gyakran előfordulhat, hogy túl sok kifizetetlen tartozása van, vagy más pénzbeli kötelezettsége. Ha nincs a cégnek erre fedezete, akkor szóba jöhet a tagok által nyújtott kölcsön. Ha ugyanis nem keletkezik elegendő bevétel a társaság költségeinek fedezésére, szükség van valamiből fedezni azt, így juthatunk el a tagi kölcsönig.

Ez akár veszélyes dolog is lehet, ugyanis ha az adóhatóság megvizsgálja a cég könyveléseit, és azt találja, hogy túl sok a tagi kölcsön, akkor utánanézhet, hogy volt e a cég tagjainak elegendő jövedelme, vagyis adózott jövedelme ahhoz, hogy tagi kölcsönt tudjon adni a cégnek. Vagyis, miből kerültek elő a kölcsönök?

Tehát a magánszemély tagoknak kell tudnia igazolnia azt, hogy az adózott jövedelméből tudott a társaságnak nyújtani a könyvelésben szereplő tagi kölcsönt. Azt gondolhatjuk, hogy ez egy veszélytelen megoldás, mert ha a cég visszaadja a kölcsönt, akkor minden rendben van, de ez nem ilyen egyszerű. Azt, hogy volt a tagnak elegendő leadózott pénze, azt pontosan arra az időpontra kell tudni igazolnia, mikor ez a kölcsönnyújtás megtörtént, nem később, és nem előbb, hanem, hogy akkor pont megvolt az az összeg.

Ha viszont a társaság „úgy dönt” hogy elengedni ezt a kölcsönt, vagyis nem kéri úgymond vissza, akkor pedig ajándékozásnak minősül a hatályos illetéktörvény értelmében, vagyis meg kell utána fizetni az ajándékozási illetéket, ami nem kevés, (a hatályban lévő szabály alapján 18%) Viszont ha meg vissza tudná fizetni a cég, akkor nem lett volna szükség e tagi kölcsönre. Ördögi kör.

Szóval a tagi kölcsönhöz szükséges a kölcsön nyújtásának napján rendelkezésre álló leadózott jövedelem, amit átutalással is kölcsönadhat a cégnek, de készpénzben is odaadhatja, ekkor viszont fontos, hogy a bevételi pénztárbizonylatot kitöltse a cég. De ami a legfontosabb és elmaradhatatlan, az az, hogy születnie kell egy kölcsönszerződésnek is. Tehát összegezve: igazolni kell tudni a pénz eredetét, kell a kölcsönszerződés, valamint pénztári bizonylat.

Minden vállalkozás kiszámolja a saját nyereségminimumát, ami a társaság az összes bevételének 2%-a. Az utóbbi évben a tartósan veszteséges cégek körében elszaporodott tagi kölcsön alkalmazása. Ezt visszaszorítandó, megszigorították a nyereségminimumnak a számítását, mely szerint a társaság összes bevételét a magánszemély tag által adott kölcsön felével növelten kell számítani. A tagi kölcsönt kapott cégek nyereségminimuma nagyobb lesz és nem fizetik vissza. Ezek a szigorodott szabályok viszont csak a természetes személy tagokra vonatkozik.

  

TAGI KÖLCSÖN SZERZŐDÉS

 

amely létrejött egyrészről

név: ………………………………………………………………………….

anyja neve: …………………………………………………………………

születési helye és ideje: ………………………………………………

lakhelye: …………………………………………………………………….szám alatti lakos, mint kölcsönadó(továbbiakban: Kölcsönadó)

 

másrészről

………………………………………………………………………………….

cégjegyzékszáma: ………………………………………………………..

adószáma: ……………………………………………………………………

képviselő: …………………………………………………………………….

székhelye: ………………………………………………………..………… szám alatti székhelyű cég, mint kölcsönvevő(továbbiakban: Kölcsönvevő) között alulírott napon és helyen az alábbi feltételekkel.

 

  1. Kölcsönadó a mai napon …………………………………………. Ft, azaz ………………………………… …………………………………. forint összegű kölcsönt ad készpénzben/ átutalással teljesítve kölcsönvevőnek tagi kölcsönként, aki a kölcsönösszeg átvételét jelen szerződés aláírásával egyidejűleg elismeri.
  1. Szerződő felek megállapodnak abban, hogy a nyújtott kölcsön összege ………………kamattal nyújtott/kamatmentes.
  2. Kölcsönvevő köteles a kölcsön teljes összegét legkésőbb ……………………………… napjáig visszafizetni Kölcsönadónak. Felek egyezően rögzítik, hogy a kölcsön összegét kölcsönvevő több részletben is visszafizetheti.
  3. Jelen szerződésben nem szabályozott kérdésekre a Ptk. szabályai az irányadók.

 

A felek jelen szerződést, mint akaratukkal mindenben megegyezőt, helybenhagyólag írják alá.

 

Kelt ……………………………, ………………………………….

 

 

____________________________________          __________________________________

                          kölcsönadó                                                                 kölcsönvevő

 

 

Tanú 1                                                                        Tanú2

Név:……………………………………………………………..          Név:…………………………………………………………

Cím:……………………………………………………………..          Cím:…………………………………………………………

szem.ig.szám:………………………………………………           szem.ig.szám:………………………………………….