Visszér kezelése: nem csak esztétikai okok miatt fontos!

Fotó: © Carlos Graterol / Flickr

Egyes egészségügyi problémákkal hajlamosak vagyunk csak akkor foglalkozni, ha azok már életminőségünket is jelentősen rontják. Ahelyett azonban, hogy a homokba dugnánk fejünket, érdemes megismerni az olyan sokakat érintő problémákat, mint amilyen a visszér is. A kitágult, szabad szemmel is jól látható erek azonban nem csak a láb vonzó megjelenése szempontjából érdemelnek figyelmet, hanem az általuk jelentett egészségügyi kockázat miatt is.

A megelőzés, valamint a már kialakult visszerek kezelése azért is rendkívül fontos, mert ha ez nem történik meg, akkor a bőr, az izmok és a szövetek vérellátása terén akár komoly gondokkal kell majd számolni az idő előrehaladtával. Fekélyesedés, a bőr elhalása következhet be, valamint a kórokozókkal teli terület veszélyt jelent az egész szervezetre. Az élénk piros színű vér helyett sűrűbb, alvadt-jellegű folyik ezekben az erekben, ami azért is különösen veszélyes, mert egy-egy alvadt vérdarab tüdőembóliát, vagy szívinfarktust is okozhat. Ha a láb erei elzáródnak, az pedig visszafordíthatatlan következményekkel, részleges, vagy teljes amputációval is zárulhat. Világosan látható tehát, hogy nem csak a megjelenés miatt ajánlott odafigyelni a visszerekre, azok állapotára, hanem az egyéb, velük járó komplikációk megelőzése miatt is.

Hazánkban rendkívül gyakori a visszerekkel kapcsolatos probléma, és maga a „visszeresség” elnevezés némileg téves, ugyanis visszérrel mindannyian rendelkezünk, az már más téma, hogy ilyen vagy olyan okoknál fogva egyeseknél a vénák kitágulása, és kanyargóssá válása következik be, s nyilvánvalóan az ezzel járó problémák is. Alapvetően elmondható, hogy a „felegyenesedett” életmód, és az ehhez nehezen alkalkmazkodó visszerek tehetőek felelőssé, de természetesen egy sor már tényező is szerepet játszik abban, hogy kialakul-e a visszerekkel, valamint a vénabillentyűk zárásával kapcsolatos megbetegedés.

A genetika, az anatómiai rendellenességek itt is szerepet játszanak, mint sok más betegség kialakulásában. A sérülések helyrehozása utáni állapot, a terhesség időszaka, a fokozott véralvadékonyság, az idős kor, az elsősorban a női nemre jellemző gyengébb kötőszövetek, vénafalak, a nemi hormonok, sőt, az álló foglalkozás, és természetesen az elhízás is felelőssé tehetőek a visszerek kialakulásáért. Ezek közül néhány ellen tehetünk, de vannak bizonyos velünk született adottságok, melyeken még a legjobb akarattal sem változtathatunk. Az biztos, hogy az egészséges életmód, a rendszeres testmozgás, az elhízás megelőzése, vagy a már kialakult túlsúly kezelése mind-mind szerepet játszanak abban, hogy sikerüljön elkerülni a visszerek állapotából eredő gondokat.

A szabad szemmel is jól látható elváltozások mellett vannak bizonyos tünetek, amelyekből egyértelműen arra lehet következtetni, hogy visszér problémával állunk szemben. Ilyenek a következők:

Ha már kialakult a probléma, természetesen akkor sincs ok az elkeseredésre, hiszen ha időben orvoshoz fordul, akkor kiválóan kezelhető a betegség. A kezdeti stádiumban az életmód megváltoztatásával javulást mutat a visszerek állapota. A rendszeres sport, a lábak gyakori felpolcolása, de például az úgynevezett kompressziós kezelés is eredményre vezethet. Ez utóbbi alkalmával rugalmas harisnya viselése javasolt, mely a lábszárat gyakorlatilag összenyomja, ezzel segíti az izompumpa működését, és a tágult erek vérellátását. Fáslit, kompressziós harisnyát szakorvos írhat fel, s segítségével csökken a pangó vér mennyisége, jobb lesz az oxigénnel való ellátottság.

Amennyiben a stádium előrehaladottabb, akkor jön a gyógyszeres kezelés, mely az esetek nagy többségében hatásosnak bizonyul, ehhez természetesen időre van szükség. Csak a gyógyszeres kezeléstől azonban nem várható változás, ha az életmód a régi marad. Maga a gyógyszeres kezelés is különféle szakaszokból állhat, attól függően, mennyire komoly a betegség. A vizenyő csökkentése, a gyulladás orvoslása, a hajszálerek áteresztő képességének csökkentése, a vízhajtók használata, véralvadásgátlók szedése, és a fájdalomcsillapítás is szükségessé válhatnak a visszerek megbetegedéseivel kapcsolatban. Ennél komolyabb beavatkozásnak számítanak az orvos által rendszeresen beadott injekciók, valamint legvégül az esetlegesen szükségessé váló visszérműtét.

Ez utóbbi komplex eljárások alkalmazásával jár a beteg egyéni állapotától függően. Többféle mikrosebészeti technológia bevethető a cél érdekében, így horgolótű-szerű eszköz segítségével távolítható el az érszakasz, vagy az ér belsejében alkalmazott lézerrel elzárható az. Ezek az eljárások kombinálhatóak súlyés visszér betegség esetében, s sor kerülhet a kiserek nagyobbakba ömlése előtti szakaszának lekötésére is.

Van a visszereknek egy speciális fajtája, ez pedig a pókháló visszeresség, vagy ismertebb nevén a seprűvéna. Bár ez a típus nem okoz egészségügyi problémákat, de tény, hogy esztétikai szempontból sokan szeretnének megszabadulni tőlük. Erre több lehetőség is van, lássuk most ezeket!

Lézer

Az úgynevezett vaszkuláris lézerek hatására az elzáródott, keringés nélküli kiserek néhány hét múltán felszívódnak. A kezelés után kékeszöld foltok, és némi bőrpír természetesek.

Injekció

A speciális, kifejezetten seprűvénák eltüntetésére használt szklerotizáló injekció hatására a kiserek falában gyulladás keletkezik, majd a tartósan viselt fásli, vagy kompressziós harisnya összenyomja az érintett kisereket, melyekben megszűnik a keringés, Az eljárást többször is szükséges lehet megismételni, viszont a bőrelszineződés esélye kisebb mint a lézer esetében.

Plasztikai beavatkozás

Ha az előző kettő módszer nem vezet eredményre, akkor szokták javasolni a kis visszerek eltávolítására a szakemberek a sebészeti megoldást, vagyis kis bemetszéseken át ezek eltávolítását.