Vérmérgezés okai, tünetek (jelei, csík)

A vérmérgezés szó kapcsán legtöbbeknek elsősorban egy sérüléstől induló, szív irányába haladó piros csík, és az ezzel járó halálos kimenetel jut eszükbe. Ennél azonban jóval több tünet jellemző a betegségre, mely tulajdonképpen egyes kórokozók véráramba kerülését jelenti, s a szervezetnek az erre adott nem megfelelő válaszreakciójával jár együtt. Általában baktériumok tehetőek felelőssé, de vírusok és gombás betegségek is vezethetnek oda, hogy kialakuljon a szepszis.

A szúrás, vágás, felületi sérülések, esetleg a tályog, de a tüdőgyulladás, vagy a hashártyagyulladás is kórokozókkal telitheti a véráramot, s ha a szervezet védekezőrendszere ezáltal aktivizálódik, jelentkezhetnek a vérmérgezés tünetei. Nem csak a korábbiakban már említett sebből a szív irányába induló csík utal a betegségre, hanem a hidegrázás, a szapora szívverés, a láz, és a fejfájás is. Mint sok más betegség esetében, így AIDS-es pácienseknél, daganagos betegséggel küzdőknél, vagy legyengült állapotban levőknél nagyobb az esélye a szepszis kialakulásának.

Természetesen a fertőzés nem csak sebek kapcsán alakulhat ki, lássuk most, milyen kórképek vezethetnek vérmérgezéshez!

Valószínűleg hallotta már a szeptikus sokk kifejezést, de ha nem tudja pontosan, mit is jelent ez, álljon itt egy kis segítség hozzá! Mivel a véráramban levő baktériumok mérgeket termelnek a szaporodás során, ezek akár annyira károsíthatják az ereket, hogy a szövetekbe folyadék kerül, és a keringés összeomlik. Ennek biztos jele a hirtelen vérnyomásesés, s ezt követően a beteg sokkos állapotba kerülése, ami szapora pulzussal, nyirkos bőrérzettel és sápadtsággal jár együtt.

A vérmérgezés kezelése során a kórokozóval szemben törekedni kell arra, hogy mihamarabb sikerüljön megtalálni azt a gyógyszert, amely hatékonyan veszi fel a küzdelmet vele. A fertőzés forrásának megtalálása szintén nagyon lényeges, hiszen annak eltávolításával a túlélési esélyek növelhetőek. A folyadékterápia azt a célt szolgálja, hogy a szívből kiáramló vér mennyisége szinten tartható legyen, a gyógyszeres kezelés pedig a vérnyomás esését is igyekszik meggátolni. Mivel légzési elégtelenséggel járhat a betegség súlyos formája, ekkor szükségessé válhat a légzés géppel történő megtámogatása. Bár a tudomány sokat fejlődött, de még mindig a tizedik leggyakoribb halálok világszinten a vérmérgezés. Naponta körülbelül 1400 ember hal meg ilyen jellegű fertőzésben, és sajnos a betegség súlyos formájában 30-50 százalék közé tehető a halálozási arány.