Vérhas terjedése, mi okozza?

Elsősorban a fejlődő országokra jellemző megbetegedés, de a higiéniai szabályokat elhanyagolók körében szinte bárhol előfordulhat. A történelem során is többször találkozhattunk a vérhas betegséggel, mely egészen a 19. századig gyakran döntötte el a háborúk kimenetelét. Alapvetően két típusa különíthető el a nyákos-véres hasmenéssel, és görcsökkel járó fertőzésnek aszerint, hogy milyen kórokozó okozza. A bakteriális és az amőbás dizentéria egy időben rengeteg áldozatot szedtek, de az antibiotikumok megjelenésével a halálozások száma szerencsére valamelyest csökkent. Az amőbás dizentéria elsősorban az afrikai orszgokban, Délkelet-Ázsiában, Dél-Amerika nyugati partvidékein, valamint Mexikóban gyakori, ezt ugyanis egy ott élő Entamoeba histolytica névre hallgató kórokozó okozza. 

A vérhas lappangási ideje igen rövid, hirtelen lesz rosszul a beteg, hasmenéstől, valamint bélgörcsöktől szenved. A vérhas kórokozói kizárólag az ürülékben találhatóak meg, vérvizsgálattal nem lehet nyomára bukkanni. Amennyiben megfelelő nedvességet talál az emberi testen kívül, akár hónapokig és képes élni a földben, de a tejben, valamint a kútvízben is sokáig életben marad.

Már a fertőzás másnapján nyúlóssá válik a széklet, nyálka és vér borítja, amiért azok a mérgek a felelősek, amelyeket a baktériumok szaporodásuk során termelnek. Mivel a széklettel vér is távozik, és folyamatos a folyadékvesztés is, így a beteg gyorsan kimerül, felborul keringési rendszere, és szomjúság is kínozza. Ritka, hogy magas lázzal jár, sőt, sokszor nem is társul hozzá a hőmérséklet emelkedése. Vannak olyan esetek azonban, amikor nem ilyen komoly a betegség lefolyása, és csak enyhe hasmenésként éli meg a beteg. 

Rendkívül fontos szerep jut a megelőzés során a higiéniának, ugyanis a betegség emberről-emberre terjed, az ürülékkel történő érintkezés után a baktériumok a kézre ragadva fertőznek tovább. A megelőzés, valamint a beteg ápolása kapcsán is kiemelt fontosságú az általános higiéniás szabályok betartása, a rendszeres, fertőtlenítő kézmosás. Minél hamarabb kezdődik meg a gyógyszeres kezelés, annál gyorsabban kilábalhat a beteg a vérhasból. A megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre, és a rostmentes táplálkozásra ügyelni kell, s ha a beteg állapota megkívánja, a folyadék pótlására akár infúzión keresztül is szükség lehet.

Az alapvető higiéniai szabályok betartására nem lehet elégszer felhívni a figyelmet, s ez különösen fontos az olyan zsúfolt helyeken, mint a gyermekközösségek, a pszichiátriai osztályok, vagy a testi-szellemi fogyatékosok otthona. A konyhai tevékenység során is javasolt nagyon figyelni a tisztaságra. A zöldségeket, gyümölcsöket alaposan ajánlott megmosni, és a kézzel történő előkészítés előtt mindenképpen célszerű rendesen kezet mosni.