Vércsoport diéta

Fotó: © MShades / Flickr

Bizonyára Olvasóink között sokan akadnak olyanok, akik szeretnének egészségesebben élni és megszabadulni felesleges kilóiktól. Ezen Olvasók valószínűleg hallottak már a vércsoport diétáról is, amely bár újkeletű dolog, mégis szélsebesen elterjedt az emberek körében. Aki szeretne több információt megtudni az adott módszerről, annak melegen ajánljuk dr. J. D. Adamo orvos-természetgyógyász könyvét, melynek segítségével a legtöbb tévhit legalább részben tisztázható.

De miről is van szó tulajdonképpen?

A vércsoport diéta lényege igen egyszerű; dr. Adamo rájött, hogy a különböző vércsoportú emberek különféle módon reagálnak az egyes ételekre. A szerzőt annak idején édesapja inspirálta, aki maga is foglalkozott ezzel a témával és a különböző összefüggéseket vizsgálta molekuláris vonatkozásban.

A módszerben sokan hisznek, orvosok és fogyni vágyó emberek egyaránt, ám az éremnek mégis ott van a másik oldala, mégpedig az a tábor, aki kételkedik a vércsoportdiéta hasznosságában. Ezen vélemény szerint a probléma főként abban rejlik, hogy sokan utána sem néznek, mit kellene enniük és az általuk használt módszer mitől működik. A kétkedők ugyanakkor azt is nehezményezik, hogy a diéta bizonyos ételeket teljesen kizár és megtilt, noha az egészséges táplálkozáshoz mindenféle tápanyag elengedhetetlen.

Ezen felül egyéb orvosi okai is vannak a tiltakozásnak. Nézzük például a lektinek témakörét! dr. Adamo szerint a lektinek a belek falán felszívódnak, majd megcélozzák az egyes szerveket és pusztítják azok vörösvérsejtjeit egyes vércsoportú egyének esetén. Az orvostudomány azonban rácáfolt erre, azt állítva, hogy a lektineknek szénhidrátkötő funkciójuk van, így nem juthatnak át a bélfalon lebontás nélkül.

Jelen cikk azonban nem akarja magát elkötelezni egyik vélemény mellett sem, csupán arra kéri az Olvasót, hogy a diéta kezdete előtt konzultáljon orvosával és kérjen szakszerű segítséget!

Nézzük, kinek, mi ajánlott saját vércsoportjához mérten!

Az A vércsoportú embereknek inkább a zöldségek, gyümölcsök és gabonafélék javasoltak, így ez a kategória leginkább a vegetáriánus táplálkozáshoz áll a legközelebb. dr. Adamo ezt azzal magyarázza, hogy ezen vércsoportú emberek leginkább földművelők leszármazottai és így “fáradtak” lesznek a húsok fogyasztásától. Ennek eredményeképpen a tej és a tejtermékek fogyasztása sem túl javasolt, legalábbis hetente mindössze 1-2 alkalommal.

A B vércsoport képviselőinek viszont inkább tejtermékek fogyasztását javasolja, ugyanakkor szinte megtiltja a hüvelyesek és az olajos magvak fogyasztását. Kissé ellentmondásos, hogy ennek ellenére heti 5-7 alkalommal mégis fogyaszthatók ezek az élelmiszerek…

Az AB vércsoportba tartozók vannak úgymond a legnehezebb helyzetben, hiszen ez a legellentmondásosabb változat. Ezek az ember ugyanis mind az A, mind a B vércsoportba tartozók élelmiszereit ehetik, viszont ha mindkét tábor tiltott élelmiszereit nézzük, akkor nekik szinte semmilyen lehetőség nem marad.

Végül nézzük a 0-s vércsoportot, mely esetében fontos a rendszeres húsfogyasztás. Termászetesen ők sem ehetnek bűntetlenül mindenféle húst, de számukra a zöldségfogyasztás kevésbé fontos.

A könyv emellett beszél a különféle étrendkiegészítők használatának fontosságáról, a multivitamin-termékcsoportokról, a tablettákról és az egyéb ásványi anyagokról. Természetesen ezen kiegészítők felsorolása is vércsoport szerint történik, de erről bővebbet a könyvben találhatnak Olvasóink.

A személyre szabott étrend és a diéta természetesen segíti a fogyókúrát, de a mozgást sajnos ezek sem helyettesítik. Aki szeretne tartósan és egészségesen fogyni, annak mindenképpen mozognia kell, hiszen ha a test belül egészséges, akkor kívülről is egészségesnek tűnik. Nem is beszélve a lelki egyensúlyról, amit a rendszeres testmozgás és az önmagunkkal való törődés eredményez.

A vércsoport diéta fontosságáról és létjogosultságáról mindenki maga alkosson véleményt! Jelen cikk írója szerint mind a húsok, mind a zöldségek, mind a hüvelyesek és mind a gyümölcsök fogyasztása is legalább annyira fontos.