Tyúkszem a talpon – ápolja lábait rendszeresen!

Elsősorban gyermekeket és fiatalokat érint a tyúkszem megjelenése, de idősebb korban is gyakorinak mondható, ám ekkor már kifejezetten a láb deformitásai miatt. Az elszarusodott bőrkinövés a talpon akár fájdalmassá is válhat, ha a csont mozgás közben nyomja azt, de nem ritka, hogy a cipőválasztásnál is figyelemmel kell lenni a problémára. A kiváltó okok között szerepel a nem megfelelő cipő használata, így a túl szoros, vagy a magas sarkú sem biztos, hogy a legjobb döntés, ám erre sokan csak a tyúkszem megjelenése után döbbennek rá. Természetesen egyes betegségek is közrejátszhatnak abban, hogy tyúkszem kellemetlenségeivel kelljen szembesülni, ilyenek a cukorbetegség, az érelmeszesedés, és egyes, hasonló vérkeringési zavarok. Ismert az okok között a vírusfertőzés is.

Az elszarusodott kinövések elérhetik az akár egy centimétert is, de sokszor csak néhány milliméteresek. Ha már megjelent a probléma Önnél, ügyeljen arra, hogy ne legyen a továbbiakban is dörzsölésnek kitéve a felület. A tyúkszemtapasz erre kitűnő választásnak bizonyul, és a fájdalmat is csökkenti ezáltal. Mivel a tyúkszem felületén a hámsejtek fokozatosan halnak el, ezektől fürdés után sarokreszelővel szabadulhat meg. Ajánlottak a gyógyszertárakban kapható ecsetelők, melyek szalicilsav tartalmuknál fogva feloldják a tyúkszem egyes rétegeit. Célszerű ügyelnie arra, hogy a készítmény ne érintkezzen ép bőrfelülettel. Ezt a kezelés során úgy oldhatja meg, hogy a tyúkszem körüli területet valamilyen zsíros krémmel bekeni. Fontos információ, hogy a vírus okozta betegség ellen nem bizonyul hatásosnak a szalicilsavas készítmény, így mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulnia, hogy kiderüljön, milyen jellegű tyúkszemmel van dolga, s esetleg kenőcs alkalmazása legyen megoldható.

Nem elegendő azonban csak a tyúkszem kezelése, az is fontos, hogy kiderüljön, mi okozta annak megjelenését. Amennyiben például lúdtalp áll a háttérben, fontos az alapbetegség kezelése. A keringési problémák, vagy a cukorbetegség okozta tyúkszemekre különösen ajánlott odafigyelni, s ha nem válnak be a hagyományos gyógymódok, akár sebészi beavatkozásra is szükség lehet a helyzet megoldásához. Természetesen a szakorvosnak ilyenkor mérlegelnie kell, hogy megéri-e ilyen módon gyógyítani, hiszen például egy idős beteg esetében nem biztos, hogy egy nehezen gyógyuló seb ejtése a gyógyuláshoz vezető út.

Megelőzés gyanánt mindig ügyeljen a kényelmes cipőre, és a rendszeres, alapos lábápolás is szerepeljen a napi rutinban. A lábápoló krémek, radírok legalább olyan hasznosnak bizonyulnak, mint a rendszeres pedikűr, vagy a szinte állandóan tyúkszemmel érintett területen a nyomásvédő tapasz használata.