Tüdőgyulladás tünetei és okai

Fotó: © ♔ Georgie R / Flickr

Ismert betegségnek hisszük, mégis tény, hogy világszinten magas halálozási aránnyal jár a tüdőgyulladás. Elsősorban a túl késői felismerés, valamint a páciens legyengült immunrendszere okolható a betegség ilyen mértékű elhatalmasodásáról, és sajnos tény, hogy a gyermekek körében szintén gyakori a tüdőgyulladás súlyossá válásának kockázata. Vírusok és baktériumok egyaránt felelőssé tehetőek a betegség kialakulásáért, de előfordulhat, hogy por, permet, füst, vagy gáz okolható. Nem ritka, hogy megfázás, influenza, torokgyulladás következtében terjednek szét a véráramban a baktériumok, vírusok, és alakul ki hatásukra a tüdőhólyagocskák, vagy a közöttük levő tér gyulladásos megbetegedése.

A köhögéssel, váladékképződéssel járó felső-légúti betegségeket semmiképpen nem szabad félvállról venni, a gyógyulásra, a kezelésre feltétlen időt kell szánni, ha ugyanis ez nem történik meg, és elhanyagolásra kerül egy-egy ilyen betegség, a későbbiekben tüdőgyulladás formájában köszönhet vissza az egészségügyi probléma. A baj az, hogy nem is mindenkinél jár magas lázzal, így előfordulhat, hogy már olyan előrehaladott állapotban van a betegség, amikor feltétlenül kórházi kezelés szükséges. Ez elsősorban gyermekeknél szokott előfordulni, s szüleik megdöbbenve tapasztalják, hogy a korábbi megfázás és köhögés mégsem múlt el nyomtalanul.

Általánosságban elmondható azonban, hogy levertség, köhögés és láz társul a tüdőgyulladáshoz. Az elsőre influenzának is titulálható betegség mellkasi fájdalmakkal is járhat, ám biztos diagnózist csak a háziorvos felkeresése, valamint a röntgen vizsgálat eredményezhet. A tünetek természetesen egyénenként változhatnak, többek között annak függvényében is, hogy milyen egyéb betegségek társulnak a tüdőgyulladáshoz alapbetegségként.

Mint korábban már említettük, vírusok és baktériumok is felelőssé tehetőek, s az okozótól függően némileg eltér a betegség lefolyása. Nézzük most a tüdőgyulladás egyes fajtáit aszerint, hogy milyen kórokozó áll a háttérben!

Az influenzaszerű tünetek, a száraz köhögés, a fejfájás, a láz, az izomfájdalmak és a kimerültség egy idő után fehér színű köpettel társulnak, és a páciensek gyakran panaszkodnak légszomjra is.

A vírusok okozta megbetegedés vezethet bakteriális tüdőgyulladáshoz is, de gyakorlatilag többféle gennykeltő baktérium is állhat a háttérben. A bakteriális jellegre utal a sárgás-zöldes köpet, és hirtelen tapasztalhatóak az influenzaszerű panaszok. Elsősorban az idősek, a legyengült állapotban levő betegek, valamint a krónikus betegségben szenvedők tartoznak a veszélyeztetettek közé. A tüdőgyulladás e típusa általában a tüdő egyik lebenyét érinti, s bár kellő nagyságú kiterjedés esetében ez is lehet súlyos, de a kockázat tovább nő, ha mindkét lebeny megbetegszik.

Ritkább, de mindenképpen szót érdemel a betegség gomba általi kialakulása. Szintén a legyengült állapotban levők, a kemoterápia időszakát élők, az idősek, vagy az egyébként is légzőszervi megbetegedéssel küzdők lehetnek elsősorban érintettek. Egyes toxikus penészgombák is állhatnak a betegség hátterében.

Bár a vírusokra nincs hatással az antibiotikumos kezelés, de a szövődmények elkerülése végett mindenképpen ajánlott a gyógyszer szedése. A további problémák, és a még nagyobb területű lerakódás megelőzése miatt váladékoldó, és köptető készítmények használata javasolt, továbbá az akár igen magassá váló láz csillapítása, valamint a nagymennyiségű folyadékfogyasztás is rendkívül fontosak.

Gyakran előfordul, hogy a láz nem reagál a különféle lázcsillapítókra. Ilyen esetekben az ülőfürdő, valamint a hidegvizes borogatás hozhatnak enyhülést a beteg számára. A víz fogyasztása nem csak a kiszáradás megelőzése miatt lényeges, hanem azért is, hogy a váladék képes legyen fellazulni, s ezáltal könnyebben távozni a légutakból.

Mielőtt úgy gondolná, hogy nincs szükség pihenésre, és a gyógyszeres kezelés is elhagyható az Ön erős immunrendszerének köszönhetően, fontos tudnia, hogy a lábon kihordott tüdőgyulladás számos veszélyt rejt magában. Ha a betegség gyenge lefolyású, a páciens sokszor nincs is tudatában annak, hogy tüdőgyulladása van. Mind gyakoribbak azonban az olyan betegségek, melyek ágynyugalmat tesznek szükségessé. Már csak azért is érdemes megadni a szervezetnek a pihenést és a gyógyulásra szánt időt, mert ellenkező esetben könnyen kórházi kezelés válhat szükségessé, főleg, ha egyedül, orvosi segítség nélkül igyekszik kilábalni a tüdőgyulladásból. Immunrendszere folyamatos erősítésével – melyhez az értékes összetevőkből álló táplálékok, valamint a rendszeres testmozgás is hozzájárul – sokat tehet annak érdekében, hogy az esetlegesen kialakuló tüdőgyulladást mihamarabb maga mögött tudhassa, mégpedig szövődmények nélkül!