Testkontroll diéta, a fehérje és a szénhidrát szétválasztása

Manapság sokan küzdenek kisebb-nagyobb súlyfelesleggel, hiszen kicsiny országunkról általánosságban elmondható, hogy az emberek egyre nagyobb százaléka elhízott. Számukra írtuk jelen cikkünket, amely a testkontroll diétáról próbál minél több hasznos információt nyújtani a fogyni vágyóknak.

Magyarországon a 90-es években megjelent egy könyv Testkontroll címmel, melyet Marilyn és Harvey Diamond írt. Ez a fajta diéta, melynek lényege a fehérje és a szénhidrát szétválasztása, annak idején forradalminak számított nálunk. A megjelenés nem aratott osztatlan sikert a szakemberek körében, de mára ezt a módszert egyre többen használják és azóta sokkal inkább elfogadott.

Fotó: © Butz.2013 / Flickr

De mi is a testkontroll diéta lényege? A fogyókúra olyan étrendet tartalmaz, melynek következtében a szervezetünkben felgyülemlett zsírréteg mindenféle probléma és kockázat nélkül leadható. Noha korábban  nem tartozott kifejezetten a fogyókúrás módszerek közé, már akkor is látszott, hogy alkalmazásával súlyveszteség érhető el. Népszerűségét és sikerét elsősorban annak köszönheti, hogy nem zár ki semmiféle tápanyagot. Ehelyett különféle élelmiszerek együttes fogyasztását tiltja, ugyanakkor hatékonyan elősegíti a felhalmozódott zsírok eltávolítását, energiával látja el testünket, melyet segít szinten is tartani. Éppen ezért sportolás mellé is kiváló módszernek bizonyul.

Mint minden diétát, ezt is a méregtelenítés fázisával kell elkezdenünk. Ilyen módon megszabadulhatunk a betegségektől és természetesen meg is előzhetjük azokat, feltöltődhetünk energiával és felgyorsíthatjuk anyagcserénket, emésztésünket is. Aki ezt a módszert használja, annak nincsen szüksége a kalóriák fárasztó számlálására, de még az elfogyasztott adagok csökkentésére sem. Mindössze elegendő azt megtanulnunk, hogy kedvenc ételeinket milyen módon állítsuk össze és hogyan fogyasszuk őket hatékonyan, egészségesen.

Nézzük, mi a testkontroll diéta lényege néhány pontba szedve!

  1. Fontos, hogy magas víztartalmú ételeket együnk. Mint bizonyára mindenki tudja, testünk 70%-a vízből áll. Szervezetünkkel tehát akkor kerülünk leginkább összhangba, ha az általunk elfogyasztott élelmiszerek magas víztartalommal rendelkeznek. Magas víztartalmú élelmiszerek közé tartoznak a gyümölcsök és a zöldségek, ami az imént elhangzottak fényében azt jelenti, hogy az elfogyasztott élelmiszerek 70%-át ezeknek kell kitenniük.
  2. Nagyon fontos az, hogy az ételeinket megfelelően társítsuk egymáshoz. Mivel az emésztés nagyon sok energiát igényel, nem szabad szervezetünket megterhelni többféle, nem összeillő táplálékkal. A társítás tulajdonképpen annyit jelent, hogy egy étkezés során választatunk  kell a fehérje vagy a szénhidrát alapú élelmiszerek közül, vagyis azokat egyszerre nem fogyaszthatjuk. Természetesen gyümölccsel bármikor kiegészíthetjük az étkezésünket, hiszen a magas víztartalom  miatt ezek szervesen hozzátartoznak a testkontroll diéta étrendjéhez.
  3. Noha a gyümölcsök fogyasztása rendkívül fontos, mégsem ehetjük ládaszámra és meggondolatlanul őket. Nagyon fontos, hogy gyümölcsöt csak éhgyomorra fogyasszunk! Ha zöldséget eszünk, 2 óra a várakozási idő, ha megfelelően összeállított étrendet, akkor 3, ha húst fogyasztottunk, akkor 4, ha azonban rosszul választottuk meg az elfogyasztott ételt, 8 (!) órát kell várnunk, mielőtt legközelebb gyümölcsöt fogyaszthatunk!
  4. A negyedik pontban a testünk természetes ciklusaira kell odafigyelnünk. Ez annyit tesz, hogy meg kell tanulnunk, mikor mit csinál a szervezetünk, miképp dolgozza fel a bevitt táplálékot és mindez mennyi  időt vesz igénybe. Szervezetünk 12:00 órától egészen este 20:00 óráig táplálékot vesz fel, 20:00 óra és reggel 4:00 között felhasználja azt, 4:00 órától 12:00 óráig pedig méregtelenít és kiválasztja a salakanyagot gyomrunkból és a sejtjeinkből.

Nagyon röviden a diéta két alappillére a következő:

Ahhoz tehát, hogy ez a diéta igazán hasznos legyen, naponta ötször kell étkeznünk, egy-egy étkezés során 70%-ban magas víztartalmú ételeket kell ennünk (zöldséget és gyümölcsöt), nem szabad párosítanunk a szénhidrátot és a fehérjét, tészták és húsok mellé mindig együnk zöldségeket és végül mellőzzük a tej fogyasztását! A kalciumot zöldséglevesek segítségével pótoljuk, hiszen a csontjainknak szükségük van a kalciumra.

Röviden ennyi lenne a diéta lényege, de bármikor is kezdjük el a módszer használatát, sose feledkezzünk el a mozgásról, mellyel még inkább tehetünk az egészséges életért és a fogyásért!