Teniszkönyök – védő, gyúgyítása, műtét

Az elnevezésből adódóan sokan elsőként arra gondolnának, hogy kizárólag teniszezéstől alakulhat ki ez a sportsérülés. Tény, hogy korábban elsősorban az előkelő rétegek körében kedvelt játék után lépett fel a fizikai terhelés hatására az izmok tapadási helyén a gyulladás. Ma azonban már szinte bárki érintett lehet, akinek például munkája során a könyök erősen igénybevett, de fizikai aktivitástól függetlenül is jelentkezhet a probléma. A nőknél gyakoribb betegségnek számít, a fiatalok pedig szinte nem is érintettek, ugyanis nálunk az alkar izmai még eléggé rugalmasak.

A szakemberek szerint gyakorlatilag csonthártyagyulladásról van szó, melyért a könyökizület és az alkar izomzatának gyakori erőbehatása felelős. Nem csak az említett teniszezés okozhatja tehát a teniszkönyök névre hallgató mozgásszervi megbetegedést, hanem olyan nehéz fizikai munkák is, mint az ásás, az emelés, vagy a csákányozás, de zongorázás, sőt, vívás után is észlelhetőek a tünetek az érintetteknél.

A páciensek fájdalmat a könyök külső felén éreznek, mégpedig az alkari feszítőizmok működése során. Nyomásra érzékeny a terület, de a csukló bizonyos mozdulatai is kiválthatják a fájdalmat, mégpedig egy-egy tárgy felemelésekor, melynek folytán az alkar hajlamos elgyengülni is.

Ha gyógyulni kíván a páciens, az első és legfontosabb, hogy tehermentesítse a területet. A kiváltó mozgásformát ajánlott mellőzni, és az alkart a kézzel együtt nyugalomba helyezni. Sínezés, fizikoterápia, helyi érzéstelenítés, jegelés, és fájdalomcsillapítók javasoltak. Abban az esetben, ha mindez nem vezet eredményre, és három hétnél tovább is elhúzódnak a panaszok, akkor műtétre lehet szükség, mely során az izmok körüli izompólyát átvágják, de sor kerülhet az izomcsoport eredésének csonttól való leválasztására is. Sajnos tény, hogy a műtét csak az esetek körülbelül 60 százalékába mondható eredményesnek. Léteznek már olyan speciális csuklórögzítő készülékek is, melyek segítségével kizárható az érintett izom feszülése, és néhány hét alatt megszüntethető a probléma- műtét nélkül. A legfontosabb azonban a megelőzés, mégpedig a könyökizületnek, valamint az alkar izomzatának kímélése a fokozot erőbehatásoktól. Teniszezés során pedig célszerű vállból mozgatni a kart.