Szőlőmagolaj hatásai – bőr és hajápolás

Fotó: © c&rdunn / Flickr

A szőlő már évezredek óta az emberek táplálékát képezi, jótékony hatásait számtalanszor olvashattuk. Minden része felhasználható és gyógyító hatású, még a bor is, ha mértékkel fogyasztjuk. Most viszont a szőlőmagolajjal fogunk részletesen megismerkedni és annak minden gyógyhatásával.

A szőlőmagolajat a szőlőszemek magjaiból sajtolással vonják ki, és egy sárgás, kissé zöldes színű, elég sűrű olajat kapnak a végén, ami szinte mindenre jó. Nyersen salátára is kiváló, de sütéshez is felhasználhatjuk, mivel elég magas a füstpontja (250 °C) így kisebb eséllyel keletkeznek sütéskor káros anyagok. A szőlőmagolajat emellett bőrápolásra is használhatjuk. A bőr rugalmas és egészséges marad tőle, és zsíros bőrűeknek is kiváló.

E-vitamin tartalma különösen magas, ésprocyanidinokban gazdag olaj. Ez azt jelenti, hogy antioxidáns, vagyis a szabadgyököket megköti, védi a sejtjeinket a káros környezeti hatásoktól, így a rák kialakulásának lehetőségét is minimálisra lehet csökkenteni a szőlőmagolaj fogyasztásával. A C-vitaminnál és az E-vitaminnál is többszörösen nagyobb az antioxidáns hatása.

A szőlőmagolaj megvédi a szívünket, ha rendszeresen fogyasztjuk. A keringési rendszer egészségéhez járul hozzá úgy, hogy erősíti a hajszálereket. A rossz-koleszterin szintet is csökkenti, és a prosztatára is jó hatással van. A szemünket pedig megóvja a szürke hályog kialakulásától.

Annyira sokoldalú és jótékony hatású olajféle, hogy aki figyel arra, hogy ha nem is minden nap, de hetente többször fogyasszon belőle, nagyon sokat tehet az egészségéért. Egy evőkanál a felnőttek napi adagja, míg a gyerekeknek csak egy kávéskanálnyit adjunk.

Rengeteg féle szőlőmagolajhoz juthatunk most már hozzá a boltokban és a bioboltokban is. Sütéshez elég drága, de jobb is, ha inkább hidegen, salátára téve fogyasztjuk. Ha viszont bőrápolásra használjuk, akkor szinte a legolcsóbb bőrápolónkká válik, hiszen egy liter szőlőmagolaj olcsóbb, mint egy tégely hidratálókrém a drogériából, és sokkal jobb is. Sok masszőr is ezzel dolgozik, mert elég hamar beissza a bőr masszázs után, és ezt követően rendkívül puha és rugalmas lesz, hiszen a bőr kollagén szöveteit regenerálja, és növekedésre serkenti. Hajerősítőként is alkalmazható, mert erősíti a hajhagymákat. A fejbőrbe masszírozva pozitív hatásokat érhetünk el ezen a téren is a szőlőmagolajjal.

A hidegen sajtolt változatot válasszuk minden esetben, hiszen ez nem esik át semmilyen kémiai folyamaton, így a vitamin-, és ásványi anyag tartalma is a legmagasabb.

Közepesen ellenálló olaj, ezért 20 fok alatt, fénytől óvva kell tárolni ahhoz, hogy ne avasodjon meg hamar.