Rühesség kezelése, tünetei és lappangási ideje

Amennyire ijesztően hangzik, más bőrbetegségekhez képest annyira egyszerűen gyógyítható a rühesség. A parazitafertőzésért egy atka felelős, amelynek nősténye a vékony bőrfelületbe fúrja magát, és ott lerakja petéit. Bár a nőstény hamar elpusztul, de a kikelő lárvák három hét után igencsak kellemetlen tüneteket képesek okozni. Belegondolva sem hangzik túl jól, hogy a hámsejtekkel táplálkoznak az élősködők, és gyakorlatilag a bőrben kedvükre járnak-kelnek, de a viszketés, amit ürülékük okoz, különösen sok gonddal jár. Az erőteljes vakarás hatására vakarásnyomok és hámsérülések keletkezhetnek, ha pedig legyengült állapotban van a beteg, akár gennyes pörkök is kialakulhatnak.

A viszketés különösen lefekvéskor válik intenzívvé, ekkor ugyanis a melegben az atkák elkezdenek mozogni a járatokban. Elsősorban az olyan területek érintettek, mint az ujjak közötti rész, az emlőbimbó udvara, a könyök bőre, vagy a nemi szervek környéke. A rühesség terjedése emberről emberre igen könnyen történik, ezért nagyon fontos, hogy amennyiben a családban valakinél a parazitafertőzést diagnosztizálják, a lakástextileket azonnal fertőtlenítsék forró vízben történő mosással, vasalással. 

A rühesség jeleit a szakorvos azonnal felismeri, de ha bármiféle kétsége adódna, akkor mikroszkópos vizsgálattal, vagy szükség esetén bőrminta vétellel, és szövettani elemzéssel lehetséges a pontos diagnosztizálás, hogy azután elkezdődhessen a célirányos kezelés. Általában benzilbenzoátot tartalmazó folyadékkal, kén és szaliciát tartalmú kenőccsel történik a kezelés, mely maximum három napig tart.

Ahhoz, hogy az akták garantáltan ne éljék túl ezt az időszakot, ajánlott a lakástextileket magas hőfokon kimosni. Célszerű a páciens közvetlen környezetében élőket is kezelni, hiszen előfordulhat, hogy bár nincsenek panaszaik, de a betegség már lappangó stádiumban van. Fontos tisztában lenni azzal, hogy a rühesség nem válogat, és attól függetlenül elkaphatja bárki, hogy mennyire ügyel a személyes higiéniára. Közösségekben, munkahelyen, tömegközlekedési eszközön számos hasonló veszély leselkedik ránk.

Maga a rühatka fél milliméternél is kisebb, ezért szabad szemmel maximum akkor látható, ha 10-15 darab van együtt, ekkor kis fekete pöttynek néz ki, még azt is gondolhatná az ember, hogy kosz. Hasznos információ, hogy háziállatoktól, kutyától, macskától nem kaphatunk rühfertőzést, ugyanis ezek a fajták nem képesek arra, hogy szaporodjanak a bőrön. De mégis vannak-e különösen veszélyeztetett csoportok? Megfigyelhető, hogy a börtönökben élőknél, a gyermekotthonokban, vagy zsúfolt körülmények között élő embereknél hasonlóképp gyakori a rühesség, mint az intézményi gondozásban részesülteknél, vagy az aktív szexuális életet élőknél.

Speciális fajtája a rühességnek a kérges rüh, vagy megjelenéséről elnevezve norvég rüh. Esetében akár tízezer akta is ellepheti a betegeket, akik általában a legyengült immunrendszerrel rendelkező emberek közül kerülnek ki. Jellemzően ebben az esetben kisebb viszketéssel kell számolni, ám ez nem jelenti azt, hogy ne lenne súlyos a helyzet az atkák számánál fogva.