Rövidlátás oka és tünetei

Fotó: © Alexandra E Rust / Flickr

A szem fénytörési hibáinak egyike a rövidlátás. Bár a statisztikák szerint a lakosságnak csupán tíz százalékát érinti, de a gyakorlat azt mutatja, hogy sokan kezdetben nincsenek is tisztában rövidlátásukkal, és csak akkor veszik észre, amikor elért a látásromlás egy bizonyos fokot. A fény a szembe kerülve áthalad a szaruhártyán, a csarnokvizen, a lencsén és az üvegtesten, s egészséges szem esetében a kép az ideghártya sárga foltján egyesül. Amennyiben ez mögött találkoznak a fénysugarak, távollátásról beszélünk, a páciens ekkor a közeli tárgyakat nem látja jól. Jellemzően a szemgolyó kisebb a normálisnál. Ennek pont az ellentettje a rövidlátás, ahol a fénysugarak találkozására a sárgatest előtt kerül sor. Ekkor a beteg távolra nem lát élesen, és a szemgolyó nagyobb az egészségesnél.  

Szemészeti vizsgálat során kerül sor a rövidlátás korrigálására, általában szemüveg formájában. Ha esztétikai, vagy bármilyen más oknál fogva a beteg igényli, akkor kontaktlencse használata mellett is dönthet. Kifejezetten azok számára ajánlott a kontaktlencse, akik eltérő erősséggel látnak egyik vagy másik szemükre. Abban az esetben, ha ez a különbség három dioptria fölött van, úgy már nehezen tudja a képet egybeolvasztani az agy, szédüléssel, vagy kettőslátással kell számolni. Ilyenkor is jó választásnak bizonyulhat a kontaktlencse, hiszen így maximálisan korrigálható a látáskülönbség, míg szemüveg esetében számolni kell a szem előtt kb. egy centiméterrel elhelyezkedő szemüveg kicsinyító, vagy nagyító hatásával.  

A kontaktlencse az úgynevezett könnyfilmen úszik, használata általában könnyen elsajátítható, ám vannak bizonyos tudnivalók, melyekre a kontaktlencse oktatás alkalmával a szakembernek feltétlenül fel kell hívnia a figyelmet. A behelyezés és a kivétel néhány használat után rutinosan történik, ám fertőző betegségek, megfázás esetén mellőzni kell használatát nyilvánvaló okok miatt. A tisztításra és a higiéniára is fontos odafigyelni, mint ahogy a lágy lencsék használatának időtartamára is.  

A rövidlátóknak rendszeres szemészeti ellenőrzésre kell járniuk, hogy az esetleges látásromlás esetében a szemüveg lencséjét is ehhez igazítsák. A fejfájásos, szédüléses panaszok egy részének hátterében állhat látásprobléma, nem véletlen, hogy az általános kivizsgálások alkalmával a szemészeti látogatás is javasolt.  

A megfelelő szemüveggel, kontaktlencsével korrigált rövidlátás nem akadályoz a mindennapokban, ám tény, hogy bizonyos kényelmetlenségekkel találkozhatnak az érintettek. A télen meleg helyiségbe belépve bepárásodott szemüveg, az úszás, fürdőzés során némi elővigyázatosságot igénylő lencse-, valamint szemüveghasználat, vagy éppen a napszemüveg megválasztásának nehézségei mind olyan problémák, melyeket valójában csak azok ismernek, akik rövidlátók.  

Megoldást jelenthet a lézeres szemműtét, mely bár rutin eljárásnak bizonyul manapság, mégis sokan tartanak tőle. Hazánkban is százezres nagyságrendű lézeres látásjavító műtétet végeznek évente, mellyel akár 125 százalékos eredmény is elérhető, vagyis a normál látásnál is élesebb látás. Nem véletlen, hogy repülőpilóták közül is sokan választják a látásjavító szemműtétet. Az eljárás lényege abban áll, hogy lézerrel kerül elpárologtatásra az a szövetmennyiség, mely a fénytörési hibát okozza. A korszerű technológiával készült gépek leállnak, ha a szemgolyó túlságosan elmozdulna a műtét közben, ezzel biztosítva, hogy csak az érintett terület kerüljön kezelésre. Ez a szemgolyó helyzetét másodpercenként 60-4000-szer ellenőrző készülék kialakításának köszönhető.

Az érzéstelenítő szemcseppnek és a feszültségoldónak köszönhetően a páciensek kevésbé stresszesen vághatnak bele a maximum 2-10 percig tartó eljárásba, mely után azonnal tapasztalható az éleslátás. A műtét után jól jöhet a fájdalomcsillapító, egyes betegek alvásproblémát tapasztalnak közvetlen utána, de a UV szűrős napszemüveg használata, valamint az uszoda, szauna, szolárium kerülése is erősen ajánlott. A szemcseppes kezelést néhány hétig ajánlott folytatni. Bár a páciensek véleménye megegyezik abban, hogy az eljárás fájdalommentes, de utána néhány kellemetlenséggel mindenképpen számolni kell. Aki azonban több dioptriás mínusszal éli az életét, jól tudja, hogy mennyit jelent az éleslátás, s ennek érdekében sokat megtenne.