Paleolit diéta és táplálkozás

Mai cikkünkben ismét egy sokat vitatott módszerről, az úgynevezett paleolit diétáról esik szó. Ez a diéta már annyira elterjedt, hogy sok ételküldő cég kínálatában már régóta szerepel paleolit menü. De miről is van szó? Mi is tulajdonképpen e diéta lényege?

Fotó: © paleodulce / Flickr

Amint a paleolit név is sugallja, a módszer lényege az ősember táplálkozási szokásainak elsajátítása, ami főként húsok fogyasztását takarja. Mint tudjuk, a homo sapiens főként halászatból és vadászatból tartotta fenn magát, de emellett gyűjtögetett is és 2.5 millió év alatt szervezete maradéktalanul alkalmazkodott ehhez az életvitelhez. Mivel a ma élő természeti népek, akik távol a civilizációtól élik mindennapjaikat, teljesen egészségesnek mutatkoznak, a módszert feltalálói úgy gondolták, hogy ez az étrend a ma élő ember számára is tökéletes lesz.

A paleolit diéta segítségével nem csupán súlycsökkenést, de a támogatók szerint a különféle népbetegségek, így a cukorbaj, a szívbetegség, a rák és a túlsúly elkerülését is el lehet érni. Ennek igen egyszerű oka pedig az, hogy a diétával ellentétben mi, civilizált emberek főként olyan táplálékot juttatunk szervezetünkbe, amelyeket az hosszú távon nem tud károsodás nélkül feldolgozni, s amelyekhez nem tud megfelelően alkalmazkodni.

A rendszer támogatói több előnyt sorakoztatnak fel a diéta kapcsán. Az egyik ilyen előny például az erőnlét megnövekedése, melynek fő oka a magas szénhidráttartalmú ételek fogyasztása. A magas zsírtartalom emellett hozzásegít az izmok gyorsabb növekedéséhez, a gyorsabb regenerációhoz, a betegségekkel szembeni nagyobb ellenállóképességhez valamint a szervezet folyamatos tápanyagellátottságához.

A kritizáló táborba tartozik ugyanakkor a Magyar Dietetikusok Országos szövetsége, akik kifejezetten ellenzik a paleolit étrendet. Egy az Orvosi Hetilapban megjelent cikk szerint ez az étrend ugyanis káros és veszélyes lehet az emberi szervezetre. A cikk arra is kitér, hogy az emberi szervezet igenis alkalmazkodott a keményítő és a laktóz megemésztéséhez, tolerálásához.

E rövid bemutatás után essen szó magáról a diétáról, a módszer lényegéről!

Több könyv is megjelent már a témában, melyek szerzői néhány kérdésben eltérő véleményen vannak. Például nem teljesen tisztázott, hogy a só használata megengedett-e, de a módszer kifejezetten javasolja a magas fehérjebevitelt és az ugyancsak magas zsírtartalmú ételek fogyasztását. Emellett alacsony szénhidráttartalmat ír elő, amelyek alacsony glikémiás indexűek és telítettségűek.

Ezek fényében a megengedett ételek listája a következőképpen alakul: zöldségek, gyümölcsök, állati húsok és zsírok, tojás, különböző halak és tengeri élőlények, gombák, olajos magvak és hidegen sajtolt növényi olajok.

Tiltólistán vannak azonban a gabonafélék, a tej- és tejtermékek, a hozzáadott cukor, a hüvelyesek, a transzzsírok és azon készételek, amelyek a felsorolt összetevők bármelyikét tartalmazzák.

Néhány figyelmeztetés is napvilágot látott azok számára, akik a paleolit étrendet szeretnék követni. Nagyon fontos például a vitamin-, az ásványi anyagok bevitele valamint az omega 3 és omega 6 olajok megfelelő mennyiségű fogyasztása. Ennek értelmében az omega 3 igen kedvező hatású és kötelezően fogyasztandó olajféle, míg az omega 6 fogyasztását mindenképpen kerülni kell.

Aki szereti a húsokat, azok számára kifejezetten ajánlott ez a diéta, hiszen legnagyobb százalékát a húsfogyasztás teszi ki. Mielőtt belevágunk, érdemes felkeresni orvosunkat, dietetikusunkat, de a mozgást rendszeresítése is nagyon fontos.

Mindenkinek sok sikert kívánunk a fogyáshoz és életének egészségesebbé tételéhez!