Pajzsmirigy túlműködés oka, tünetei, kezelése

A pajzsmirigy megbetegedései különösen gyakran fordulnak elő hazánkban, ami nem csak annak tudható be, hogy távol élünk a tengertől, és nem is fogyasztunk túl sok tengeri halat, vagy tengeri sót, hanem a stresszes életvitelnek is. Természetesen nem minden esetben tehető ez felelőssé a betegség megjelenéséért, de kifejezetten a pajzsmirigy túlműködésre igaz, hogy egyes életszakaszokban akár pszichoszomatikus tényezőknél fogva is gyakrabban megjelenik. Jellemzően ilyen a serdülőkor, a családalapítás időszaka, a változókor, vagy például a munkahely elvesztése, de komoly érzelmi stressz is kiválthatja, hogy a pajzsmirigy a szükségesnél több hormont termel.

Miként a túl alacsony hormonszint sem tesz jót szervezetünknek, úgy a túlzott termelés sem, bár tény, hogy ez utóbbi sokkal több kellemetlenséggel és panasszal jár, mint az alulműködés. A már említettt kiváltó okok, valamint a genetikai hajlam mellett szervi problémák is vezethetnek a pajzsmirigy túlműködéshez. A gyulladások, a daganatos megbetegedések, a jódtúladagolás, bizonyos hormontartalmú gyógyszerek, és az autoimmun betegség is okozhatják a túlműködés jellegzetes tüneteit. Nézzük most ezeket aszerint, hogy melyik szerveket, szervrendszereket érintik!

Nyak és szemek

Leginkább szembeötlő a pajzsmirigy megnagyobbodása, mely egyértelműen kivehető a nyakon. Mivel vérrel teli, így az sokszor lüktet is, mely kívülállóként is érzékelhető. A szemekre jellemző, hogy csillognak, és rendkívül izgatottnak, élénknek tűnnek, ami miatt a tekintetet riadtnak látni. A kidülledő szemek mellett a ritka szempillacsapás is pajzsmirigy betegségre utalhat.

Szív és keringési rendszer

A vérnyomás időnkénti megemelkedését szapora szívműködés kíséri, aminek következtében akár súlyos szívritmuszavarok is kialakulhatnak.

Anyagcsere

Mivel a hormonok hatására gyorsul az anyagcsere, így ennek minden kellemetlen velejáró tünetét tapasztalhatja magán a beteg. Izzad, bőre mindig nedves, jó étvágy mellett is csökken a testsúlya, őszülni kezd, haja hullik, és hasmenés is társulhat mindezekhez.

Idegrendszer

Alvási nehézségek, kézremegés jellemzőek.

Tápanyagok

Nem csak vérszegénység léphet fel a vas nem kielégítő felszívódása miatt, hanem folsavból és B12-vitaminból is kevés lehet a szervezetben.

Hasonlóan a pajzsmirigy-alulműködéshez, itt is problémát jelent, hogy igen széles skálán mozognak a tünetek , és ha nem mind jelentkezik a páciensnél, akkor könnyen félrekezelhető a baj. Kifejezetten ennek elkerülésére szoktak a legtöbb esetben hormonvizsgálatot is kérni az orvosok a laborba történő beutaláskor. A pajzsmirigy tapintásos vizsgálata mellett a vérben levő TSH szint az irányadó a betegség diagnosztizálásakor. Alacsony koleszterinszinttel gyakran együtt jár a pajzsmirigy-túlműködés.

A kezelés kissé bonyolultabb, mint alulműködés esetében, ugyanis nem csak a gyógyszer kerülhet szóba, hanem egyes esetekben műtét, vagy izotópkezelés is megoldást jelenthet. A kezelés megválasztásakor az orvos olyan tényezőket mérlegel, mint a beteg kora, a pajzsmirigy mérete, vagy például a hozzá társuló egyéb betegségek. Természetesen ennél jóval komplexebb a felépülés időszaka, hiszen nem csak a vitaminok megfelelő pótlásáról kell gondoskodni, de a tudatosan felépített, egészséges életmódot is ajánlott kialakítani, mely a táplálkozástól kezdve a rendszeres testmozgáson és a stresszkezelésen keresztül számos területet érint. Az idegrendszer gyógyteákkal (pl. citromfű, galagonya) történő megtámogatása mellett az egyes pszichés tényezők feltérképezése, és azoknak akár terápia útján történő kezelése is hozzájárulhat az egyensúly megteremtéséhez.

Manapság egyre többször hallani a természetesség előnyben részesítéséről, s legyen szó akár a tisztítószerek megválasztásáról, akár ételeink alapanyagairól, valóban sokat segíthetünk szervezetünknek, ha odafigyelünk ezekre a dolgokra. A bioélelmiszerek, a friss zöldségek, gyümölcsök legalább olyan fontosak, mint a méreganyagoktól való megszabadulás. A tisztító kúrák, a sport, a szauna mind remek választásnak bizonyulnak erre a célra, hiszen éljünk bármen körültekintően és tudatosan is, vannak olyan hatások, melyek biztosan károsnak bizonyulnak szervezetünket illetően. A pajzsmirigy-túlműködést gyakran kiváltó stressz ellen szintén egészségtudatos életvitellel tehetünk a legtöbbet.