Pajzsmirigy alulműködés oka, tünetei és kezelése

A pajzsmirigy által termelt hormonok a szervezet egészének működésében szerepet játszanak, de összefoglalóan talán azt mondhatnánk róluk, hogy serkentően hatnak az anyagcserére. Nem véletlen tehát, hogy azoknál a betegeknél, akiknél pajzsmirigy alulműködést diagnosztizálnak, olyan tünetek jelentkeznek, melyek az anyagcsere lelassulásából kifolyólag tapasztalhatóak. A betegség egyébként veleszületett formájában nem túl gyakori, körülbelül 4000 születésre jut egy olyan, akinél genetikailag észlelhető a pajzsmirigy alulműködés. Nézzük most először, mely esetekben van szó szerzett betegségről!

A pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése során a szerv saját szövetével szemben termel ellenanyagot. Az ilyen autoimmun betegség okait egyelőre nem ismerjük, de sajnos következményeit, a pajzsmirigy alulműködést annál inkább.

 

Jellemző tünetei

 Mint már említettük, az anyagcsere lassulását okozz a probléma, tehát minden, ami ezzel kapcsolatos, megsínyli a hormonhiányt. A tapasztalható étvágycsökkenés ellenére is növekszik a súly, a haj és a körmök nem jutnak elegendő vitaminhoz, a bőr szárazzá válik, kopaszodás kezdődik, és az egész testen csökken a szőrzet mennyisége. A hang mély, rekedtes lesz, és a betegen egyfajta fásult állapot lesz úrrá. Kezdetben csak fáradékonyságra, kedvetlenségre panaszkodik, de idővel csökken a koncenrálóképesség, gyakorivá válik a székrekedés, és sűrűn fázik is a páciens. Romolhat a hallás, és a szívműködés is lelassul, akár 60/perc alatti tartományra. Hölgyek esetében menstruációs zavarok lépnek fel, és terméketlenség is előfordulhat, s mivel ők inkább érintettek a depresszió megjelenése kapcsán, ezzel a problémával is szembesülniük kell gyakran. De honnan vehető észre, ha a kisbabák esetében pajzsmirigy-alulműködésről van szó? Az alacsony testhőmérséklet, a székrekedés mellett a kicsi általában nem iszik, és a mozgást is kerüli.

A pajzsmirigy alulműködéssel kapcsolatban komoly probléma, hogy a szerteágazó tünetekkel a betegek külön-külön szakrendeléseket keresnek fel, és így nem biztos, hogy fény fog derülni az alapbetegségre, főleg akkor, ha nem is minden tünetet tapasztalnak. Fontos tehát, hogy egyáltalán felmerüljön a betegség gyanúja, s ekkor egy vérvizsgálat elegendő lehet ahhoz, hogy a diagnózis felállításra kerüljön. A kezelés hormonpótlással történik, a szükséges mennyiséget mindig egyénre szabottan állítja be az orvos. Ellenőrzés gyanánt a TSH-szintet követi nyomon a szakember, s ennek normál tartmányba érésekor találta meg a megfelelő mennyiségű adagolást.

A legtöbb betegség esetében a megelőzésnek fontos szerep jut, ám ez nincs így a pajzsmirigy alulműködésnél. Nem megelőzhető, ám azért odafigyeléssel lehet tenni, hogy időben diagnosztizálásra kerüljön. Amennyiben magas koleszterinszint érinti a beteget, úgy a pajzsmirigy működésének vizsgálata is javasolt. A megfelelő kezelés megtalálása után a tünetek maximálisan megszüntethetőek, és a betegség ebben az esetben egyáltalán nem rontja az életminőséget. Sokan úgy gondolják, hogy a hormonpótlással a felszedett feleslegtől sikerülhet majd megszabadulni. Csak abban az esetben eredményezne azonban fogyást, ha túlműködést okozó mennyiségben kerülne adagolásra, ez viszont már szintén nem egészséges, kifejezetten káros a szív-, és érrendszerre. A diétára és a rendszeres testmozgásra odafigyelve sikerülhet fogyni, és a hormonpótlás következtében megjavuló étvágy ellenére is elérni a kívánt testsúlyt.

A gyógyszer szedésével kapcsolatban a szakember minden bizonnyal felhívja majd figyelmét arra, hogy bevétele után körülbelül fél óráig nem ajánlott enni, ugyanis az csökkentheti a felszívódást. Lehetőség szerint reggel és délben szedje a felírt készítményt, ugyanis az este történő bevétel alvási problémákat okozhat.

Pajzsmirigybetegségről szó lévén érdemes kicsit az elhízással való kapcsolatáról szót ejteni, ugyanis sokan nem is gondolják, hogy a felesleges kilóktól gyakorlatilag szervi probléma miatt nem sikerül megszabadulniuk. A szervezet alapvetően elég egyértelműen működik. Ha megfelelően táplálkozunk és rendszeresen mozgunk, akkor nem következhet be elhízás, vagy a plusz kilókat is sikerülhet előbb vagy utóbb leadni. De mi a helyzet akkor, ha minden odafigyelés ellenére sem mutat kevesebbet a mérleg? Amennyiben kiderül, hogy pajzsmirigy alulműködés okozza a túlsúlyt, úgy a hormonrendszer normál állapotának visszaállítása a cél elsőként. Amikor ez a gyógyszeres kezelés során megtörténik, nagy valószínűséggel a diéta és a testmozgás meg fogja hozni a tőlük elvárt eredményeket.

Bár alapvetően a TSH érték alapján kerül meghatározásra, hogy a pajzsmirig miként végzi a dolgát, de sokszor még szakemberek is bizonytalanok az értékeket illetően. Az eredmények kapcsán mindig fontos olyan tényezőket is figyelembe venni, mint az életkor, a lakóhely szerinti jódellátottság, a nem, az évszak, valamint az egyes kísérő betegségek, szedett gyógyszerek, sőt, a várandósság is jelentősen képes megváltoztatni a hormonális viszonyokat.