Napallergia és fényérzékenység

A nyaralás és a hétvégék sokaknak jelentenek egyet a napozással és a strandolással. A délelőtt 11 és délután 15 óra közötti időszakot azonban hasznos az árnyékban tölteni, ugyanis ekkor a legerősebb az UV sugárzás. Ennek veszélyeire folyamatosan felhívják a figyelmet a szakemberek, ám kevesebb szó esik arról a betegségről, mely egyre gyakrabban fordul elő a nyári hónapokban. A napallergia tulajdonképpen két különböző betegséget takar, és a konkrét napallergia szerencsére csak a lakosság kis százalékát érinti. Ez esetben arról van szó, hogy ha bármilyen kis testrészt is ér a nap, arra az egés test reagál. Ettől súlyosság és kezelési mód terén is különbözik a fényallergia, melyet a köznyelv szintén a napallergia kifejezéssel szokott illetni, pedig itt valójában másról van szó. Nézzük most a két egészségügyi problémát részletesen, hogy tisztában legyen azzal, milyen tünetekkel jár az egyik, valamint a másik!

Bár allergiáról van szó, de a napallergia mégsem a hagyományos értelemben vett probléma, hiszen hátterében különféle betegségek húzódnak meg. A polimorf fénydermatózis elsősorban világos bőrű nőkre jellemző, és kiütésekkel, viszkető foltokkal kell számolniuk azokon a bőrfelületeken, melyek nem szoktak még hozzá a naphoz. Előfordul, hogy néhány hét után minden nyom nélkül eltűnnek a panaszok, és az is lehet, hogy csak a déli területekre tervezett nyaralás alkalmával jelennek meg. Maga a betegség oka egyelőre ismeretlen, de azt lehet tudni, hogy a napsütés elektromágneses sugárzásának hatására a bőrben reaktív oxigén-kötések jönnek létre. Normál esetben ezeket semlegesíti a bőr, ám a polimorf fénydermatózisra jellemző, hogy a pácienseknél nem működik a bőrnek ez a védekezőmechanizmusa.

Hasonlóképp a nap váltja ki a Mallorca-akné névre hallgató bőrbetegséget, mely elsősorban a dekoltázst érinti, és azok fiatal felnőttek a veszélyeztetettek, akiknek bőre zsíros. Az történik ugyanis, hogy az UV fény határás felszabaduló szabadgyökök reakcióba lépnek a különféle testápolók, napvédő krémek összetevőiel, és a szőrtüszőkben így gyulladás keletkezik.A kis pattanások megjelenése ellen legjobb, ha már a napozás előtti napokban nem használ semmiféle zsíros terméket.

Az úgynevezett fotoallergiás reakciók is kiválthatják a napallergiát, melyek főként egyes gyógyszerekre vezethetőek vissza. Az antibiotikumok, vízhajtók és gyulladáscsökkentők szedésekor érdemes ügyelnie arra, hogy napra megy-e. Parfümhasználat is vezethet allergiás reakciókhoz a bőrben, ezzel célszerű tisztában lennie.

A felsorolt reakciókkal ellenben jóval gyakoribbnak számít a fényallergia, melynek tünetei között vezető helyen áll a viszkető, égető érzés tapasztalása. Emellett megjelenhetnek kis, leginkább tűszúrásra emlékeztető pontok a bőrfelületen, de hatalmas hólyagok, csalánkiütés és feldagadás is lehetséges. A pirosodással járó fájdalomhoz társulhat a szemben égő érzés, az érintett bőrfelületen nedvedzés, hámlás, és akár égési sérülésekhez hasonló jelenség is megtapasztalható. Vannak olyan betegek akiknél azonnal jelentkeznek a tünetek, amint napra mennek, másoknál időszakosan visszatérhetnek, majd maguktól el is múlhatnak. Egyesek árnyékban tartózkodva, vagy a ruhákkal fedett bőrrészeken is észlelik a fényallergia jeleit.

A napallergia kezelése helyileg antihisztaminos krémekkel lehetséges, de fontosabb az utólagos „tűzoltásnál” az, hogy a beteg tisztában legyen azzal, milyen helyzeteket javasolt kerülnie, vagy a nyári időszakban miként célszerű élnie mindennapjait. Vízparton tartózkodva ügyelnie kell arra, hogy az árnyék sem nyújt védelmet számára, hiszen a víz nagyfokú fényvisszaverő képességgel bír. Bár az ablaküvegek és a ruházat kiszűrik az UV-B sugarakat, de az UV-A ugyanúgy éri a bőrfelszínt. A szoláriumhasználatról is fontos tudni, hogy okozhat allergiás reakciót a fényérzékeny személyeknél, így a mesterséges barnulás sem biztos, hogy jó döntés lehet számukra.

A megelőzés, és a védekezés szempontjából kiemelt jelentőséggel bír a bőr felkészítése a napozásra. A külső védelem legalább olyan fontos, mint a belső táplálás. A répában is megtalálható béta-karotin és az E-vitamin nem csak a bőrre vannak hó hatással, hanem a körmöket, a hajat és a szemet is egészségesebbé teszik. A béta-karotin továbbá a napsugárzás roncsoló hatásaival, a keletkezett szabadgyökökkel szemben is védelmet biztosít a bőr sejtjeinek.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy napozni kizárólag fényvédő készítmény használatával szabad. Ügyeljen az olyan testfelületekre is, melyekről rendszerint el szoktunk feledkezni a vízparton, kenje, fújja ezeket is le! A tavalyi naptej szavatosságáról ajánlott meggyőződni, ugyanis a lejárt termékek már nem védenek a napsugárzás káros hatásaival szemben. Odafigyeléssel még a fényallergiára hajlamos egyének is csökkenthetik az allergiás reakciók számát.