Miben van a legtöbb vas?

A napjainkban olyan sokat emlegetett egészséges táplálkozás jóval többön múlik, mint a fehérjék, szénhidrátok és zsírok megfelelő arányú bevitelén. Nem mindegy miből fedezzük a napi szükségletet, mint ahogy az sem, bevisszük-e az elfogyasztott táplálékokkal a szükséges ásványi anyagokat és vitaminokat. Vannak közöttük olyanok, melyek hiánya csak néhány év elteltével jelentkezik, megint másokat pedig már néhány hónap után megérzünk. Ezek közé tartozik a vas, mely hasonlóképpen a magnéziumhoz, nélkülözhetetlen ásványi anyag. Legfontosabb feladata az oxigén és a szén-dioxid szállítása, de a hemoglobin és mioglobin szintézisben, és az enzimek működésében is fontos szerep jut neki.  

Számos vitamin és ásványi anyag esetében igaz, hogy hasznosulásukat jelentősen befolyásolja egyéb mikrotápanyagok szervezetben való jelenléte. A vas esetében mindenképpen gondoskodni kell a C-vitamin bevitelről is, hiszen ez segíti beépülését. Ha tehát vashiány tüneteire gyanakszik, ajánlott természetes, vagy mesterséges formában bevitt C-vitaminnal is kiegészítenie a kezelést. Emellett fontos tudnia azt is, hogy a teában megtalálható tein gátolja a vas hasznosulását, így érdemes óvatosan fogyasztani az italt. A teáról egyébként is igaz, hogy kismennyiségben hasznos, és egyértelműen hozzájárul a napi folyadékbevitelhez, de nagyobb mennyiségben nem ajánlott.

Kiegyensúlyozott táplálkozással általában bevihető az átlagosan szükséges mennyiség a szervezetbe, ami férfiak esetében 10 mg-ot jelent, nőknek ennél már csak a menstruáció miatt is jóval többet, 18 mg-ot. Természetesen vannak olyan élethelyzetek, állapotok, amikor ennél többre van szükség. Ilyen a terhesség időszaka, vagy a vérszegénység, mely esetében mindenképpen ajánlott szakorvos segítségét kérni a kezelés pontos értékeinek beállításához. A rendszeresen alkoholt fogyasztók valamint a dohányzók a vas hasznosulása szemponjából is hátrányban vannak, hiszen szervezetükből általában hiányoznak azok az alapvető vitaminok, amelyek szükségesek lennének ehhez. Mind az alkohol lebontása, mind a dohányzás olyan terhet jelent a szervezet számára, ami miatt mindenképpen el kell gondolkodnia a káros szenvedélyekről való lemondáson.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy sajnos a stressz is olyan tényező, melynek hatására fokozottan ürülnek a szervezetből az ásványi anyagok, mikrotápanyagok. Nem véletlen, hogy szakemberek is javasolják a pszichés terhelésnek kitettek számára ezeknek akár mesterséges, táplálék kiegészítők formájában történő szedését. Erről a vas kapcsán se feledkezzen meg, különben súlyos hiánybetegség is kialakulhat.  

Miről ismerszik fel a vashiányos állapot? Mivel az oxigénszállítás terén jelentkezik hiányosság, így az oxigénhiány az izmok és az agy működését érintik. Míg a vashiányos beteg külsőre sápadt, addig mentális egészségére a fáradékonyság és szellemi teljesítményromlás a jellemző. Ha tehát a táplálék kiegészítőkön túl, vagy azok mellett szeretne a megfelelő mennyiségű vas beviteléért tenni, akkor javasoltak a vöröshúsok, a marha, a véres hurka, a borjúmáj. Kitűnő ételek készíthetőek belőlük, és az ínyenc falatok élvezetével egyidejűleg vas raktárait is feltöltheti, ha ezek rendszeresen helyet kapnak étrendjében.

A vegetáriánusok nehezebb helyzetben vannak, de nekik sem kell lemondaniuk a természetes vaspótlásról, ugyanis a tojássárgája, valamint a pisztácia ehhez remek választásnak bizonyulnak. Fontos tisztában lennie azzal, hogy a már kialakult vashiányt kizárólag étrendi változtatásokkal nem lehet helyrehozni, ahhoz szükséges a célzott pótlás is. Az előzőekben felsoroltak mellett sok vasat tartalmaz még a kagyló és az osztriga is, melyeket sajnos hazánkban nem túl sűrűn fogyasztunk, pedig gazdag esszenciális zsírsavakban. A szójabab mellett a fehérbab is javasolt, ez utóbbiban ráadásul nem csak vas, hanem kálium is jócskán megtalálható. A lencse elsősorban szilveszterkor kerül az asztalra, pedig érdemes lenne gyakrabban választani a laktató, ízletes, olcsón beszerezhető alapanyagot. A C-vitaminban gazdag sóska és spenót egyszerre tartalmazza a vasat a felszívódáshoz szükséges mikrotápanyaggal, így fogyasztása rendkívül jó választásnak bizonyul. Ha pedig a lehető leggazdagabb vasforrások mellett döntene, akkor természetesen a már említett tojássárgája, a vörös húsok és a máj a legjobb döntés.