Miben van a legtöbb magnézium?

Fotó: © DoctorWho / Flickr

Ingerültebb a szokottnál? Úgy érzi, össze-vissza kalimpál szíve, és a kimerültség jeleit észleli magán már jó ideje? Gondolt arra, hogy magnéziumhiány állhat a háttérben? Az ásványi anyag számos folyamatban játszik kiemelkedő szerepet, így hozzájárul az idegrendszer és az izmok megfelelő működéséhez, de a szervezetünkben negyedik leggyakrabban előforduló ion a fehérjeszintézis, és a már említett szív egészséges működése terén is rendkívül fontos Emellett nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a kalcium hasznosulhasson a szervezetben, ilyen módon tehát a csontok és a fogak épségéhez is hozzájárul. Látható, hogy mennyire fontos odafigyelnie megfelelő mennyiségű bevitelére. Bár a szervezet összesen körülbelül 20-28 g magnéziumot tartalmaz, melynek körülbelül a fele a csontokban, a többi pedig egyéb szerveinkben található meg, de mindenképpen tudnia kell, hogy bizonyos folyamatok, élettani és életmódbeli jellemzők jelentősen befolyásolhatják mennyiségét.

Mivel már az enyhe fokú magnéziumhiány hatására is fokozottan fennáll a cukorbetegség és a szívbetegségek kialakulásának kockázata, így nagyon fontos, hogy odafigyeljen a pótlásra. A fáradtság, az ingerlékenység, a szívritmuszavarok, a zavartság és az idegesség egyértelműen arra utalnak, hogy pótlásra van szükség. A természetes formában történő fogyasztás nem mindig elegendő a már kialakult magnéziumhiány megszüntetésére, így javasolt a táplálékkiegészítő szedése. Fontos tudnia, hogy a kalcium egyidejű jelenléte nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a felnőtt szervezet számára normálisnak mondható mennyiség, a 320-350 mg magnézium fel tudjon szívódni. Ha tehát pótlásról van szó, akkor a kalcium egyidejű szedése is ajánlott, így a hiány mihamarabb orvosolható, ezzel elkerülve számos komoly betegséget, rosszullétet.  

A szervezet számára nélkülözhetetlen magnézium felszívódása egyes gyomor-, és bélrendszeri megbetegedések esetében elégtelenné válhat, így a krónikus hasmenés, vagy a Crohn-betegség is hatással vannak a magnéziummal való ellátottságra. Emellett a rendszeresen alkoholt fogyasztók körében is gyakori a magnéziumhiány, hiszen az alkohol lebontásához a szervezet nagymennyiségben használja fel a vitaminokat és ásványi anyagokat. Érdemes tehát átgondolnia, hogy érdemes-e napi rendszerességgel a pohár fenekére néznie. Könnyen lehet, hogy a stresszre és az idegességre akkor jó megoldásnak tűnik az ital, de másnap szervezete fokozottan ki lesz éhezve a mikrotápanyagokra, melyeket hiába pótol, ha utána újra alkohollal „gyógyítja” saját magát. Hasonló a helyzet a dohányzással is, hiszen a dohányosok nagy része kalciumhiánnyal küzd. Mivel ez az ásványi anyag elengedhetetlen a magnézium hasznosulásához, így a hiánybetegség alapja már adott is.

A kutatások azt mutatják, hogy hazánkban még a teljes étrékűnek vélt táplálkozás alkalmával sem fogyasztjuk el a napi étkezések során a szükséges magnézium mennyiséget. Jogos tehát a kérdés, hogy ha nem szeretnénk táplálékkiegészítőket szedni, akkor miként juttathatjuk hozzá a szervezetet a szükséges mennyiséghez. A legjobb választásnak a zöldségek bizonyulnak, közülük is a sötét színűek. A szendvicsekhez javasolt teljes kiörlésű gabonából készült kenyeret választani, de a hüvelyesek (szárazbab) is hasznosak magnézium bevitelre.   Valamint az olajos magvak, a magnéziummal dúsított ásványvíz, az olajos halak, a sóska és a spenót.

Az édesszájúak örülhetnek, úgyanis a csokoládéban is található magnézium, természetesen a jó minőségű, elsősorban étcsokoládéban.

Vannak olyan esetek, amikor fokozottan ügyelnie kell a magnézium bevitelre. A következőkben igyekszünk összegyűjteni, melyek azok az élethelyzetek, melyekben a pótlás- akár táplálékkiegészítők formájában – nélkülözhetetlen:

Szakemberek, dietetikusok, orvosok és a természetgyógyászat terén tevékenykedők is rendszeresen felhívják a figyelmet arra, hogy mennyire fontos a szervezet mikrotápanyagokkal, ásványi anyagokkal történő ellátása. Bizonyított tény az is, hogy számos betegség megelőzhető, ha ezekből az értékes anyagokból rendszeresen kellő mennyiséget juttatunk be. Nyilvánvalóan az a legjobb, ha természetes formában tudjuk ezt megtenni, de ez a kapható élelmiszerek minősége miatt nem mindig megoldható. Ilyen esetekben, vagy a felsorolt, fokozott szükséglet alkalmával ajánlottak a táplálékkiegészítők, természetesen az előírt mennyiségben alkalmazva azokat. Ne feledje azonban, hogy a legtöbb mikrotápanyag csak akkor fejti ki hatását optimálisan, ha mindegyik fajtából kerül a szervezetbe, és kialakul ilyen szempontból is egy egyensúlyi állapot!