Miben van a legtöbb kalcium?

Fotó: © woodleywonderworks / Flickr

Ha ásványi anyagokról van szó, akkor a kalcium létfontosságához kétség sem férhet, hiszen a csontok tömegének körülbelül 0,75-1,2 kg-ját ez teszi ki. A szervezetben jelen levő kalcium szinte teljes egészében, mintegy 99 százalékban a csontokban található, a maradék egy százalék pedig a sejtekben, valamint azok között helyezkedik el. Bár elsősorban a csontok és a fogak épségének érdekében elengedhetetlen az ásványi anyag, de egyéb folyamatokban is fontos szerep jut neki, mégpedig az izmok és az idegek működésében, vagy a véralvadásban, és az enzimek működésében is.

A legtöbb ásványi anyagra és vitaminra igaz, hogy felszívódásuk több tényező függvényében alakul. Különösen így van ez a kalcium esetében, melynek csak 20-40 százaléka hasznosul valójában. A felszívódáshoz elengedhetetlen a D-vitamin jelenléte, de az sem mindegy, mennyi fehérjét fogyasztunk, vagy milyen savtartalommal bírnak a gyomorba kerülő ételek.

A legtöbb kalciumra a csontok fejlődése szempontjából a 11-18 éves korosztálynak van szüksége, valamint a 60 év felettieknek, kifejezetten a csontritkulás megelőzése érdekében. Főleg a hölgyek érintettek, hiszen az ösztrogénszint csökkenésével a menopauza idejétől fokozottan veszélyeztetettek e betegség szempontjából. A felnőttek számára javasolt mennyiség napi 1000 mg, de bizonyos állapotokban, vagy életvitelre visszavezethető helyzetekben akár több is indokolt lehet. A dohányzás, a rendszeres alkoholfogyasztás káros hatásait csak megnövekedett vitamin-, és ásványi anyag bevitellel lehet ellensúlyozni, és még ezekkel sem teljesen, hogy a maradandó károsodásokról már ne is beszéljünk.

Miként a legtöbb vitamin és ásványi anyag hasznosulására, valamint kiürülésére, úgy a kalciuméra is igaz, hogy a stressz nagyon rossz hatással van. Nem csak a B-vitamincsoport és a C-vitamin pótlására érdemes tehát hangsúlyt fektetni a szellemileg és idegileg megterhelő időszakokban, hanem a kalcium bevitelére is.

Várandós kismamáknak is ajánlott nagyon odafigyelni arra, mennyi kalcium jut szervezetükbe, hiszen a kis pocaklakó csontjai és fogai fejlődéséhez nélkülözhetelen az ásványi anyag. Sokan panaszkodnak a terhesség idején romló fogakra, ez részben arra is visszavezethető, hogy az apróság, ha nem kapja meg a fejlődéséhez szükséges kalciumot, azt az anya szervezetéből, csontjaiból vonja ki saját maga számára, vagyis az édesanya fogai kalcium hiányában romlani kezdenek.

S hogy mely alapanyagok tartalmazzák a legnagyobb mennyiségben a kalciumot? Természetesen a tej és a tejtermékek, így ezek fogyasztását érdemes beilleszteni a mindennapokba. Az olajok magvak, a hüvelyesek, az articsóka, a zöldleveles zöldségek, és a hazánkban gyakran mellőzött halak is kiváló kalcium forrásnak számítanak. Előfordulhat, hogy nem szereti a tejet, ám ez nem azt jelenti, hogy le kellene mondania a benne levő kalcium előnyös hatásairól. Fogyassza úgy az alapanyagot, hogy a domináns tej-íz ne érvényesüljön annyira! A gyümölcsturmix, a joghurt, a sajt kitűnő választásnak bizonyulnak, de a dió, a rákellenes hatásáról is ismert brokkoli, a spenót és a sóska, valamint a szardínia is gazdag az értékes ásványi anyagban.

Arra viszont ajánlott figyelnie, hogy a kalcium táplálékkiegészítő formájában történő szedésekor a napi mennyiség semmiképpen ne érje el a 2-3000 mg-ot, ekkora mennyiségnél ugyanis nem csak székrekedés nehezítheti meg mindennapjait, hanem a bevitt cink és vas is nehezebben hasznosul, hogy a vesekőképződésre való hajlamot már ne is említsük. Ésszerű kereteken belül a kalcium hasznos, és természetesen nélkülözhetetlen eleme szervezetünknek, egészségünknek.