Miben van a legtöbb cink?

Vannak bizonyos olyan építőelemei szervezetünknek, melyekből csak minimális mennyiségre van szükség, ám ha ez hiányzik, azt közérzetünk és egészségi állapotunk bizony nagyon megérzi. A mikroelemek közé tartozó cink olyan ásványi anyag, amely elsősorban a csontokban és az izmokban tárolódik, de tartalmazza a haj, a szem, a máj, a vesék és a bőr is.

Ha összegezni szeretnénk, hogy mely folyamatokban játszik kiemelkedő szerepet a cink, akkor elsősorban a vércukorszint-szabályozást kellene megemlítenünk. Ezen felül a szénhidrátok, zsírok és fehérjék anyagcseréjének szabályozása, a növekedés alakítása, valamint az egészséges nemi fejlődés és szaporodás is olyan területek, ahol elengedhetetlen az ásványi anyag. Nem véletlen, hogy a várandós édesanyáknak fokozottan ügyelniük kell bevitelére. Általános esetben fáradékonysággal és az immunrendszer gyengülésével jár, ha nem jut elegendő mennyiségű a szervezetbe belőle, de nem ritka az étvágycsökkenés, a bőrgyulladás, vagy éppen a hasmenés sem.

Nem lehet elégszer felhívni a figyelmet az egyoldalú táplálkozás veszélyeire. A vegetáriánusoknak például ajánlott a cink pótlása, hiszen tény, hogy az állati eredetű táplálékok nagyobb mennyiségben tartalmazzák ezt a fontos mikroelemet, mint a kizárólag növényi alapú étrend.

De mégis mit fogyasszunk, ha el szeretnénk kerülni a hiánybetegségből adódó problémákat? Mely alapanyagok kapjanak mindenképpen helyet a mindennapi étkezések során? A húsok, a máj, a hüvelyesek ésa tojás feltétlenül ajánlottak. Többször szó esett már arról, hogy a mediterrán konyha mennyire egészséges. A cink kapcsán is érdemes megemlítenünk ezt, ugyanis a legtöbbet belőle a kagyló tartalmazza. Hazánkban elég ritkán kerül a mindennapokban az asztalra, főként ára miatt, de ennek ellenére néha javasolt beiktatni a kagyló fogyasztását is. A tenger gyümölcseitől való gyakori ódzkodás helyett szemlélet-, és életmódváltással sokat tehet egészsége érdekében.

Fontos tudnia, hogy az elfogyasztott élelmiszerekkel bevitt cinknek csupán 30-50 százaléka szívódik fel, ez a mennyiség pedig jelentősen függ attól, hogy jelen vannak-e a szervezetben elegendő mennyiségben olyan mikrotápanyagok, mint a réz, a kalcium, vagy a szintén létfontosságú élelmi rostok. Amennyiben fokozott stressznek van kitéve, dohányzik, nehéz fizikai munkát végez, vagy rendszeresen alkoholt fogyaszt, a felnőttek számára javasolt 9-10 mikrogramm-nál érdes többet bevinni a szervezetbe. Ezekben az esetekben ugyanis a cink gyorsabban ürül ki, és nem is szívódik fel kellően a bélrendszerből.