Mi az a kötelező biztosítás és miért kell?

Fotó: © FaceMePLS / Flickr

A KGFB-ről egész évben sokat hallani, hiszen a biztosítók igyekeznek minél több ügyfelet magukhoz csábítani. Ehhez azonban nélkülözhetetlen, hogy versenyképes árakat és szolgáltatást nyújtsanak az autósoknak. A kötelező gépjármű felelősségbiztosítás célja, hogy az autót ért károk attól függetlenül megtérüljenek, hogy a károkozó mennyire fizetőképes. Miként nevéből is adódik, megkötése kötelező, és a díjak rendszeres fizetésére minden autós rendszeresen kötelezett.  

Napjainkban már akár személyes ügyintézés nélkül is megköthetjük a biztosítást, biztosítót válthatunk, mégpedig a megfelelő biztosítási alkuszi megbízásra vonatkozó szerződés aláírásával. Ebben az esetben online indíthatjuk el akár a biztosítóváltás folyamatát is, és az alkusz helyettünk minden szükséges teendőt elvégez, s a váltás aktuális állásáról e-mail-ben értesít. Az online kötelező felelősségbiztosítás kalkulátorok egyéni jellemzőink alapján a ténylegesen fizetendő díjhoz megközelítő pontossággal adják meg, mekkora kiadásra számíthatunk majd a KGFB-vel kapcsolatban, továbbá az egyes biztosítók ajánlatait is segítenek összehasonlítani.  

Lehetőség van arra, hogy már a forgalomba helyezés előtt megtörténjen a választott biztosítás megkötése. Mivel azonban a gépjárművet feltétlenül azonosítani kell a szerződésben, így a forgalomba helyezést követően mihamarabb el kell juttatni a biztosítóhoz az rendszámra vonatkozó adatokat. Szerződésének azonosításával egyidejűleg erre akár egy e-mail is megfelelő lehet, természetesen az előzetes egyeztetés után.  

A legtöbbeket érdeklő kérdés talán a biztosítóváltás, hiszen mindenki szeretné a lehető legkedvezőbb díjfizetési feltételeket magáénak tudni. Az évközbeni díjváltozásról a biztosítónak kötelessége tájékoztatni az ügyfeleket, hogy azok szükség szerint egy másik lehetőséget vehessenek igénybe, ha a megváltozott feltételek nem nyernék el tetszésüket. A biztosítás felmondása a biztosítási évforduló előtt legalább 30 nappal meg kell, hogy történjen. Fontos információ, hogy csak akkor tekinthető hatályosnak, ha az időben megérkezik a biztosítóhoz.  

A korábbiakban már említettük, hogy a KGFB nevéből adódóan is kötelező. De mégis milyen gépjárművek esetében kell mindenképpen gondoskodni a megkötéséről? Minden forgalomba helyezett jármű, sőt, a pótkocsik és félpótkocsik esetében is kötelező a biztosítás, de a forgalmi rendszámmal ellátott lassú járműveknél is oda kell figyelni ennek meglétére. Mivel káresemény bármikor bekövetkezhet, így fontos, hogy annak megtörténtére felkészült legyen, és mindig legyen Önnnél az Európai Baleseti Bejelentő. Ha a „kék-sárga” mégsincs kéznél, akkor bármilyen üres lap megteszi, a lényeg, hogy feltüntesse rajta mindazokat az információkat, melyek fontosak lehetnek a biztosító számára (mindkét fél adatai, a körülmények rajzzal ellátva, és a gépjárművekre vonatkozó adatok is). A károsultnak 30, a károkózónak 5 napon kell saját biztosítójánál bejelentkezni.  

Fontos tisztában lennie azzal, hogy ha az esedékes biztosítási díjat még a fizetési felszólítás ellenére sem, vagy csak részben fizeti meg, akkor a szerződés díjrendezetlen állapotba kerül, és akár a szerződés megszűnését is vonhatja maga után. Egy esetleges káresemény kapcsán jó hír a károsultnak, hogy a károkozó biztosítója még a fizetésre rendelkezésre álló 60 napos póthatáridő alatt is köteles fizetni- attól függetlenül, hogy vele szemben fizetési elmaradása áll fenn ügyfelének.  

A rendőrségi statisztikákból az derült ki az elmúlt negyedév tekintetében, hogy a balesetek száma drasztikus mértékben megemelkedett. Emellett a biztosító társaságok azt tapasztalják, hogy bár a kárgyakoriság nem nőtt nagymértékben, de az viszont egyértelműen látszik, hogy egyre nagyobb összegű kárfizetések történnek, ugyanis a gépjárművek helyreállítási költségei valójában sokszor csillagászatiak. A személyi sérülések gyakoriságával együtt jár az is, hogy a magas kártérítések nagy kiadásokat rónak a biztosítókra. Mindez a biztosítási díjak növekedését hozhatná magával, ám mind az autósok, mint a biztosítási alkuszok mást és mást tapasztalnak- természetesen a szerződő felek egyéni jellemzőinek függvényében. A biztonságos közlekedés iránti igény lehet az első lépcsőfok ahhoz, hogy a díjak kedvezőek, a káresemények pedig ritkábbak legyenek a jövőben.