Mi az a Crossfit?

Manapság egyre népszerűbb ez a mozgási forma, amelyet művelői sokkal inkább filozófiaként tartanak számon, semmint egy sportágként. Ennek elsősorban az az oka, hogy a CrossFit végzése közben nem csupán a testet edzük, hanem a lelkünket is alaposan ápoljuk, s ennek következtében mind testileg, mind lelkileg jelentős változáson mehetünk keresztül. A módszer célja tehát nem csupán az, hogy erőnlétünket növeljük, hanem az is, hogy egyfajta funkcionális erőt alakítsunk ki lelkünk mélyén, melyet a való élet számtalan területén kamatoztathatunk. Sokak számára a CrossFit vonzalma abból ered, hogy olyan nagyfokú koncetrációt, tüzet és lelki nyugalmat ad a sportolónak, amire nagyon kevés sport képes. Lényege tulajdonképpen abban rejlik, hogy az emberi test folytonosan változó ingereknek van kitéve egy-egy edzés során.

     De milyen kellékek is szükségesek ehhez a népszerű sporthoz? Jó hírünk van; gyakorlatilag egyáltalán nem kell hozzá kellék, olyannyira nem, hogy a kreatívabb emberek akár kellékek nélkül is végezhetik szabadban és edzőteremben egyaránt. Akiknek azonban több sportszer is rendelkezésére áll, azok válogathatnak a számtalan eszköz közül, amely gyakorlatilag bármi lehet. Ugrókötél, traktorgumi, evezőpad, kettlebell, medicin labda olimpiai rúd, tornász gyűrű, tárcsák… stb.

     Milyen testrészeinket mozgatja meg a CrossFit és miben rejlik a működése? A CrossFit módszerét olyan edzésformaként tartják számon, ami minden létező izmunkat és testrészünket megmozgatja. A legnagyobb hangsúly azonban mégis a lábakon és a háton van, hiszen ezek a legerősebb pontjai testünknek és itt lehet a terhelést leginkább maximalizálni. A CrossFit jelentősen különbözik például a testépítés módszerétől, hiszen itt nem napokra bontva, hanem egymás után kapják egyes testrészeink a terhelést, így az edzés is sokkal fárasztóbb és intenzívebb.

     Sajnos, mint minden módszernek, a CrossFit módszerének is megvannak a saját ellenzői. Az ellenzők közül a leghíresebb talán Brian, aki a Train With Brian blog írójaként híresül el. Ő elsősorban naturál tesépítésel foglalkozik és állítása szerint a CrossFit nem több, mint ügyes marketing, ami egyrészt nem is annyira effektív, mint a sima edzés, másrészt sokkal nagyobb a sérülés veszélye is.

     Mindenesetre bárkinek elérhető, aki szeretné kipróbálni, annál is inkább, mert egyre népszerűbbé válik külföldön és hazánkban egyaránt. Jó edzést kívánunk Mindenkinek!