Mi az a Bitcoin?

A Bitcoin tulajdonképpen egy nyílt forráskóddal rendelkező fizetőeszköz, amelyet 2009-ben bocsájtott ki először egy ismeretlen fórumozó, a 2008-ban bekövetkezett banki válság után. A Bitcoin elnevezés azonban nem csupán a nyílt forráskódra vonatkozik, hanem az azt kezelő szoftverre is, amely szintént nyílt forráskóddal rendelkezik és a hálózatra is, melyen a kommunikáció folyik.

     A Bitcoint elsősorban az különbözteti meg a többi fizetőeszköztől, hogy nem függ egyetlen központi kibocsájtótól és hatóságtól sem. A rendszer tulajdonképpen egy peer-to-peer hálózaton elosztott adatbázistól függ és erre támaszkodik. Ez az adatbázis tartalmaz minden fizetéssel kapcsolatos információt, garantálva az elektronikus fizetési mód minden alapvető követelményeit. A rendszert digitális aláírások és egy úgynevezett proof-of-work biztonsági szisztéma felügyeli.

     A Bitcoinok több módon is tárolhatók. Ezek közül a legnépszerűbb az úgynevezett pénztárcafájl, amely akár számítógépen, akár mobiltelefonon, sőt, igény szerint felhő alapú szolgáltatóknál is vezethető. Mivel a rendszer alapjai peer-to-peer felépítésen nyugszanak, így a forgalomban lévő pénzmennyiség semmilyen hatóság által nem kontrollálgató és befolyásholható. Ennek köszönhetően lehetetlenné válik az infáció gerjesztése és mindennemű egyéb manipuláció is.

     Hogyan válthatjuk be a tulajdonunkat képező Bitcoin mennyiséget valódi pénzre?

     Számos olyan weblap létezik, amin keresztül amerikai dollárra és egyéb valutára váltható a Bitcoin. Az online és “offline” szolgáltatók és kereskedők egyaránt elfogadják, ezek száma pedig jelentősen nő, így mondhatjuk, hogy ez a fizetési módszer egyre népszerűbbé válik.

     Nagyon fontos, hogy a végrehajtott tranzakciókat már nem lehet visszafordítani, hiszen a fizetések jellemzően nem egy központon keresztül zajlanak. Ennek egyik nagy hátránya elsősorban az, hogy csalás esetén a korábban jóváhagyásra került kifizetéseket nem lehet stornózni, ahogyan például bankok esetén bevett szokás.

     A Bitcoin segítségével történő fizetés sajnos nem az anonimitásról híres. Mivel a tranzakciók a teljes hálózaton belül szétküldésre kerülnek, így azok nyílvánosak, de természetesen ez a címek tulajdonosára vonatkozó információk esetén nem láthatók. Például ha Fred 30 BTC összeget küld Helen részére, akkor mindössze annyi látszik, hogy a két cím között 30 Bitcoin átutalásra került. Viszont ha bármelyik cím kiléte egyszer már napvilágra került, akkor az ehhez tartozó tranzakciók is könnyen visszakereshetőek.

   Ugyanakkor pont az anonimitásnak köszönhető az, hogy a központi kontroll hiányában sokan illegális üzletet folytatnak a Bitcoin rendszerén keresztül. Sok kritika éri emiatt ezt a fizetési módszert, sokan az egész rendszert illegálisnak tekintik. Manapság már több olyan drogkereskedő és vírusgyártó csoport tevékenykedik, akik Bitcoin segítségével helyettesítik a pénzmozgást, pontosan a nehéz nyomonkövethezőség miatt.

     De hogyan is működik a Bitcoin technológia?

     A protokoll lényegét Nakamoto Satoshi foglalja össze cikkében, aki az elvek leírása mellett egy klienst is létrehozott a fizetés megkönnyítéséhez. Minden fizetés előtt készül egy nyilvános kulcsú digitális aláírás, amelynek segítségével könnyedén ellenőrizhető, hogy az adott cím tulajdonosa hozzájárult-e az adott összeg kifizetéséhez. Az egyenleget ehhez hasonlóan egy korábban beérkező, szintén digitálisan aláírt tranzakció segítségével kérdezik le, így a tévedés gyakorlatilag szinte kizárva. Emellett minden résztvevőnek rendelkezésére áll egy pénztárca, amelyről korábban már volt szó. A fizetési információk és az egyenleg mellett ebben a pénztárcában találhatók a helyben generált kulcspárok is, melyek lehetnek privátok és nyilvánosak. Tranzakció aláírása esetén a kliensprogram természetesen a privát kulcsot használja. Amennyiben fizetés történik, a nyilvános kulcs olvasható formáját szükséges megadnunk. A kulcs általában 33 karakterből áll és minden esetben egyessel kezdődik.

     Természetesen a Bitcoin segítségével történő fizetéshez szoftverekre van szükség, hiszen ezek nélkül lehetetlen lenne kommunikálni a hálózaton keresztül. Ezen szoftverek minden platformra elérhetőek, folyamatosan fejlesztik őket és nyílt forráskódúak. A legnépszerűbb kliens C++ programozási nyelven íródott, de akik más alternatívákat keresnek, azok számára a projekt központi oldalán rengeteg információ rendelkezésre áll.

     Mint említettük, a Bitcoin rendszerét számos kritika éri nap mint nap. A módszer gazdasági, technológiai és jogi téren egyaránt vet fel kérdéseket, hiszen kiváló terepet biztosít a bűnözők számára. Pénzmosás, illegális hacker tevékenység, gyerekpornó és névtelen zsarolás esetén előszeretettel használják fizetési módként, noha az amerikai szenátus véleménye szerint az illegalitás mögé rejtőzők leghatékonyabb eszköze még mindig a készpénz.

     Szintén hátrányt jelent az is, hogy a tranzakciók nem visszafordíthatók és a banki lopásokkal ellentétben az itt ellopott Bitcoinokat lehetetlen visszaszerezni.

     Ennek ellenére a Bitcoin rendszere egyre népszerűbb és szerény jóslatunk szerint népszerűsége a közeljövőben mindenképpen nőni fog.