Méregtelenítő ételek

Fotó: © Lablascovegmenu / Flickr

Egyre többet olvashatunk és hallunk a szervezetünk méregtelenítéséről. Sokféle termék is kapható ebből a célból. Teák, tabletták és mindenféle csodaszerek, de szükség van minderre és hogyan is kell ezt csinálni?

Megoszlanak a vélemények a témában. Sokan legyintenek, hogy mi az a méregtelenítés, régen sem csináltál, most meg minek. Ez is egy újabb divat, na meg ha méregteleníteni kell, akkor meg mit csinál a vesénk meg a májunk, ha nem méregtelenít? Lehet, hogy nekik van igazuk.

Arra senkit nem buzdítunk, hogy vásároljon méregtelenítő hatású tabletta néven futó mindenféle szintetikus bizarr szereket, és literszámra sem érdemes inni a méregtelenítő teakeverékeket. Vannak, akik viszont erre esküsznek, bár lehet inkább a teákba vetett hit az, ami segít ilyenkor, ki tudja.

A lényeg az egészséges táplálkozás és életmód, hiszen vannak olyan ételek, amikkel elérhető az úgynevezett méregtelenítés, és a tudatos táplálkozással, rendszeres zöldség és gyümölcs fogyasztás mellett semmi szükségünk nem lesz a méregtelenítésre.

Az alábbiakban megnézzük, melyek ezek a zöldségek és gyümölcsök.

A cékla, amit rengetegféleképpen elkészíthetünk, védi a májunkat és az emésztőrendszerre is nagyon jó hatással van. Készíthetünk belőle innivalót, de levest, vagy rakott-sült ételt is. Emellett még savanyúságnak is kiváló.

De a grapefruit, és a citrom is ebbe a körbe tartozik. Szintén antioxidáns hatásúak, és tisztítják a szervezetet.

Az avokádó is antioxidánsokban és jó olajokban gazdag, ezért ezt is érdemes rendszeresen fogyasztani, természetesen nyersen, krém formájában pár csepp citrommal és egy kevés tengeri sóval, vagy pedig felkockázva salátát gazdagítva vele.

Az áfonya egy szuperélelmiszer, ami azt is jelenti, hogy az egyik legegészségesebb étel a világon, és annyiféle jó tulajdonsága van, hogy felsorolni is nehéz lenne, de ez a gyümölcs is gazdag antioxidánsokban és egy maréknyi már fedezi is a napi szükséges c-vitamin igényünket. Nem olcsó, de egészségünk megőrzése érdekében érdemes kisebb mennyiségeket magunkhoz venni belőle néha.

A hagymafélék, legfőképpen a fokhagyma, baktériumölő hatású, ezért megfázáskor és télen jó sokat érdemes enni belőle. A káposzta pedig a szervezetünkben felhalmozódott káros anyagok eltávozását segíti elő.

A brokkoli szintén rendkívül egészséges zöldség, de csak addig érdemes elfogyasztani, míg el nem kezd virágozni, vagyis míg teljesen zöld. Antioxidánsokban bővelkedik, megköti a szabad gyököket. A legjobb viszont, ha csíráztatunk otthon magunknak brokkolit és azt fogyasztjuk salátára szórva, mert ekkor biztosan minden értékes vitamin és ásványi anyag megvan benne.

A leghelyesebb tehát, ha kapszulák és „méregtelenítő”teák helyett minden nap fogyasztunk zöldségeket és gyümölcsöket, magokat, mint például mandula, vagy dió. Sok folyadékot, – mindenek előtt vizet – fogyasztunk és kevesebb édességet eszünk. Ha így járunk el, bőrünkön is észre fogjuk venni a pozitív változást.