Megfázás tünetei, kezelése – Mit lehet tenni ellene?

Fotó: © Jackel51927 / Flickr

A leggyakrabban előforduló betegség, mely nem kíméli egyetlen korosztály tagjait sem, ám amilyen gyorsan jön, általában olyan hamar el is múlik. Igen, ez nem más, mint a mindannyiunk által jól ismert megfázás. Elég hozzá akár néhány perc is, és még csak kifejezetten gyenge immunrendszer sem szükséges ahhoz, hogy jónéhány napra ledöntsön a lábunkról. A múló rosszullétek mellett azonban komolyabb problémát csak akkor okozhat, ha egyéb betegség is társul hozzá, vagy csecsemőkről, idősekről van szó. Érdemes odafigyelni a tünetekre, ha ugyanis néhány nap alatt nem múlnak el, akkor célszerű felkeresni az orvost, hiszen gyógyszeres kezelés válhat szükségessé. 

A náthával járó megfázás tüsszögéssel, fáradékonysággal, hőemelkedéssel, torokfájással és fejfájással kezdődik, majd néhány nap múltán, ha az orrfolyás alább hagy, köhögés következhet. Fontos, hogy a tisztulási folyamatot immunrendszer erősítéssel támogassa meg, hiszen ha a szervezet nem képes legyőzni saját magától a vírusos fertőzést, akkor jönnek a lerakódások, a tüdőgyulladás, az arcüreggyulladás, vagy a makacs, szűnni nem akaró torokfájás.

Amennyiben az orvos antibiotikumos kezelés elrendelését látja szükségesnek, mindenképpen szedje a gyógyszert a megadott ideig, ellenkező esetben ugyanis könnyen előfordulhat, hogy a panaszok visszatérnek. A teljes gyógyulás érdekében folytasson kímélő életmódot, lehetőség szerint feküdje ki a betegséget, ha annyira elhatalmasodott, hogy gyógyszert kell rá szednie. Antibiotikumok kapcsán nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy sajnos nem csak a panaszokat okozó baktériumokat pusztítják el e készítmények, hanem a szervezetben élő egyéb, hasznos fajtákat is. Az arra érzékenyeknél már néhány napos kezelés után is hányinger, gyomorpanaszok tapasztalhatóak, de nem ritka a nőgyógyászati jellegű megbetegedés, mint következmény. A hüvelyflóra értékes baktériumjai, valamint a bélrendszerben élők is elpusztulnak az antibiotikumok hatására. Javasoltak a recept nélkül kapható, kifejezetten az antibiotikumok e mellékhatását helyrehozó készítmények, de a ph semleges intim tisztálkodás, valamint a kifejezetten gombás fertőzések ellen beszerezhető hüvelykúpok is segíthetnek abban, hogy megelőzze a bajt, illetőleg orvosolja azt. 

Mivel a megfázást okozó vírusok, baktériumok cseppfertőzéssel terjednek, így náthás személy környezetében könnyen elkaphatjuk a betegséget. Gyakori, hogy a család minden tagján átmegy az, de iskolában, munkahelyen is beszerezhetjük a néhány napig garantáltan levertséget és kellemetlen közérzetet okozó kórokozókat. Természetesen a legyengült állapot, vagy például a télvégi vitaminhiány közrejátszhatnak abban, hogy nagyobb eséllyel kapjuk meg a betegséget. Tenni azonban lehet ellene, mégpedit tudatos és egészséges életmóddal. 

A mikrotápanyagokkal általában nem foglalkozunk, hiszen azt gondoljuk, hogy változatos táplálkozással minden szükséges vitaminhoz hozzájuttatjuk szervezetünket. De tisztában van egyáltalán azzal, hogy tartalmazzák-e valóban ételei ezeket az értékes, az egészség alapköveit jelentő anyagokat? Sajnos tény, hogy a mindennapokban elfogyasztott ételeink nagy része üres kalória. Amellett, hogy az alapanyagokat tudatosan megválasztja, a zöldségek és gyümölcsök nyers fogyasztását is ajánlott a napi étrendbe beiktatni. Célszerű időnként vitaminkúrákat csinálni, a méhpempő kitűnő választásnak bizonyul, ugyanis koncentráltan tartalmazza mindazt, amire a szervezetnek szüksége van, és a legtöbb betegség is javulást mutat hatására. A rendszeres testmozgás szintén erősíti az immunrendszert, a dohányzást és az alkoholfogyasztást pedig ajánlott teljesen elhagyni.

Legtöbben nem rohannak azonnal az orvoshoz, ha megjelennek a megfázás első jelei, hanem igyekeznek minél több papírzsebkendővel felszerelkezve túllenni a bajon, esetleg valamilyen recept nélkül kapható készítménnyel, forró italporral enyhíteni a kellemetlen panaszokat. Vannak azonban olyan kitűnő házi praktikák, melyeket már nagyanyáink is bevetettek a gyógyulás érdekében, és valljuk be, sokkal hatékonyabbnak is bizonyulnak ezek, mint a méregdrága gyógyhatású készítmények. Lássunk most ezek közül néhányat, melyek fillérekből beszerezhetőek, és jelentősen képesek megrövidíteni a betegség időtartamát! 

Kitűnő vírus-, és baktériumölő hatásának köszönhetően eredményesen vethető be megfázás esetén. Fogyasztása egyébként is javasolt, hiszen a szív-, és érrendszeri betegségek megelőzésében is fontos szerepet játszik. Ehető magában, szirupnak készítve, de ha az ízét nem kedveli, akár tabletta formájában is magához veheti az értékes összetevőket. 

Nincs másra szükség hozzá, csak néhány fej vöröshagymára, melyet héjastól kell megfőzni. Az így elkészült teát ízesítheti mézzel, de magában is finom, arról nem is beszélve, hogy azonnal csillapítja a megfázással járó kínzó köhögést. 

Propolisz, méhpempő, vagy a gyakran emlegetett méz – mindhárom anyag rendkívül egészséges a szervezet számára, megfázásos időszakban pedig szinte rögtön gyógyírt jelentenek a panaszokra. 

A citrusfélék fogyasztása különösen ajánlott, ha náthás. Lehet, hogy a citrom magában nem a legfinomabb, de apróra darabolva elfogyasztható, és frissítő hatása mellett a szervezetet is feltölti a nélkülözhetetlen C-vitaminnal. Szintén gazdag a mikrotápanyagban a savanyú káposzta is, javasolt tehát nagymennyiségben fogyasztani. 

Egy jó forró, házi húslevesnél nincs is jobb gyógyír a megfázott számára. Fokhagymával, cayenne borssal vagy curry-vel ízesítve pedig a náthára is gyógyírt hoz.