Májgyulladás – nem csak az alkohol a bűnös!

Fotó: © Castles, Capes & Clones / Flickr

A máj megbetegedéseivel kapcsolatban –okkal, vagy ok nélkül- sokakban él az a tévhit, hogy egyértelműen az alkoholfogyasztásra vezethetőek vissza. Bár tény, hogy a rendszeres, nagy mennyiségű alkoholbevitel egyértelműen májproblémákhoz vezet, de egyéb tényezők is szerepet játszhatnak abban, hogy a fehérje-, zsír-, szénhidrát anyagcserében, a méreganyagok lebontásában, valamint azok kiválasztásában rendkívül fontos szerepet betöltő szerv megbetegedjen. Egyes vírusok, vegyszerek, drogok, gyógyszerek, és természetesen az alkohol is a májsejtek elpusztulását hozzák magukkal. Ennek hatására lép fel a gyulladásos állapot, mely során olyan további anyagok szabadulnak fel, melyek rontják a helyzetet, és a máj működésében zavarok keletkeznek. Mindez a véralvadás, a táplálékok feldolgozása, és a méregtelenítés terén is érezteti hatását.

Megkülönböztetjük egymástól a májelégtelenséget, a fertőző májgyulladást, valamint a májrákot. A májsejtek egyébként elég gyorsan születnek, így az esetek többségében a károsító körülmény megszűnte után regenerálódni tud a szerv. Így az alkoholfogyasztás még időbeni elhagyása esetében a májproblémának elejét lehet venni. Abban az esetben viszont, ha a májsejtek pusztulása nem áll meg, a májelégtelenség után kóma, valamint a máj működésének teljes leállása is bekövetkezhet. A helyzet ekkor már igen súlyos, és az állapot romlása is nagyon gyors.

Fertőző májgyulladás (hepatitis)

A körülbelül 25 évvel ezelőtt azonosított hepatitis A vírus a leginkább elterjedt hazánkban, az óvodás, valamint az általános iskolás korosztály az érintett, de a felnőtt lakosság nagy része is átesett már a fertőzésen, így rendelkezik némi védettséggel. Néhány hét lappangási idő után lázzal, gyengeséggel, hasi panaszokkal jár a betegség, de a sárgaság, és a sötét színű vizelet is egyértelműen utal a májproblémára. Az emelkedett májenzimekről laborvizsgálattal lehet meggyőződni. Az étvágytalanság, az ízületi fájdalmak, az esetleges bőrkiütések szintén olyan tünetek, melyek az előzőekkel társulhatnak, és a fertőző májgyulladás jelei lehetnek.

Kifejezetten a betegség gyógyítására szolgáló gyógyszer nincs, a heveny szakaszban viszont mindenképpen ajánlott az ágynyugalom, fekvő helyzetben ugyanis a májnak jobb a vérellátása. A lábadozás idején javasolt a kímélő életmód, ami az alkohol és mindenféle mérgező anyag kerülését, tápláló étrendet, valamint a fizikai aktivitás kerülését jelenti.

A vírus ellen lehetőség van mesterséges védelem kialakítására is, mégpedig védőoltással. Ha tehát olyan országba tervezi utazását, ahol rossz higiéniás viszonyokkal találkozhat, vagy elterjedt a betegség, ajánlott beadatni az injekciót. A négy hétre rá következő emlékeztető oltás után akár 20 éven át fennálló védettség szerezhető a vírussal szemben. Fontos tudni, hogy a védelem kialakulásához legalább 10 nap szükséges, ezt mindenképpen tartsa szem előtt!

Míg a hepatitis egyes típusai ( ide tartozik az A-vírus is ) élelmiszerrel, víz útján, szennyezett kézen keresztül terjednek, addig más fajták, például a B-, C-, D-vírusok vérrel, és szexuális úton. A gyógyulás viszonylag gyors, de a C-vírus esetében májelégtelenség, sőt, májrák is kialakulhat az évek során.

Májelégtelenség

A szerv működési zavara több okra visszavezethető, és nem ritka, hogy együttesen vannak jelen olyan tényezők, mint a túlzott alkoholfogyasztás, a vírusos májgyulladás, vagy huzamosabb időn keresztül zajló erős gyógyszerek szedése. Bár tény, hogy nem csak alkoholizmus állhat a krónikus májbetegség hátterében, de tény, hogy hazánkban a leggyakoribb ok ez. Mind az alkohol minősége, mind a testsúly, vagy éppen az egyéni érzékenység szerepet játszhat abba, hogy kinél, milyen mértékű károsodás lép fel, de ami biztosra vehető, hogy a rendszeres tivornyák nem múlnak el nyom nélkül az egészségi állapotot illetően. S hogy mennyi alkohol fogyasztása jelent problémát? A rendszeresség sokkal veszélyesebb, mintha néhanapján felöntünk a garatra. Már napi egy deciliter tömény, vagy napi egy liter bor éveken át tartó fogyasztása is májkárosodáshoz vezethet.

Nagyon fontos, hogy a gyógyszerszedéssel sok más ok mellett a máj épsége miatt is érdemes óvatosan bánni. Mivel a gyógyszerek nagy része a májban kerül lebontásra, így gyulladásos állapot után hagyni kell időt, míg a fogamzásgátló szedését folytatjuk, vagy altatók, nyugtatók szedésébe kezdenénk. Akár a vény nélkül kapható készítmények esetében is mellékhatások tapasztalhatóak, így bármilyen gyógyszer szedése előtt ajánlott az orvossal konzultálni, természetesen tudatva vele, hogy a közelmúltban májgyulladáson esett át.

A megelőzés fontosságára betegségek esetében nem lehet elégszer felhívni a figyelmet. Sajnos tény, hogy még a higiénikus körülmények között élők is elkaphatják közösségben, vagy egyszerűen az utcára kilépve a májgyulladást okozó vírust. Az egészséges táplálkozás, az immunrendszer testmozgással való megtámogatása kiemelt jelentőséggel bír mind a megelőzést, mind a betegség utáni felépülés időszakát tekintve. Azt talán felesleges is említeni, hogy a csak indokolt esetben szedjen gyógyszereket, törekedjen a biztonságos nemi kapcsolatokra, a drogok fogyasztását pedig egyértelműen utasítsa el! A sok problémát okozó alkoholizálás esetében sajnos igen komoly a helyzet, ugyanis a szenvedélybetegséget sokan még saját maguknak sem ismerik be, és segítség híján sokszor nincs kiút az egyik pohártól a másikig tartó ördögi körben. A pszichés egészség, a családi béke, a rendezett életvitel mellett a máj, mint egyik legfontosabb szervünk zavartalan, életen át tartó működése érdekében is érdemes meggondolni, hogy megéri-e a néhány órán át tartó mámor.