Lúgosító diéta vegetáriánus alapokon

Akik foglalkoztak már valaha a diétázás témakörével, azok bizonyára jól tudják, hogy maga a diéta és főként a fogyás rendkívül jól megalapozható a lugosító étrend segítségével. Cikkünk éppen ezért ezzel foglalkozik, hiszen nem csupán fogyni lehet jól az eljárással, de jó egészségünket is megalapozhatjuk vele.

Fotó: © VinothChandar / Flickr

Mi is a lúgosítás lényege? Az étrend azon alapul, hogy bizonyos élelmiszerek elfogyasztása hozzájárul szervezetünk ideális pH-egyensúlyához, befolyásolja a vizelet pH értékét és segít fenntartani a szervezet sav-bázis egyensúlyát.

Ez a cikk elsősorban dr. Robert O. Young: A pH csoda című könyvét veszi alapul, így az általunk kínált és ismertetett étrend vegetáriánus alapokon nyugszik. Magába foglalja a zöldségeket, gyümölcsöket, bizonyos gabona és olajos magvakat valamint hüvelyeseket, melyek már önmagukban sok tápértéket kínálnak szervezetünk számára. S noha a diéta mindent egybevéve egészséges, némi hátránya azonban mégis van. Ez a hátrány pedig bizonyos gyümölcsök, a tej és a különféle tejtermékek mellózéséből adódik, hiszen ezen élelmiszerekben sok hasznos tápérték található.

A lúgosító diéta legfontosabb alapszabálya az, hogy sok folyadékot kell innunk! A megfelelő mennyiségű folyadék hiányában ugyanis a szervezet nem képes megőrizni az egészséges egyensúlyt, hiszen testünk 70%-a vízből áll. Naponta körülbelül 2-3 liter folyadékot veszítünk a légzés, az ízzadás és a mozgás következtében, de ha intenzíven sportolunk vagy szaunázunk, ez az igény ugrásszerűen megugrik. Nem győzzük tehát hangsúlyozni: mielőtt bárki elkezd diétázni, gondoljon a megfelelő mennyiségű víz elfogyasztására is!

Mivel éppen a lúgosító diétáról beszélünk, beszéljünk egy kicsit a lúgos víz előállításáról, amelyet otthon is könnyűszerrel elvégezhetünk! Ehhez nincs másra szükségünk, mint egy kevés szódabikarbónára vagy lúgosító csepp koncentrátumra, amelyet áruházakban, gyógyszertárakban könnyedén beszerezhetünk.

De mit is ehetünk, amelyek elősegítik a lúgosítás folyamatát?

Lúgosító élelmiszerek közé tartoznak a zöldségek, a szója, a gabonafélék, ezek közül is a köles, a tönkölybúza és a hajdina, a magvak közül a mandula és a tökmag, a fűszerek közül pedig a fokhagyma, a vöröshagyma, a cayenne bors, a gyömbér és a piros-paprika. A gyümölcsök inkább savasító hatásúak, kivéve a meggy, a kókusz, a grapefruit és a citrom, amely egyébként is nagyban hozzájárul a fogyás folyamatához.

Természetesen nem szabad minden étkezési szokásunkat azonnal megváltoztatnunk, de törekednünk kell, hogy a végcél a teljes élet- és szemléletváltás legyen. Ennek hiányában ugyanis képtelenek leszünk tartósan megőrizni ideális súlyunkat, hiszen a helytelen táplálkozás előbb-utóbb ismételt hízást eredményez. A megfelelő étrend mellett természetesen a mozgás is nagyon fontos, így, miután belekezdtünk a fogyókúrába, mindenképpen alakítsunk ki edzéstervet is!

Cikkünk végén nézzük meg a diéta előnyeit és esetleges veszélyeit pontokba szedve!

A lúgosítás előnyei a következők:

Nézzük a veszélyeket, melyek a következők:

Mint látható, több érv szól a diéta mellett, mint ellene. Természetesen ennek ellenére mindenképpen oda kell figyelnünk a kiegyensúlyozott étrendre, akkor is, ha egészségesek vagyunk, a mozgásról  már nem is beszélve! Azt azonban sose feledjük, hogy a sikeres diéta első lépése mindig a lúgosítás és a megfelelő folyadékbevitel!

Sok sikert kívánunk minden fogyókúrázónak és diétázónak egyaránt!