Körömgomba ellen otthoni kezelés

Miként a gombás fertőzésekre alapvetően jellemző, rendkívül nehezen gyógyulnak, és a kezelés idő előtti abbahagyásával hamarosan vissza is térhet a probléma. Ez a körömgombára kifejezetten igaz, a gyógyulást pedig csak tovább nehezíti, hogy általában olyan személyeknél jelenik meg, akik életvitelükből adódóan gyakran találkoznak olyan helyzetekkel, melyek a körömbombára való hajlamot még inkább erősítik. Sportolók, uszodát gyakran látogatók, munkájukból kifolyólag nyáron is meleg, zárt cipőt viselők, közös zuhanyzót használók különösen veszélyeztetettek, de ez nem jelenti azt, hogy bárkinél ne fordulhatna elő a kellemetlen betegség.

A magyar lakosságnak körülbelül fele szenved körömgombától, mely egyaránt megtámadhatja a kéz és a láb körmeit is, de a körömágy, és a köröm alatti bőrfelület sincsenek biztonságban a hólyagos, viszkető kiütésektől. A sarjadzó, fonalas, vagy penészgombák egyébként felüthetik fejüket a combtőnél, a hónaljban, vagy egyéb, nehezen levegőző testrészeknél is.

A betegség gyakoriságáért a nem megfelelő anyagból készült cipők is felelőssé tehetőek, melyek azonban csupán egy azok közül a civilizációs ártalmak közül, amelyek napjainkra jellemzőek. Vannak olyan betegségek, amelyek fokozottan érzékennyé teszik a körömgombásodásra a betegeket. Az immunrendszert gyengítő AIDS mellett a cukorbetegség is mindenképpen figyelmet érdemel, ennek hatására ugyanis romlik a vérellátás, ez pedig nem kedvez a lábak egészségi állapotának. Manapság előszeretettel használunk erősen lúgos tisztálkodó szereket, amelyek nem feltétlenül tesznek jót a bőrnek. A természetes védekezőrendszer gyengülésével szabad az út a kiszáradt bőr apró sérülésein keresztül a kórokozóknak, és a fertőző gombáknak. Ha gombás fertőzéssel rendelkezik, akkor nem kell sok hozzá, hogy a közvetlen környezetében élők is elkapják azt.

A körömgombának megvannak azok a tipikus jelei, melyek semmi mással nem összehasonlíthatóak. Ha a köröm fehér, vagy sárgásbarna színt vesz fel, és szemmel láthatóan is megvastagodik, barázdák jelennek meg rajta, alóla pedig fehér, leginkább morzsalék-jellegű anyagot tud eltávolítani, akkor szinte biztos, hogy valamelyik gombafaj támadta meg lábát. Sajnos a tünetek nem merülnek ki ennyiben, ugyanis fájdalommal is jár a kialakuló, gennyes gyulladás miatt. A gyulladás hatására – hasonlóan egy körömbenövéshez – nehézkes lehet a cipőhordás, a járás. A gomba rendkívül könnyen terjed a beteg saját bőrén is, így a körömgomba esetében hamarosan a láb egyéb területein is megjelennek majd a tünetek, főként pikkelyes hámlás, vagy kivörösödött bőr a jellemző.

A szakorvos számára nem jelent különösebb problémát a betegség felismerése, de visszatérő panaszok esetén szükségessé válhat például a gomba-, és baktériumtenyésztés, hogy célirányosan lehessen kezelni a panaszokat. Az orvosnak fontos ismernie azokat  a hajlamosító tényezőket, melyek kedveznek a gombásodásnak, mint a cukorbetegség, a vérellátási zavarok, vagy az allergia.

A gyógyszertárakban vény nélkül is kaphatóak gombaellenes készítmények, melyek krém, ecsetelők, spray-k formájában vethetőek be a gombásodás ellen. Minimum kéthetes használat javasolt, hiszen ha korábban, már a javulás első jeleit látva abbahagyja a kezelést, akkor nagyon könnyen kiújul a betegség, felülfertőződés lesz tapasztalható. Nem ritka, hogy akár több hónapig is oda kell figyelni a problémára, míg teljesen gyógyultnak lesz mondható az érintett bőrfelület.

A megelőzésre ajánlott különösen odafigyelni, hiszen nagyon sok kényelmetlenségtől, fájdalomtól, és főleg esztétikai kellemetlenségtől is megkímélheti magát, ha a lábak higiéniájára, valamint a közösségi helyiségek körültekintő használatára ügyel. Cipőit válogassa meg gondosan, inkább a jobb alapanyag mellett döntsön. Célszerű naponta másik lábbelit viselni, és a zokni is mindig tiszta pamutból legyen. A zokni, a törölköző, valamint a kisolló olyan termékek és eszközök, melyeket soha ne adjon kölcsön, még családtagjainak sem, ezzel elejét véve a fertőzéseknek! Arra pedig nem lehet elégszer felhívni a figyelmet, hogy zuhanyzóban, öltözőben, uszodában mindig viseljen papucsot.

De mi a helyzet akkor, ha természetes módszerekkel küzdene a körömgomba ellen? Dönthet úgy, hogy a gyógyszertárban kapott gombaellenes készítmény hatását erősíti meg természetes alapanyagokkal, de kipróbálhatja ezeket önmagukban is, hiszen ha még nem súlyos a probléma, akár gyors megoldást is jelenthetnek.

Bioboltok kedvelt terméke a grépfrútmagcsepp, amit a gyümölcs magjából nyernek. Kiválóan használható immunrendszerének erősítésére, de ismert gombaellenes hatása is. A körmök naponta kétszeri áttörlésével sokat tehet az egészséges, gombamentes lábakért. Hasonló gyakorisággal javasolt a fertőtlenítő hatásáról ismert teafaolajjal történő áttörlés.   A levendulaolaj nyugtató hatása mellett szintén bevethető a gombák ellen.

Azt már régóta tudjuk, hogy az ecet csökkenti a lábak izzadását, de eredményesen használható gomba ellen is. Mindegy, hogy háztartási ecetet, vagy almaecetet használ, egy keveset beleöntve egy lavórnyi meleg vízbe, és némi sóval elkeverve kitűnő elegy készíthető a gombás lábakra.

A fokhagyma gombaölő hatásához nem sok hasonló erősségűt ismerünk. A gombás körmöket, valamint azok környékét zúzott fokhagymával javasolt áttörölni, de lábfürdőbe is tehető egy-két gerezd. A szagok miatt sem kell aggódni, hiszen egy kis szódabikarbónával semlegesíthető az.

Korszerű megoldás lehet a körömgomba elleni küzdelemben a lézeres kezelés, mely során a lézer megöli a körömben, valamint a lágyrészekben megtalálható gombákat, mégis fájdalom-, és sérülésmentesen száll szembe a fertőzéssel. Attól függően, mennyire súlyos az állapot, 5-7 alkalommal lehet szükség a beavatkozásra. Ha e módszer mellett dönt, türelemre mindenképpen szüksége lesz, hiszen javulás csak az első hónap után lesz tapasztalható, a második kezelés környékén, ugyanis ekkorra nő le a beteg körömrész. Az esetek 80-90 százalékában eredményes a lézeres kezelés, és alkalmanként mindössze körülbelül 15 percet vesz igénybe.