Klimax és tünetei

Fotó: © Sue Richards / Flickr

Minden nőt érint vagy érinteni fog élete során a klimax, aminek egyik formája a menopauza. Sajnos azonban a mai nőknél egyre többször találkozunk olyan klimax esetekkel, hogy ideje korán beköszönt, hamarabb, mint számítottunk volna rá, ezért ma már a korai klimaxról is beszélnünk kell.

Az idő múlásával a klimax hatására sok minden megváltozik egy nő életében. Elsősorban a havi menstruációban lesz a legfőbb változás, ami azt jelenti, hogy először szabálytalan és rendszertelen lesz, majd pedig teljesen eltűnik az életünkből. A menopauza az az időszak, amelyet megelőzően egy éven belül nem volt menstruáció. A klimax során hőhullámok kapják el az embert, vagy alvászavarral küzd, amihez fáradtság és kimerültség, valamint ingerültség párosul, továbbá ingadozik a hangulata, és még a hüvelyszárazsággal is számolni kell. A korai klimax is ugyanígy „működik” csak hamarabb bekövetkezik, mégpedig 40 éves kor körül, míg a „normál” klimax 50 év felett jelentkezik. Az is előfordul, hogy 40 éves kor előtt már jelentkezik, bár ez elég extrém helyzet, de van rá példa, hogy 30 éves kor előtt, ami ezerből egy nőnél, míg 40 év alatt százból egy hölgynél fordulhat elő.

A korai klimax kiváltó oka a petefészek rendellenességére utal, vagyis, a petefészekben megtalálható petesejtek mennyisége lecsökken, és öregedésnek indul a petefészek. A petefészkek hormontermelő képességüket elveszítik, és nem tudnak érett petesejtet produkálni. Sokszor ezeknek a kiváltó okai ismeretlenek maradnak, azonban a súlyos betegségek és a sugárkezelések kiválthatják a korai klimaxot.

A menopauzát követő időszak a változókor. Ennek hossza egyénfüggő, mert eltarthat 5 évig, de van, akinél több, mint 10 évig is eltart. Akinek műtéttel nem távolították el a méhét, akkor azok tovább termelik a hormonokat, akár 48 vagy 50. életévükig is. A petefészek eltávolításával művi menopauza jön létre, ami heves tüneteket produkál. Méhrák vagy petefészekrák esetében hormonokat nem pótolnak, mert ha a betegség alapja a hormonális volt, akkor a kiújulás veszélye miatt mellőzik a hormon adagolást.

A klimax egyik „szövődménye” a csontritkulás, ami ellen a megfelelő – D és Calcium – vitaminok pótlása mellett a rendszeres közepes erősségű mozgással védekezhetünk ugyanis a csontritkulást a terheléssel tudjuk elkerülni. Ami a futás lehet, vagy az aerobik. Étkezzünk egészségesen, sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasszunk, valamint esszenciális olajokat, és ami még jó kálcium forrás, az az amaránt mag.

A mozgás nem csak a csontritkulástól óv meg bennünket, de a hangulatunk, a közérzetünk is sokkal jobb lesz, csökkennek a depressziós napok száma és a hangulatingadozás is.

Mivel a klimaxos nők anyagcseréje megváltozik, és hízásnak indulhatnak, ezért is fontos a rendszeresített testmozgás. Gyakori a magas vérnyomás, és az emésztési zavar, a gyomorproblémák, mint a gyomorégés, az epegörcsök, valamint a székrekedés. Sokan követik el azt a hibát, hogy nem vesznek magukhoz megfelelő és kellő mennyiségű folyadékot. Igyanak legalább napi 2,5-3 liter szénsavmentes ásványvizet, vagy tisztított vizet.