Orchidea öntözése és gondozása

Fotó: © nociveglia / Flickr

Hazánkban is egyre többen választanak ajándékba, vagy az otthon díszítő eleméül orchideát. A növény kétségkívül látványos és különleges, ám gondozásának nehézségével kapcsolatban sok tévhit kering. Ezeket igyekszünk most eloszlatni, és bebizonyítani, hogy az orchidea, bár valóban nehezen nevelhető, de a megfelelő információk birtokában minden további nélkül tarthatjuk lakásban, hazánk éghajlati körülményei között is.

A növény a trópusokról származik, ezért két fontos alapja van annak, hogy egészséges maradjon, ez pedig a nedvesség és a páratartalom. Miután megkapta élete első orchideáját, és a cserép túl kicsinek bizonyul, ne nyúljon rögtön a virágföld után, ebbe ugyanis tilos ültetni azt. A rövid, tömör levelekkel, és hosszú száron található virágokkal rendelkező növény a trópusi erdőkben a fák tetején él, és mivel a tápanyaghoz nem a talajból jut, így ennek megfelelően úgynevezett léggyökereket növeszt. Ezek jellegzetessége, hogy a hagyományos virágföld helyett speciális ültető közegre van szükségük. Virágboltokban beszerezhető kifejezetten orchideákhoz való kókuszrostot, perlitet, tőzegmohát, fenyőkérget tartalmazó keverék. Arra ügyeljen, hogy sokkal nagyobb cserepet ne válasszon az előzőnél, ezzel ugyanis azt érné el, hogy a növénynek csak a gyökere fejlődik a továbbiakban. Ha van rá lehetőség, akkor az átlátszó cserép javasolt, ugyanis az orchideára jellemző, hogy gyökerei is hasznosítják a fényt.

Bár fontos a napsütés, de a túlzott melegtől mindenképpen ajánlott óvni az orchideát, így ne a tűző napra helyezze azt. A legjobb a 18-27 fokos hőmérséklet, de télen elegendő a 18-23 fok is. A légmozgás azért fontos, hogy a növény ne rothadjon el, és gombák se támadják meg. Huzattól óvni kell azonban, javasolt rendszeresen szellőztetett helyiségbe elhelyezni.

Mint már említettük, a páratartalom és a nedvesség elengedhetetlenek az orchidea fejlődéséhez. A víz azonban soha ne álljon alatta, és permetezni is csak óvatosan szabad. Öntözni a reggeli és délelőtti órákban ajánlott, ekkor ugyanis a nappali magasabb hőmérséklet még lehetőséget teremt arra, hogy elpárologjon a víz. Ha több ideje van növényével foglalkozni, akkor időnként a cserepet tíz percre célszerű vízbe állítani, hogy jól megszívja magát, kéthetente pedig jó, ha tápoldatos a víz.

Sajnos előfordulhat, hogy valamilyen gondozási tanácsról elfeledkezünk, és növényünk pusztulásnak indul. Lássuk most, melyek azok a leggyakoribb hibák, melyeket elkövethetünk orchideacsodánk kárára!

Túl kevés öntözés

Bár tény, hogy ajánlott elkerülni a túlöntözést, de ha az orchidea levelei lógni látszanak, szinte biztos, hogy kevés nedvességhez jut. Ha egy elmaradt öntözés okozza a problémát, akkor csak az öntözés, és a megfelelő páratartalom biztosítása a feladatunk ahhoz, hogy újra életrekeljen kedvencünk. Ez utóbbit szükségmegoldásként egy nejlonzacskó is megteszi, melyet a cserépre kell húzni a lecsöpögést követően. 3-10 nap elegendő ahhoz hogy a növény kiheverje a vízhiány következményeit.

Túlöntözés

A levelek lankadása utalhat túlöntözésre is, ám ekkor már a gyökereken is látszik, hogy elpuhulnak, színük sárgásra változik. Célszerű átvizsgálni a gyökérzetet, és az elhalt részeket eltávolítani róla. Száraz feketefenyőkérek-zúzalékba, vagy egyéb, speciálisan orchideák számára kialakított keverékbe ajánlott ültetni. Az öntözés kerülendő, és a cserép zacskózása itt is szükséges lehet. Akár több hónap is kellhet ahhoz, hogy az orchidea töve regenerálódjon, a meleg, világos hely pedig biztosan nem fog ártani neki.

Csigák

Megfelelő öntözés mellett a kókadó levelek barna, vagy fekete csigák jelenlétére utalnak. Ezek a 3-5 mm-es kis lények a gyökerekkel és a frissen hajtó virágszárral táplálkoznak. Legjobb, ha öntözéskor vízbe merítjük a cserepet, így a csigák annak széleire, vagy a felső gyökerekhez fognak felmászni, ahonnan össze tudjuk gyűjteni őket. Lehet, többszöri ismétlésre lesz szükség, mire mindtől megszabadítjuk kedvencünket.

Kevés gyökér

Ha nincsenek kártevők, és az öntözés minden szempontjára is ügyeltünk, még akkor is előfordulhat, hogy a levelek kókadnak. Ennek oka az lehet, hogy nem megfelelő méretű a gyökérzet. A cserépre zacskót húzva, és ezzel a páratartalmat növelve néhány hónap alatt a gyökérzet kifejlődik, s ezután már elég az orchideának megszokott környezete.

Tápoldatozás

Fontos a tápoldat, de gyakoriságára és összetételére is célszerű odafigyelni. A nyári növekedési szakaszban minden második öntözés alkalmával ajánlott, télen ez elegendő minden harmadik-negyedik alkalommal. Nitrogén, foszfor és kálium mindenképpen szükséges a növénynek, de klórt és meszet ne tartalmazzon a tápoldat. Mértéket tartva elősegíthetjük az orchidea fejlődését, virágzását ilyen módon, ám a végletek kerülendőek, mert a növény pusztulása lehet a vége.

Aki egyszer ráérzett az orchidea gondozására, és a növény szépségével ajándékozta meg a gondoskodást, az könnyen gyűjtővé válhat. A lepke orchidea tartása egyszerűbb, mint a többi változaté, és otthoni körülmények között is minden további nélkül megoldható. Mindegy, hogy a lila, a bíbor, a rózsaszín, vagy a letisztult fehér szín mellett teszi le voksát, kétségtelen, hogy a különleges növény a lakás dísze lesz, mely megfelelő gondozás esetén újabb és újabb virágzással hálálja meg az odafigyelést.