Hogyan főzzünk egyszerűen és gyorsan?

Mindenki szeretne úgy főzni, hogy az illatozó, íncsiklandozó étel pillanatok alatt készen van és az elfogyasztása után már semmi mosogatás, semmi rendrakás. Sajnos ez lehetetlen, azonban vannak praktikák, vagy legalábbis pár szokás, amit ha magunkévá teszünk és rendszeresen betartunk lényegesebben kevesebb időt kell áldoznunk a főzés sütésre és több marad az élvezetre és pihenésre.

Hiába van tele az internet remek „könnyen-gyorsan”receptekkel és a könyvesboltok a jobbnál jobb szebbnél szebb pillanatok alatt elkészíthető recepteket tartalmazó szakácskönyvekkel, ha az ételünk elkészítése 30 perc helyett egy-másfél órába is beletelhet, mert nem megfelelően kezdtünk neki és nem tudatosan járunk el a konyhában. Ezek nélkül csak nyűg és nyavalya lesz a főzés, amihez nem lesz kedvünk csak nagyritkán. Biztosan sokunknak eszébe jutott már, mikor elolvasott egy klassz, gyors és pár összetevőből álló recept olvasásakor, hogy de jó lenne megcsinálni, de kinek van kedve a konyhában pacsmagolni, és nyűglődni…stb. A mai fiataloknál ez még inkább visszatérő jelenség, pedig manapság rengeteg praktikus konyhai felszerelés áll az ember rendelkezésére, ami régen nem volt: kavaró, keverő, bontó, vágó préselő…stb.. Ma már mindenhez van k Persze anyáink és nagyanyáink idejében ez teljesen természetes volt, és nekik már kezükre is áll a dolog, ennek ellenére köztük is akad, akiknél csak megszokás és kényszer a mindennapos főzés.

Sokat könnyíthetünk a konyhai tevékenységünk, ha pár trükköt elsajátítunk. Kezdjünk is bele. Mik azok a praktikák?

Először is! Mindenféle szag elkerülése végett, hogy a vendégek ne a terjengő és mindent átjáró égett zsíradékszagra érkezzen, vagy egyszerűen csak ne legyen „kajaszag” a lakásban, főzés előtt töltsünk egy kis edénybe ecetet. Ez a kis csodaszer, ami még ráadásul olcsó is, remekül felfogja a szagokat, ezért nem kell összefújkálni a lakást illatosítóval és az ecetszag pillanatok alatt elillan. (Az ecet egyébként kitűnő a hűtő szagtalanítására, ugyanúgy, mint a citrom is. A citromot félbe kell vágni, és úgy betenni a hűtőbe.)

Másodszorra: pakoljunk el mindent a csöpögtetőből, mert jobban tudunk majd haladni.

Mindig legyen kéznél egy száraz konyharuha, hogy a megmosott kezünket tudjuk mibe törölni és legyen edényfogó is a konyhában, a konyharuha ugyanis elcsúszhat, így könnyen megégethetjük magunkat.

Az olyan ételeknél, ahol elő tudunk készíteni, tegyük meg előző nap. Pl. pucoljuk meg a zöldséget előre, zacskózzuk be és tegyük a hűtőbe. Szeleteljük, esetleg kockázzuk fel vagy csontozzuk ki a húst, ha szükséges. Szeleteljük, vagy aprítsuk fel a zöldséget, ha ezt követeli meg a recept és ezután lefedve tegyük a hűtőbe, hogy másnap csak össze kelljen borítani a hozzávalókat.

Ha mártás vagy szósz kell az ételhez, készítsük el előző nap, hogy azzal már ne kelljen foglalatoskodni, hanem csak felmelegíteni és már rá is lehet önteni a frissen sült húsra, nem fog érződni a különbség és több időnk marad a terítésre, és főzésre.

Mindig legyen konyhai papírtörlőnk otthon és egy szivacstörlőnk, így ha bármi kifröccsen, azonnal, töröljük fel, mert ha már odaszáradt, csak súrolással tudunk megszabadulni tőle, és még a konyhai is csatatérnek fog tűnni a főzés után. Így aztán nem lesz kedvünk újra nekiállni főzőcskézni.

Extra elővigyázatosság, hogy ha pl. zsírban, vagy olajban rántott ételt készítünk, használhatunk kicsapódás gátlót de elég, ha a sütőt elé és mellé a fölre leteszünk pár lap papír törlőt, így a földre esetlegesen lecsapódó zsír nem a padlóra fog esni, hanem felfogja a lehelyezett papír, így azt sütést követően egyszerűen kidobjuk a kukába, ezért nem kell felmosni, takarítani főzés után.

Még egy nagyon fontos dolog: mindig mosogassunk főzés közben. Elkeserítő látvány az étkezés befejezését követően, ha egy csatatér vár minket a konyhában. Persze, könnyű annak, akit a mosogatógépe vár a konyhában, ellenben sokaknak nincs ilyen csodakütyüje, mert kicsi a konyha, vagy csak nem engedheti meg magának, így marad a főzés közbeni mosogatás. Ha túl vagyunk egy munkafázison, akkor a használt edényt, tálat el kell gyorsan mosni, vagy legalábbis, amint adódik egy csepp idő két keverés közben, rögtön mosogassuk el azt az edényt, amit már nem használunk. Nagyban megkönnyítjük a saját dolgunkat, mert a főzés befejezését követően már erre nem kell energiát fordítani, nem beszélve arról, hogy az étkezést követően még a tányérokat is el kell mosni.

Nélkülözhetetlen a főzéshez a fakanáltartó, ami nagyon hasznos kis segédeszköz, mert így nem csöpögtetünk össze mindent, és nem a mosogató szélére kell helyezni a kavarásra használt fakanalat.

Jó, ha odafigyelünk pl. arra is, hogy az edény alatt a tűz úgymond ne kerülje ki az edényt, vagyis, ne vegyük nagyobb lángra a tűzhelyet, mint amilyen széles a lábos, ígmarabb felforr a víz, nem hevül fel a nyele és nem utolsó sorban energiát spórolunk. Forralásnál pedig használjuk a fedőt, így hamarabb kezd forrni a víz.