Gyors fogyókúra – tartós eredmények, vagy egészségügyi problémák?

Fotó: © anastasia r / Flickr

Edzők és dietetikusok hiába hívják fel a figyelmet évről-évre arra, hogy az álomalak elérése nem egy-két hét, hónap alatt lehetséges, mégis sokan remélik a bikiniszezon előtt pár héttel, hogy valamelyik csodadiéta majd rendbehozza azt, amit egy éven át ismételten elrontottak. Az interneten kattintgatva számos villámdiétával találkozhatunk, s amiben ezek általában megegyeznek, az az egyoldalú táplálkozás. Hiába van szüksége szervezetünknek tojásra, vagy például a zöldségekben megtalálható rostokra és értékes vitaminokra, ha kizárólag egyik vagy másik tápanyagot fogyasztjuk, az előbb-utóbb meglátszik majd általános egészségi állapotunkon. A fehérjék, a zsírok és a szénhidrátok mind részét kell, hogy képezzék a napi táplálkozásnak, viszont nagyon nem mindegy, milyen alapanyagokat választunk közülük.

A fogyókúra egyébként is megviseli a szervezetet, s a megszokott ételekről való átállás pszichésen sem könnyű feladat. Ha azonban drasztikus módszerek mellett teszi le voksát, könnyen előfordulhat, hogy többet árt ezzel, mint használ. A szervezet hajlamos tartalékoló üzemmódba kapcsolni, ha nem kapja meg a számára megszokott energiamennyiséget, arról nem is beszélve, hogy a leesett vércukorszint miatt többször falási rohamok törnek majd a diétázóra, ami szintén nem vezet eredményes fogyáshoz. De akkor mégis mi a megoldás? Felejtsük el örökre a két hét szigorú megvonásokkal járó diétákat, és még csak meg se próbálkozzunk az olyan módszerekkel, mint a káposztaleves kúra, vagy a citrom segítségével történő súlycsökkentés?

Minden ember más, és nem csak a leadni kívánt kilók kell, hogy szerepet játszanak az ideális fogyókúra megválasztásakor, hanem a fizikai aktivitás, az életvitel, vagy az általános egészségi állapot is. Ahhoz kétség sem férhet, hogy néha célszerű beiktatni méregtelenítő kúrákat, gyümölcsnapot, vagy léböjtkúrákat, hiszen ezek segítik a szervezetet megszabadulni a méreganyagoktól, és néha valóban jót tesz a szellemnek is egy kis hasonló jellegű megtisztulás. Ezekkel kapcsolatban azonban fontos tudni, hogy kizárólag a megengedett ideig tarthatóak, ha pedig fokozott fizikai aktivitás jellemzi mindennapjait, érdemes átgondolni, hogy valóban szüksége van-e a fogyás érdekében a káposztaleves kúrára, vagy a víznap tartására.

Nem csak hazánk lakosságára jellemző az egészségtelen táplálkozás, bár tény, hogy nálunk előszeretettel fogják rá az anyagiak hiányára a tudatos étkezések hiányát. Ideje lenne megváltoztatni azt a felfogást, miszerint az egészséges ételek egyúttal drágák is. Bármelyik gyorsétterem árainál olcsóbban kihozható egy vitaminos, házi készítésű saláta némi főtt tojással, vagy sült hússal. Az idényjellegű zöldségek, gyümölcsök már szinte fillérekért beszerezhetőek a piacokon, a gyorsfagyasztott pizzák és a félkész, tíz perc alatt készre süthető ételek helyett pedig javasolt a barna rizs, vagy olyan régóta ismert, de elfeledett köretek, mint például a gersli. A boltok polcait nézegetve valóban drágább a barnarizs fehér társánál, de elég csak egyszer kipróbálni, s rögtön tapasztalható, hogy sokkal tovább elég, és akár három-négy órán keresztül sem fog megéhezni tőle, ugyanis lassan felszívódó szénhidrátként ismert.

Egyes betegségeket, a pajzsmirigy működésével együtt járó problémákat kivéve az emberi szervezet gyakorlatilag ugyanúgy működik. A kalóriák bevitele, felhasználása és az ezekre való odafigyelés a legtöbb esetben meg kellene, hogy hozza a kívánt eredményeket testsúly tekintetében is. A probléma legtöbbször abban áll, hogy a fogyni vágyók időről-időre elcsábulnak egy finom falat láttán, vagy hiába ügyelnek a mozgásra, mellette rengeteget esznek, és nem is a legtudatosabban válogatják össze az ételek alapanyagait. A fogyás hetven százalékban az étkezésen, és csak harmincban a mozgáson múlik. Ahhoz, hogy a tükörbe pillantva azt a képet lássa, melyet mindig is szeretett volna, kevés egy-egy villámdiéta követése, hiszen azok abbahagyásával, a hétköznapi szokásokhoz való visszatéréssel a nehezen leadott kilók is gyorsan visszaszaladnak majd. A siker kulcsa a komplex életmódváltás, beleértve ebbe a táplálkozási szokások megváltoztatását, valamint a rendszeres, komfortzónán túl végzett testmozgást. E kettő optimális kombinációja bármilyen gyors fogyókúránál hatékonyabb és tartósabb eredményt hozó lehet!