Reflux: gombóc a gyomorban, gombóc a torokban

Van, akinél hasfájást is okoz az elsavasodás és a nyitott gyomorszáj esete. Van, aki gyomorégést érez, de van, akinél kellemetlen és el nem múló gombóc érzetet okoz, hol a gyomorszájnál, hol a torokban. A torokban érzett gombóc azonban utalhat pajzsmirigy problémára is, de találgatások és öngyógyítgatások helyett, amennyiben a tünetek tartósan és gyakran fennállnak, mindenképpen orvoshoz kell fordulni és kivizsgálni, mert komolyabb problémák, nyelőcső, gyomorszáj és szájüreg károsodások is bekövetkezhetnek.

Fotó: © wildbindi / Flickr

A stressz az egyik leggyakoribb kiváltója számos betegségnek, így a refluxra sincs jótékony hatással, sőt a stressz okozhatja a nyitott gyomorszáj problémáját is. Már lerágott csont a stressz téma, mégsem lehet elmenni mellette, hiszen a stresszes életmód, bizony jó táptalaja a refluxnak.

Akinél a reflux még csak egyszeri, vagy enyhe tüneteteket produkál, akkor egy hosszabb szabadság, nyugalom, pihenés és zöldséggel gyümölccsel vegyes, egészséges táplálkozással, a savasító ételek elkerülésével,- mint pl. a kávé – helyre lehet hozni a szervezetet. Azonban ha a probléma hosszan tartóan fennáll és már az éjszakánkat is megkeseríti, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

A reflux azért is alattomos, mert sokszor hiába keresik a szokványosnak tekintett tüneteket, mint a savas érzet a szájban, vagy hasfájás, mert van, akinél torokfájást idéz elő, és van, akinél köhögőrohamokat, mert a gyomorsav visszaáramlik a torokig és bejut a légcsőbe, ami heves köhögést vált ki.

Meglepő következménye a savasságnak, de sokszor nem hiszik, hogy az éles hátfájások is a savas visszaáramlástól vannak, így mikor tünetmentes a sav visszaáramlás, viszont a hátfájás állandósul, erre nem is szoktak gondolni, csak a rossz testtartásra és a rossz fekhelyre fogják.

Viszont, ha a hátfájástól szenvedő tenne egy próbát, és elkezdene tudatosan lúgosítani, megtapasztalhatná, hogy a régóta tartó hátfájás elmúlik. Ez persze nem általánosítható kijelentés, de elég gyakran megesik. Természetesen nem minden típusú hátfájásnál igaz ez, ezért hangsúlyozzuk, hogy mindig orvoshoz kell fordulni, mielőtt elkezdenénk kezelni magunkat, minden esetre tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy a stresszt és az idegeskedést valamelyest elűzzük az életünkből, mert anélkül gyógyulás nehezen várható.

Mellőzzük az alkoholt, és a dohányzást, valamint az éh gyomorra kávézást, igyunk helyette zöldteát, ami nemcsak hogy egészséges, tele antioxidánsokkal, hanem még lúgosít is.

Fotó: © c_thylacine / Flickr

Fogyasszunk sok zöldséget nyersen, vagy akár párolva, vagy sütve, együnk gyümölcsöket!(a banán nagyon jó lúgosító, főként a zöldbanán! De a citrusfélék is tökéletesek erre a célra, úgymint narancs, grapefruit és a citrom) Csökkentsük a húsok mennyiségét az étrendünkben, valamint a rizsát. A sülteket együk párolt zöldségekkel, vagy salátával. Ne igyunk folyadékot rögtön az evés után és evés alatt meg főleg. A folyadék, amit magunkhoz veszünk, ne legyen cukros, sem szénsavas, sem tartósítószeres. Iktassunk be többszöri lúgos víz fogyasztását. A tartósítószerek, adalékanyagok, ízfokozók, stb. erősen savasítják a szervezetet, ezért kerüljük a konzerv és a félkész ételeket.