Gluténmentes diéta a tartós fogyás

Mai cikkünkben a gluténmentes diétával fogunk foglalkozni, amely módszert egyébként az egyik legbiztosabbnak és leghasznosabbnak tartanak a jelenleg lévő diéták közül. Magát a diétát először kifejezetten a lisztérzékenyeknek – más néven gluténérzékenyeknek -, fejlesztették ki, de régóta köztudott tény, hogy a liszt és a gluténtartalmú gabonafélék elkerülése már önmagában hozzásegít a tartós és biztos fogyáshoz.

Fotó: © swanksalot / Flickr

Nézzük, elsősorban mit is értünk glutén alatt! A glutén tulajdonképpen egy fehérje, amely a gabonafélékben található meg. Ezek például a búza, a tönkölybúza, az árpa és a rozs. Ezen összetevőket azonban sok más élelmiszer is tartalmazza, mint például a csokolédák többsége, egyes húskészítmények és búzafehérjével kezelt májkrém.

Sokan nincsenek tisztában azzal, mely esetekben érdemes kiiktatnunk étrendünkből a glutént, így jelen cikkünkben ezt a kérdést is megpróbáljuk valamelyest megválaszolni.      Az emberek csupán kis százaléka szenved lisztérzékenységben, amely elsősorban gyermekkorban alakul ki. Ilyen esetekben kifejezetten kerülni kell a glutént tartalmazó élelmiszerek fogyasztását, hiszen ezek kellemetlen tüneteket okozhatnak. Előfordulhat például fáradékonyság, fejfájás, felfúvódás, emésztési problémák és a fogyni kívánók legnagyobb átka és ellensége, a különféle fogyási nehézségek.      Aki azonban nem szenved efféle betegségben, annak is érdemes kipróbáln ezt az étrendet, hiszen használatával komoly eredményeket érhet el a fogyás terén és életminőségét is feljavíthatja. A diétát mindenképpen érdemes legalább két héten át csinálni, hiszen az eredmények csak ennyi idő után kezdenek el meglátszani. A módszer mellett szól az is, hogy használata nem jár semmiféle negatív következménnyel, vagyis nem kell megvonnunk magunktól a szénhidrátot és más létfontosságú összetevőt sem. Éppen ezért bárki, korra, nemre való tekintet nélkül kockázatmentesen kipróbálhatja ezt a diétát!

Lássuk most kicsit közelebbről magát a diétát, vagyis azt, mit fogyaszthatunk és mit nem!

A tejtermékeket szerencsére túlnyomórészt fogyaszthatjuk, csupán a gyümölcsjoghurtokat, a túrókrémeket és a pudingokat kell mellőznünk, mivel ezek mindegyike tartalmaz glutént. A tőkehúsokat – más néven nyers állapotú húsokat -, azonban korlátlanul ehetjük, azonban az egyéb húskészítmények esetén mindenképpen nézzük meg, hogy szerepel-e a csomagoláson a gluténmentes felirat! Ugyanúgy ehetők a zöldségek és a gyümölcsök is, azonban rántott formában csak gluténmentes liszttel szabad paníroznunk. Szintén fogyaszthatunk krumplit, rizst és tojást is, magyarul nem kell túl sok követelményt állítanunk magunkkal szemben. Magát a diétát minimum 2 héten át érdemes tartani, s amennyiben elérjük a kívánt célt, nyugodtan abban is hagyhatjuk. Ellenkező esetben folytassuk addig, amíg nem  leszünk elégedettek az elért súllyal!

Mindenkinek kellemes és eredményes diétázást kívánunk!