Glikémiás index (GI) diéta – látványos fogyás éhezés nélkül

Az elhízás számos egészségügyi problémáért felelőssé tehető, arról nem is beszélve, hogy az érintettek önértékelési gondjai életük minőségére jelentős hatással vannak. A fáradékonyság, a túlzott izzadás, a szív-,és érrendszeri megbetegedések, az ízületi gondok, vérnyomás problémák és vércukorszinttel kapcsolatos kellemetlenségek mind-mind visszavezethetőek a túlsúlyra. Már akár 5 kilogramm többlet is megterhelést jelent a szervezet számára, nem is beszélve arról, ha 20-30 kilótól kellene megszabadulnunk. Legfontosabb lenne természetesen a megelőzés, de ha már feljöttek a kilók, akkor a mihamarabbi fogyás a cél, hiszen ezzel az egészségügyi problémák jelentős része is megszűnik.

Fotó: © docoverachiever / Flickr

Napjainkban számos diétás módszer és fogyókúrás csodaszer áll azok rendelkezésére, akik szeretnének megszabadulni kilóiktól. Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy a táplálkozás megváltoztatása, valamint a rendszeres testmozgás mindennapokba iktatása nélkül nem sok esély van a változásra. Néhány mintaétrendet látva sokunkban megfordul a gondolat, hogy azokat lehetetlen betartani. Van azonban egy módszer, mely viszonylag könnyen betartható, nem jár éhezéssel, ellátja a szervezetet a szükséges vitaminokkal és ásványi anyagokkal, valamint természetes módon csökkenti az éhségérzetet. Ez pedig nem más, mint a nagy népszerűségnek örvendő GI diéta.

Szervezetünk számára nagyrészt a szénhidrátok adják az energiát, melyek felszívódásuk közben megemelik a vércukorszintet. Annak alapján, hogy milyen mértékben teszik ezt, rangsorolhatók, így kapnak élelmiszereink úgynevezett glikémiás indexet. Azok a szénhidrátok, melyek lassú felszívódásúak, alacsony értéket képviselnek ezen a skálán. A GI értékre számos tényező van hatással, például az étel szénhidráttartalma, a zsírok mennyisége, mely utóbbiak a szénhidrátok felszívódását lassítják. Abban az esetben, ha hirtelen megugrik a vércukorszint a gyorsan felszívódó szénhidrátoktól, hamarosan leesik az, ezzel újra éhségérzet, és falási rohamok alakulnak ki. A folyamattal együtt járó inzulinszint emelkedése nem csak az érfalakat károsítja, de az elhízás kialakulásában is szerepet játszik.

A GI diéta, miként neve is mutatja, a glikémiás indexen alapul, s aszerint engedélyezi az egyes élelmiszereket, hogy azok milyen értékkel bírnak az említett skálán. Hatására nem fog hirtelen megugrani a vércukorszint, s ennek következtében nem leszünk olyan gyorsan éhesek. Alacsony és közepes glikémiás indexű élelmiszerek fogyasztását kombinálja a módszer, a magas rosttartalmú alapanyagok pedig arról gondoskodnak, hogy a salakanyagok távozni tudjanak a szervezetből. Alacsonynak a 40 alatti GI érték minősül, 40 és 59 között közepesnek számít, viszont a 60 feletti glikémiás indexű ételeket célszerű kerülni, ha fogyni szeretnénk.

Hasznos tippek a GI diéta eredményességének növeléséhez:

Számos más fogyókúrás módszerrel ellenben a GI diéta nagy előnye, hogy a fogyasztani javasolt élelmiszerek nagy része kifejezetten egészséges, így még a leromlott állapotban levő, vitaminhiányos szervezet is javulást mutat hatására. Ez pedig jól tudjuk, nem minden diétára jellemző. Mivel alkalmazása során egyetlen tápanyagcsoportot sem zárunk ki étkezésünkből, így szervezetünk hozzájut minden szükséges vitaminhoz, ásványi anyaghoz, tehát a hiánybetegségek kialakulásának kockázatát el is felejthetjük a fogyókúra ideje alatt. Mivel nem csökken le vészesen a vércukorszint két étkezés között, így elkerülhetőek a falási rohamok, melyek során hajlamosak vagyunk magunkat hízlaló szénhidrátokkal tömni.

Fontos tisztában lenni azonban azzal, hogy a GI-szám nem elegendő arra, hogy egyes ételek értékességét meghatározza. Jó példa erre, hogy a fruktóz akár elő is segítheti a hízást, pedig alacsony glikémiás indexű. Hasonló a helyzet a zsiradékokkal is, s bár tény, hogy jó irányba befolyásolja a szénhidrátok felszívódását, de a túlzott zsírtartalom az érrendszerre negatív hatással van, sőt, hizlalhat is.

A napi két liter folyadék fogyasztásáról semmiképpen ne feledkezzen meg, és elalvás előtt három órával már nem javasolt enni. Étkezések előtt célszerű meginni három deciliter folyadékot, így kevesebb étellel is beérjük, és az emésztés is jobb lesz. A két szakaszból álló GI diéta mindkét időszakában meghatározott, hogy milyen alapanyagokból fogyaszthatunk. Fontos, hogy a súly mérése mindig ugyanabban a napszakban történjen, de ha nem állunk minden nap a mérlegre, azzal sincsen semmi baj, viszont az apró bűnözéseket ne engedje meg magának, mert fennáll a visszahízás veszélye.

S végül, de nem utolsó sorban ne feledjen egy olyan alapigazságot, amelyet sok fogyókúrázó hajlamos nem betartani! A testmozgás elengedhetetlen ahhoz, hogy kívánt formát elérje. Hiába a kalóriacsökkentés, a táplálkozás megváltoztatása, ha ehhez nem járul hozzá az edzések nyújtotta plusz. A feszes bőr, az állóképesség, és a mozgás nyújtotta öröm mind olyan indokok, amiért megéri egy élvezetes mozgásforma mellett dönteni. A GI diéta ehhez remek társ, hiszen éhezés nélkül segít leadni a kilókat, és biztosítja a mozgáshoz szükséges energiát is.