Dukan diéta az 5 napos fehérjekúra

Dukan diéta: Időről-időre napvilágot látnak olyan csodadiéták, melyek látványos fogyást ígérnek a táplálkozás megválasztásával. A kizárólag egyféle tápanyag fogyasztásán alapuló módszerek nagy hátránya, hogy a fogyókúrázó mintegy észrevétlenül, de éhezteti szervezetét a szükséges vitaminok és ásványi anyagok terén, így akár súlyos hiánybetegségek is kialakulhatnak. Szakemberek is úgy vélik, hogy rövid távon mindenképpen sikeresek lehetnek ezek a kúrák, de életmódszerűen folytatott diéták esetében rendkívül fontos, hogy odafigyeljünk a változatos táplálkozásra. Többek között ennek a félelemnek is hangot adtak a hozzáértők a Dukan diéta kapcsán, mely azonban ennek ellenére nagy népszerűségnek és több millió követőnek örvend világszerte.

Maga a módszer dr. Pierre Dukan neurológus nevéhez fűződik, aki egy súlyfelesleggel küzdő páciensének javasolta az öt napon át tartó fehérjekúrát. A napok elteltével a beteg nem csak öt kilóval könnyebb lett, de laboreredményei is jelentős javulást mutattak, mind koleszterin, vércukor, mind húgysavszint terén. A módszer tehát működőképesnek látszott, ezért az orvos elmélyülten tanulmányozta a táplálkozástudományt, és igyekezett olyan rendszert kialakítani, mely a felesleggel küzdők számára segítséget nyújt ahhoz, hogy ne csak sikeresen leadják kilóikat, de az elért súlyt hosszú távon meg is tudják tartani. Végül egy négy szakaszból álló diétát részletezett megjelent könyvében. Lássuk most, hogy az egyes szakaszoknak mi a célja, és mit fogyaszthatunk annak ideje alatt!

  1. szakasz: A maximum öt napon át tartó periódus során kizárólag fehérjét vehetünk magunkhoz, melynek hatására gyors és látványos fogyás indul be, s ezt látva erőt kapunk a továbbiakhoz.
  2. szakasz: Az úgynevezett lépegető szakaszt addig érdemes folytatni, amíg el nem érjük azt a súlyt, melyet megálmodtunk magunknak. Ez idő alatt két táplálkozási formát követő nap követi egymást. Az egyiken csak fehérjét, míg a másokon fehérjét zöldséggel kombinálva fogyaszthatunk.
  3. szakasz: Mivel sokan tapasztalják fogyókúra alkalmával a jojóeffektust, így dr. Dukan fontosnak tartotta egy olyan szakasz beiktatását, amikor fokozatosan visszatérünk a normál étkezésre. Az időszak hossza attól függ, hogy hány kilót adtunk le az elmúlt hetekben-hónapokban. Minden fél kilót négy nappal kell beszorozni, s így kaphatjuk meg a harmadik, úgynevezett megszilárdító szakasz hosszát. Az étkezéseket szénhidráttal bővíthetjük, vagyis napi két szelet teljes kiörlésű kenyér, némi gyümölcs, és heti két alkalommal tészta is engedélyezett.
  4. szakasz: A diéta végén a normál étkezésre térnek vissza a fogyókúrázók, azzal a megkötéssel, hogy heti egyszer fehérjenapot kell tartani, ezzel megelőzhető az újabb hízás, és a vele járó szenvedés.

Szervezetünk építőköveit a mikrotápanyagok mellett a fehérjék, a zsírok és a szénhidrátok fogyasztása adja, ezekből nyerjük a mindennapokban szükséges energiát. Jogosan merülhet tehát fel a kérdés, hogy mennyire egészséges az, ha kiiktatjuk teljes mértékben a szénhidrátokat, vagy azokat akár hónapokig kizárólag zöldségek formájában vesszük magunkhoz. Kétségtelen, hogy a finomított szénhidrátok, valamint a cukor nem egészségesek szervezetünk számára, de napjainkban megvannak azok az alternatívák, melyekkel kiválthatóak az egészségre káros alapanyagok. Gondoljunk csak a hazánkban, és már külföldön is több országban teret hódított Update rendszerre, mely a megfelelő formában előállított tészta, péksütemény, vagy például liszt fogyasztását is megengedi.

A szakemberek természetesen górcső alá vették a Dukan diétát is, és az egyes szakaszok bizony hagynak maguk után némi kívánnivalót. A korábban már említett szénhidráthiány elsősorban a kezdeti, első szakaszban tapasztalható, hiszen a megengedett napi másfél evőkanál zabkorpa rendkívül kevésnek bizonyul, a szervezetnek ennél jóval többre lenne szüksége, arról nem is beszélve, hogy a zsírok is teljes mértékben hiányoznak az étrendből. A második szakasz veszélye abban rejlik, hogy hossza akár hat-hét hónap is lehet, mely idő alatt a makro-, és mikrotápanyagok hiányának súlyosbodása lesz tapasztalható. A fejfájás, a székrekedés, a fáradságérzet, a folyamatos kimerültség mellett ingerlékenység is felléphet, s a több hónapos szakasz idején mindez akár komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet.

A Dukan diétával az is a probléma, hogy a második szakasz étrendileg szigorúan megszabott rendje olyan hosszú ideig tart, hogy legtöbben nem csinálják végig, így elmarad a normál táplálkozásra való fokozatos visszatérés is, mely egyenes utat jelent a jojó-effektushoz, vagyis a kilók hamarosan újra felszaladnak a fogyni vágyóra. Természetesen ha vagyunk olyan kitartóak, és komolyabb hiánybetegség nélkül megússzuk az eltelt hónapokat, akkor a fehérjenap megtartásával, mértékletes táplálkozással, valamint rendszeres testmozgással valóban van lehetőség arra, hogy életmódszerűen megtartsuk az elért álomsúlyt.

A Dukan diéta ideje alatt rendkívül fontos az elegendő folyadékfogyasztás és ez nem csak a napi két litert jelenti. A fehérjefogyasztás, valamint a szénhidráttilalom együttesen oda vezetnek, hogy a szövetek folyadékot veszítenek, a vese a fehérje hatására növeli a folyadék kiürítését, így akár kiszáradás, és a vele járó fejfájás, szédülés is jelentkezhetnek. Mivel telített zsírok kerülnek a szervezetbe növényi olajok helyett, így a vérzsír szint is jelentősen megemelkedhet. Komplex hatásként említhető, hogy a kalciumhiány, ennek fokozott ürítése, valamint a fehérjék tartalmazta nagy mennyiségű foszfor együttesen csontritkuláshoz vezethet, a rostok hiánya pedig az emésztésen mutatja meg hatását.

Mivel még teljesen egészséges személyek számára is számos veszéllyel jár a Dukan diéta, így krónikus megbetegedésben szenvedőknek, kismamáknak, időseknek, gyermekeknek, vese-, és cukorbetegeknek egyáltalán nem ajánlott. Rendszeres orvosi ellenőrzés, valamint a józan ész szabta követelmények betartásával azonban tény, hogy fogyni igenis lehet tőle, az viszont elengedhetetlen, hogy ismerjük saját testünk működését, a reakciókat az egyes helyzetekre, és vegyük észre, ha a táplálkozásból eredően jelentkeznek egészségügyi gondjaink. Mivel éhezni nem kell mellette, így a rendszeres sport megoldható, ez viszont a diétás módszer javára szóljon, hiszen elegendő energiát biztosít a mozgáshoz, ami a súlyvesztés szerves részét képezi, döntsünk bármely diétás módszer mellett is.