Duguláselhárítás házilag

Fotó: © osseous / Flickr

A házi megoldásokat az emberek többsége előszeretettel alkalmazza az élet szinte minden területén. Legyen szó kisebb-nagyobb barkácsolásról, természetes gyógymódokról, szépségápolásról vagy akár a dugulásokról, szinte nincs, aki ne tudna legalább egy olyan problémát mondani, amire elsőként a házilagos módszerek között kereste a megoldást. Hogy mennyire bízhatunk ezekben a “jól bevált” praktikákban, kérdéses. Sokan esküsznek rá, hogy a duguláselhárítás nem igényel szakértelmet, hiszen amíg lehet kapni lefolyótisztítókat és van otthon wc pumpa, addig a lakás bármely pontján felvehetjük a harcot magunk is a csövek elzáródásával.

A dugulásehárítás házilag történő kivitelezésének hatalmas irodalma van, legalábbis az interneten. Összeszámolni is nehéz lenne, hogy a világ különböző pontjain mennyi módszert alkalmaznak és ajánlanak a bajba jutottaknak a dugulások ellen kezdve a kólától a pezsgőtablettán át egészen a professzionális használatra szánt gépek tapasztalat nélküli alkalmazásáig. Hogy ezek a módszerek hatékonyak és nem utolsósorban biztonságosak-e, arról erősen megoszlanak a vélemények. A duguláselhárító szakemberek bizonyos mértékig támogatják a házi praktikákat, azonban van egy szint, amit már nem érdemes átlépni. Ilyen a vegyszerek túlzott mértékű használata és a profik kezében garantáltan megbízható, ám laikusok által alkalmazva sokszor a helyzetet súlyosbító eszközök használata. A hozzáértők javaslata tehát az, hogy a házi megoldásokat se vigyük túlzásba, csak addig folyamodjunk az alkamazásukhoz, míg biztosak vagyunk benne, hogy sem magukban, sem a vízvezetékekben nem okozunk károkat.

A dugulás minden háztartásban előfordul. Egyelőre nem létezik 100%-ban biztos védekezési módszer ellene, még az sem elég, ha elővigyázatosak vagyunk és rendszeresen karbantartjuk a csöveket, hiszen a napi rendszerességgel használt fürdőszobai és konyhai lefolyókba bármikor belekerülhet egy-egy nagyobb hajcsomó vagy ételdarabka, ami a csőben megakadva könnyen magához vonzza a szennyeződéseket és már kész is a baj. A megelőzés ugyanakkor kulcsfontosságú, hiszen ha odafigyelés mellett ki is alakul a dugulás, az biztosan nem lesz olyan mértékű, hogy miatta bontani kelljen és súlyos költségek árán tudjunk csak megszabadulni tőle.

A dugulás a legtöbb esetben nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik – hacsak nem egy nagyobb tárgy vagy ételmaradék került a lefolyóba -, hanem fokozatosan alakul ki. Ennek megfelelően előjelei is vannak, melyeket nem nehéz észrevenni, odafigyelni rájuk pedig nagyon is érdemes. Ha bugyborékoló hangot hallunk vagy azt tapasztaljuk, hogy a víz nem lefolyik, hanem épphogy csak leszivárog a lefolyóban, egyértelműen arra utal, hogy a csőben probléma alakult ki. Ez a maximálisan rendeltetésszerű használat mellett is előfordulhat, ilyenkor még semmi ok a pánikra, de fontos, hogy mielőbb a tettek mezejére lépjünk. A duguláselhárítás házilag ebben a fázisban hozhatja a legjobb eredményt, hiszen amíg nincs szó a cső teljes elzáródásáról, addig enyhe dugulásról beszélünk, mellyel szemben a lefolyótisztítók és egyéb, házilag alkalmazható módszerek és eszközök is nagyobb hatásfokkal működnek.

A házi dugulásehárító módszerek legősibbje wc pumpa használata. Nevezhetnénk ezt a praktikus kis eszközt a duguláselhárítás alfájának és omegájának is, hiszen régen az emberek szinte kizárólag benne bíztak és ma is egyre több háztartásban szerzik be, hogy a váratlan helyzetekben jó szolgálatot tegyen. A wc pumpa amilyen egyszerű szerkezet éppen olyan egyszerű a működési elve is. Segít vákuumot képezni a csőben, a levegő mozgatásával az elakadást okozó szennyeződést pedig fellazítja és tovább lendíti a vezetékben. Jó esetben – merthogy a wc pumpa sem képes csodákra. A már évekkel vagy nem ritkán évtizedekkel ezelőtt képződött, mára megkövesedett vízköves, zsíros, szappanos lerakódásokkal szemben sajnos hiába várunk tőle segítséget. Ám az enyhébb mértékű dugulásokkal szemben szinte minden esetben hatékony. Ehhez csupán arra kell figyelni, hogy megfelelően használjuk, azaz a lefolyó nyílására résmentesen rászorítva tudjunk vele vákuumot létrehozni. Ha mosdónál, fürdőkádnál, mosogatónál használjuk, ahol a lefolyón kívül túlfolyó is található, azt a pumpa használata közben légmentesen zárjuk le egy rongy vagy egy ragasztószalag segítségével. A pumpa ma már nem csak wc-hez kifejlesztett, hanem méretükben kisebb, így a konyhai és fürdőszobai lefolyók sajátosságaihoz is jobban igazodó változatokban is kapható. A pumpa használata megelőzésnek sem utolsó, időnként érdemes vele átmozgatni a csőben a vizet, hogy a friss lerakódások ne tapadhassanak meg a vezeték falán és ne képezzék alapját később a dugulásoknak.

A pumpa mechanikus módon hat, de ezenkívül a házi módszerek között bőséges tárháza van a kémiai alapon működő szereknek is. A legismertebbek a szódabikarbóna, az ecet és a bórax, talán azért is, mert könnyű őket beszerezni, olcsók és egyben hatékonyak is. A duguláselhárítás otthoni praktikái közül a listát a szódabikarbóna és az ecet párosa vezeti, mind népszerűség, mind megbízhatóság tekintetében. Semmilyen típusú csőnek nem árthatunk velük, segítségükkel egyszerre orvosolhatjuk a lerakódások, a baktériumok és a csatornaszag problémáját is, legalábbis kezdeti stádiumban és amennyiben nem a vezetékekben mélyebben található dugulásról van szó. A szódabikarbónát és az ecetet 1:1 arányban keverjük, használhatjuk őket bőséges mennyiségben is. Kitűnő módja ez a csövek karbantartásának is, hiszen ez a kettős megakadályozza, hogy a zsíros vagy szappanos szennyeződések a csövek falához tapadjanak és eltakarítja a baktériumokat is, azaz tisztán tartja a vezetékeket. A legjobb, ha egész éjszakán át hagyjuk hatni a keveréket és másnap reggel sok forró vízzel végzünk öblítést. A szódabikarbóna egyébként sóval hasonló arányban keverve is nagyon jó eredményt képes produkálni.

Ha kéznél van, akár a kólát is bevethetjük a dugulások ellen. Ne sajnáljuk, öntsünk belőle legalább két litert a lefolyóba, gyakran jobban hat, mint a kémiai lefolyótisztító szerek. Ezt az erőteljes hatását elsősorban a benne lévő foszforsavnak köszönheti, ami savasabb, mint a citromsav, amit szintén előszeretettel használnak a dugulások ellen. Sőt, még a kálciumos pezsgőtablettánál is hatékonyabb, ami szintén a házi duguláselhárító módszerek élvonalában foglal helyet. Ha a hűtőből vettük ki, mielőtt a lefolyóba öntjük, hagyjuk szobahőmérsékletűre melegedni a kólát. A hatóidő esetében legalább két óra, ezt követően öblítsük le meleg vízzel.

Hogy mit önthetünk még a lefolyóba? Természetesen a boltokban kapható vegyszereket, melyeket kifejezetten erre a célra fejlesztettek ki és kínálatuk rendkívül széles. Az üzletekben se szeri, se száma a különböző állagú lefolyótisztítóknak, melyekért a legtöbbször borsos árat kell fizetni. Ennek ellenére sokan használják őket, hiszen sem tapasztalatot, sem bonyolult előkészületeket nem igényelnek. Ugyanakkor a házi duguláselhárításnak ez a módja már több szempontból is veszélyeket rejt magában. Köztudott, hogy a lefolyótisztítók erős, maró hatású vegyszerek, azaz sérüléseket, egészségkárosodást okozhatnak, azonban kevesebben tudják, hogy a vezetékeknek is árthatnak. Alkalmazásukhoz érdemes beszerezni legalább egy gumikesztyűt, de sok szakember a kifröccsenés veszélye miatt védőszemüveg viselését is erősen ajánlja. Amikor lefolyótisztítót öntünk a lefolyóba, azt csakis az előírt mennyiségben tegyük. Ez termékenként változó lehet, a granulátum állagú típusokból általában kevesebb is elég, a folyékonyak esetében gyakran a flakon teljes tartalmát fel kell használni egy alkalommal. Fontos, hogy ne legyünk türelmetlenek, a hatóidő nem véletlenül van feltüntetve a flakonon. Ha ez nem várjuk ki, ne is reménykedjünk abban, hogy a dugulás megszűnik. Még fontosabb, hogy többféle lefolyótisztító szert soha ne keverjünk egymással és ne öntsünk két különböző típust egymás után a csőbe. Mivel eltérő kémiai anyagokat alkalmaznak a gyártásuk során, nem várt reakciók léphetnek fel, ha a különböző típusok érintkeznek egymással. Ez mérges gázok képződéséhez vezethet, de akár robbanást is okozhat a csőrendszerben. A lefolyótisztítókkal tehát bánjunk csínján, a csöveknek sem teszünk jót, ha nyakra-főre töltögetjük őket a lefolyóba. Ezek az anyagok meg tudnak kötni a csövek falán, azaz pontosan ellentétes hatást is kiválthatnak, mint amilyen céllal megvásároltuk őket. Nem ritka, hogy a éppen a gyakori lefolytisztító szer használat áll a dugulás hátterében.

A házi duguláselhárítás eszközei közé az elmúlt években bekerült a csőtisztító spirál, közismertebb nevén a csőgörény is. Ez a tekergős, hosszú, kaparófejjel ellátott eszköz a barkácsboltokban és a nagyobb áruházakban is beszerezhető viszonylag alacsony áron, ezért sokan választják, mint a házi duguláselhárítás egy magasabb szintet képviselő kellékét. Merthogy a csőgörény a szakemberek számára is nélkülözhetetlen. Azonban nem árt megjegyezni, hogy a duguláselhárítók által használt típusok gyakorlatilag köszönő viszonyban sincsenek azokkal a minimális összegbe kerülő változatokkal, amiket az üzletek polcairól bárki beletehet a kosarába. A csőgörény többféle méretben és különböző fejekkel kapható a dugulások helyének és mértékének megfelelően. Aki gyakorlatlan, jobb, ha nem próbálja meg egyedül használni, hanem segítséget kér. A kar hajtása és a drót lefolyóban való tartása két embert igénylő munka, amit fokozatosan, türelemmel érdemes végezni. Ha kapkodunk és elkezdjük kifelé rángatni a drótot a csőből, könnyen beletörhet és csak szakember tudja majd eltávolítani – jóval több pénzért, mint amennyibe maga a duguláselhárítás került volna. Figyeljünk arra, hogy csőgörényt sose használjunk, ha a lefolyóba már vegyszert öntöttünk. Ez ugyanis munka közben könnyen kifröccsenhet és szembe, bőrre kerülve súlyos sérülést okozhat.

A magas nyomású mosó szintén elérhető a barkácsüzletekben, de akárcsak a csőgörényre, a duguláselhárításnak erre az eszközére is igaz, hogy a házi használatra kifejlesztett típusoktól nem várhatunk olyan hatékonyságot, mint a profi változatoktól. Az eszköz segítségével a vizet magas nyomáson továbbíthatjuk a csőbe, ennek hatására a kisebb lerakódások vagy a lefolyóba pottyan tárgyak, ételdarabok könnyedén elmozdíthatók. A csövek magas nyomáson történő átmosása azonban szintén csak a kisebb mértékű dugulások ellen jelenthet megoldást, ha a probléma komolyabb vagy nem a lefolyónál, hanem a fővezetékben van, nem fogjuk tudni vele megszüntetni.

A duguláselhárítás házilag tehát több különböző módszerrel kivitelezhető, akik próbálkozni szeretnének, megtehetik természetes anyagok, vegyszerek és mechanikus eszközök segítségével is. Azonban bármit is választunk közülük, saját magunk biztonságára és arra mindig ügyeljünk, hogy ne okozzunk még nagyobb galibát. A vezeték szétszerelése, kibontása már nem tartozik a házi módszerek kategóriájába, ezt minden esetben hagyjuk inkább a szakemberre, aki nap mint nap számos hasonló esettel találkozik és a megfelelő eszközök segítségével akár percek alatt meg tudja szüntetni azt a dugulást, amivel esetleg napok, hetek óta küzdünk.