Cukorbeteg diéta – mit szabad és mit nem

Manapság sajnos egyre többen szenvednek ebben az alattomos és kezelés híján halálos betegségben. Szerencsére azonban számtalan módszer – többek között az inzulin folyamatos használata -, hozzásegíti a beteget abban, hogy többé-kevésbé teljes életet éljen, kis odafigyeléssel. Jelen cikkünk azt hivatott elősegíteni, hogy egyrészt mindenki megértse a cukorbetegség lényegét és a kezelés fontosságát, valamint olyan étrendet kínál a betegeknek, amivel nem csupán tünetmentesek lehetnek, de akár felesleges kilóiktól is megszabadulhatnak.

Fotó: © .v1ctor Casale. / Flickr

A cukorbetegség lényege tulajdonképpen a hasnyálmirigy egyik alapvető hormonjának hiánya, vagy annak teljes diszfunkcionalitása. Ebben az esetben a hormon jelen van ugyan a beteg szervezetében, de a diabétesz miatt nem fejti ki megfelelően hatását.

Több fajta cukorbetegség létezik, súlyosságtól függően.

Az 1-es típusú diabétesz főként gyermekek esetén alakul ki, ritkábban felnőttkorban is. Ebben az esetben gyakran teljes inzulinhiány léphet fel, így a normális élet csak annak pótlásával tartható fenn.

A 2-es típusba tartozik a felnőtt- és időskorban kialakuló diabétesz. Ebben az esetben a szervezet termel ugyan valamennyi inzulint, de a szervezetben lévő sejtek elveszítik érzékenységüket e fontos anyaggal szemben, minek következtében inzulinhiány léphet fel. Természetesen a megfelelő pótlással ez a stádium is tünetmentessé tehető.

A 2-es típus egyik nagy veszélye elsősorban az, hogy sokáig lappang és tünetmentes marad. Több tényező is közrejátszhat kialakulásában; így a súlyfelesleg, örökletes hajlam, túlzott alkoholfogyasztás, stb. Természetesen az elhízás ellen mindenki sokat tehet sporttal és életvitelének megváltoztatásával.

Az elhízás azonban nem csak cukorbetegséghez vezethet, hanem sok egyéb alattomos betegség kialakulását is elősegíti. Ilyen például a magas vérnyomás, ami a cukorbetegséghez hasonlóan sokáig lappanghat, hiszen a szervezet számára egy idő után természetessé válik a magas vérnyomásos állapot, vagyis észre sem vesszük azt, hogy betegek vagyunk.

De térjünk vissza magához a cukorbetegséghez és a hozzá tartozó diéta fontosságához! Miért fontos diétáznunk ebben az esetben? Fontos megértenünk, hogy cukorbetegeknél az inzulinkezelés függvényében kell megtervezni az étkezést. Erre azért is van szükség, mert a hasnyálmirigy az elfogyasztott étel szénhidráttartalmától függően termel inzulint. Ez a cikk csupán homályos támpontot ad a betegség megértéséhez, így minden cukorbetegnek azt ajánljuk, hogy keressen fel egy dietetikus a megfelelő étrend összeállításához!

Lássuk a cukorbeteg diéta alapjait 5 pontban!

  1. A diétának mindenképpen kiegyensúlyozottnak és szigorúnak kell lennie. A cél elsősorban az, hogy az elfogyasztott táplálék fedezze tápanyag- és energiaszükségletünket.
  2. Minden étkezés esetén figyelembe kell venni bizonyos értékeket és ennek megfelelően kell elfogyasztanunk a helyes mennyiségű szénhidrátot.
  3. Cukorbetegek esetén rendkívül fontos a napi többszöri étkezés. Kövessük a “többször kevesebb” elvet és naponta legalább 6-7 alkalommal étkezzünk! Ily módon el tudjuk kerülni a vércukorszint ingadozását, ami ebben a betegségben kritikus fontosságú.
  4. Naponta legalább 1,5-2 liter folyadékot – lehetőleg vizet -, fogyasszunk! Ez egyébként is fontos diéta és fogyókúra esetén.
  5. A fenti pontok nem sokat érnek mozgás hiányában. Éppen ezért minden nap próbáljunk valamennyi mozgást végezni!

Most nézzük, mit és mit nem lehet ennie annak, aki cukorbetegségben szenved!

Kerülendő például a maláta- és a répacukor valamint a méz, de minden cukrozott üdítőital és cukor hozzáadásával készült sütemény is. Ne fogyasszunk továbbá befőttet, lekvárt, fagylaltot és csokoládékészítményeket sem!

Fogyasztható ugyan, de csak kimérve és gondos odafigyeléssel a barna és a fehér kenyér, a fehér liszt, a különféle tészták, rizs, burgonya, kukorica, tej, joghurt, gyümölcsök és a cukrozatlan gyümölcslé.

Végül a szabadon fogyasztható kategóriába tartozik az összes zöldség- és főzelékféle, a zöldbab, a retek, a karalábé, a karfiol, a zöldpaprika, az uborka, a káposzta és a paradicsom.

Fontos megtervezünk a zsiradékok fogyasztását is! Sertészsírt és vajat például csak csekély mennyiségben fogyaszthatunk, de ugyanúgy oda kell figyelnünk a vajra és a magas koleszterintartalmú tojásra is. Utóbbiból naponta egynél többet nem érdemes a betegnek ennie.

Az alkohol fogyasztására is szigorú szabályok vonatkoznak. Étkezést követően a száraz bor és például 2-3 dl sör elfogyasztása semmiféle kárt nem okoz, azonban a mértékletességre mindenképpen oda kell figyelnünk. A desszertborok, a pezsgők és a likőrök – cukortartalmuk miatt -, mindenképpen kerülendőek, így ezeket semmiképpen se fogyasszuk!

Még hosszú oldalakon keresztül írhatnánk erről a témáról, hiszen évről-évre jelennek meg új tanulmányok és orvosi eredmények a cukorbetegséggel kapcsolatos kutatások során. A legfontosabb azonban és ami sosem változik, az a sportolás és a helyes étkezés létjogosultsága. Tartsa be az orvosi utasításokat, mozogjon sokat és tünetmentes élete lehet!

Sok sikert kívánunk Mindenkinek!