Casco biztosítás – MIre jó? Mi az önrész? Kár esetén mi a teendő?

Fotó: © CapCase / Flickr

A kötelező biztosítás témaköre mellett egyetlen gépjármű tulajdonos sem mehet el. De mi a helyzet akkor, ha a szokásosnál nagyobb védelmet szeretne maga mellett tudni? Kiknek ajánlott a Casco biztosítás, és milyen esetekben jelent segítséget? Cikkünkben igyekszünk azokat a legfontosabb információkat sorravenni, melyek szükségesek lehetnek az iránta érdelkődők számára.

Mikor jelent segítséget?

Fedezetet nyújt mind a saját hibából bekövetkezett balesetek, mind az ismeretlen által elkövetett rongálások alkalmával. Elemi és tűzkárok, üvegkárok, valamint lopás esetében is jó szolgálatot tehet a Casco. Kiegészítő lehetőségként tartozhat hozzá például poggyászbiztosítás is.

Új autóra mindenképp Casco-t kössünk?

Mivel az autókban keletkezett károk általában magas összegűek, különösen az új gépjárművek esetében, így ha például hitelre vásárolt autót, mindenképpen megéri elgondolkodnia a Casco választásán. Ezt ajánlják a szakemberek már a pár éves használt autók esetében is. Nyilvánvalóan felmerülhet a kérdés, hogy mikor számít újnak, vagy újszerűnek egy autó. Akkor mondhatjuk egy gépjárműről, hogy új, ha gyakorlatilag 0 km-es, és első tulajdonosa lesz. Minden más esetben használtként kerül biztosításra a jármű, de természetesen ekkor sem mindegy, hogy mekkora értékű, és főleg, milyen állapotban van. Erről a biztosító munkatársai győződnek meg helyszíni szemle alkalmával.

Mit jelent az önrész?

Hazánkban elsősorban a 100 000 forintos összeggel találkozni, amely esetében arról van szó, hogy például ez alatti összeget nem is térít a biztosító. Természetesen a helyzet ennél bonyolultabb, ugyanis az egyes önrész-százalék-variációkat az alapján kalkulálja a biztosító, hogy milyen autótípusról van szó. A választható lehetőségek tehát mindig egy konkrét összegből és egy százalékos arányból állnak. Legegyszerűbben úgy érthető meg, hogy ha például a már említett 100 000 forint, és 10 % szerepelnek a szerződésben, akkor az egymillió forint alatti károkból 100 000 forintot, a felettiekből pedig 10 %-ot fog levonni a biztosító. Általánosságban elmondható, hogy a magasabb önrész vállalása alacsonyabb díjakkal jár együtt.

Mit tegyen kár esetén?

 A legtöbb bosszúsággal jár, ám ha autójának hűlt helyét találja, akkor is célszerű ésszerűen gondolkodni, és azonnal a rendőrséget értesíteni, majd a biztosítóval felvenni a kapcsolatot. A kár rendezésére rendszerint csak azután kerül majd sor, ha a rendőrségi nyomozás megszűnik.

Minden autós jól tudja, mégsem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy elsőként mindig a személyi sérülésről kell meggyőződni, majd szükség esetén a mentőket, a rendőrséget értesíteni. Az elakadásjelző háromszög kihelyezése lehetővé teszi az újabb baleset elkerülését. A kárrendezés ezen kezdeti lépésekor a rendőrség értesítésére feltétlen szükség van, ha külföldi gépjármű az egyik fél, vagy ha a felelősség kérdése vitára ad okot. A mobiltelefonos fényképezés, a szemtanúk keresése a későbbiekben rendkívül hasznosnak bizonyul, szenteljen hát ezeknek figyelmet a hirtelen stressz ellenére is! A baleseti kárbejelentő lap kitöltésekor ügyeljen a részletekre, és ellenőrizze a szükséges iratokat is. Ha a jármű menetképtelen, akkor trélerre is szükség lesz, ezt követően pedig jöhet a biztosító felkeresése. A biztosító szakértője meg fogja szemlélni a járművet, ezt akár a vele szerződéses kapcsolatban álló szervízben is megteheti. Az önrész előteremtése után az autó javítására kell csupán várni, és legközelebb még óvatosabban közlekedni – ami persze nem csak rajtunk múlik.  

Ahhoz, hogy kiválaszthassa a legkedvezőbb feltételekkel nyújtott Casco biztosítást, érdemes kicsit elmélyedni a témában. Az online kalkulátorok, és a biztosításokkal foglalkozó független weboldalak hasznos segítségnek bizonyulhatnak, hogy már azelőtt mindent megtudjon lehetőségeiről, mielőtt felkeresné a választott biztosítót. A nagyobb biztonság érdekében célszerű a Casco költségesebb, ám mindenképpen nagyobb védelmet nyújtó lehetősége mellett dönteni.