Bécsi diéta hatása – érdemes belevágni?

Fotó: © nikkilemieux / Flickr

Gyorsan szeretne jelentős súlyfeleslegtől megszabadulni? Persze nem 30-40 kiló fogyást ígér, de mindenképpen sikerülhet leadni a módszerrel két hét alatt akár 8-9 kilót is, ez pedig nem más, mint a bécsi diéta. Időről-időre napvilágot látnak új csodamódszerek, melyek biztos és évekig tartó fogyást ígérnek azok számára, akik nem félnek belevágni a valóban nagyon szigorú diétás étrendbe. A nevét egyelőre nem tudni, honann kapta, de a bécsi diéta most reneszánszát éli, hiszen a strandszezonban, a nyaralás és esküvők előtt mindenki a legjobb formáját szeretné hozni. De valóban olyan hatékony, mint amilyennek állítják a fogyókúrával foglalkozó portálok, vagy inkább a szervezet leépülése érhető csak el vele a két hetes kúra ideje alatt? Erről igyekszünk cikkünkben lerántani a leplet.

A dietetikusok, orvosok és fogyás terén otthonosan mozgó szakemberek véleménye megegyezik abban, hogy tartós fogyás kizárólag életmódváltással érhető el, melynek szerves részét képezi a testmozgás is. Ha ez utóbbi ugyanis elmarad, akkor kizárólag a kalóriák megvonásával az érhető el, hogy a szervezet elsőként az izomszöveteket építi le, s marad a zsíros, puha, cseppet sem formás test. Arról pedig talán felesleges is beszélni, hogy az edzésekkel felgyorsuló anyagcsere milyen hatékonyan képes előmozdítani a fogyás folyamatát. E téren a bécsi diéta máris megbukott, hiszen látva a napi csupán három étkezésből álló étrendet, világos, hogy a testedzéshez elegendő energiát nem képesek biztosítani az elfogyasztható alapanyagok.

Bár kétségkívül jól hangzik, hogy egyes napokon akár egy egész grillcsirke is megehető ebédre, de ha alaposan átnézzük az étrendet, más napokon bizony igencsak szűkre kell szorítani a nadrágszíjat. Mivel a reggelek általában kávéval indulnak, sőt, van olyan nap, amikor kizárólag egy tea fogyasztható, így egyértelmű, hogy a napkezdéshez szükséges energia nem biztosított a szervezet számára.

A bécsi diéta talán egyetlen előnye, hogy pontosan meghatározza az étkezések alkalmával fogyasztható ételek mennyiségét, és közöttük viszonylag könnyen elkészíthetőek kapnak helyet, de ezen felül nem sok pozitívum szól mellette. A két hetes periódus idején ugyanis az említett 8-9 kilós fogyás jórészt a vízveszteségnek köszönhető, ami már alapvetően sem hangzik túl jól. A méregtelenítéshez ugyanis nélkülözhetetlen a nagymennyiségű folyadékfogyasztás. Az egészséges fogyás hetente körülbelül 1 kiló, ami ugyan edzéssel kitolható akár 2 kilóra is. Ennél többet azért sem érdemes leadni, mert nem lesz energiája a mozgásra, valamint a szervezet veszít az értékes ásványi anyagokból és vitaminokból, ha a táplálkozással nem visz be elegendő mennyiséget. A diétázók gyakran esnek abba a hibába, hogy azt hiszik, a végletekig visszaélhetnek szervezetük tűrőképességével, és csak amikor felborul a kényes egyensúly, kialakulnak a különféle, akár súlyos következményekkel is járó hiánybetegségek, csak akkor kapnak észbe.

A bécsi diéta elméletileg azon alapul, hogy a két hetes periódus alatt a szervezet anyagcsere-folyamatai alapvető változáson mennek keresztül, aminek köszönhetően utána a normál táplálkozásra visszatérve is tartható az elért súly, akár három éven keresztül is. Az okfejtés azonban alapjaiban vérzik, hiszen két hét alatt nem hogy 8-9 kiló zsírt nem lehet veszíteni, de a gyakorlatilag jelentős tápanyag megvonással járó étrend hatására sem fog megváltozni az anyagcsere. Előnyére szóljon, hogy a cukor, a zsír, és az alkohol fogyasztását tiltja, és mérsékelt sófogyasztásra is int, de ezen túl inkább hasonlít a spártai önsanyargatásra, mintsem a tartós, egészséges fogyást biztosító életmódváltásra. Egyértelmű, hogy a két hét után visszatérve a gyors felszívódású szénhidrátokra, a gyakran választott cukros üdítőkre, valamint a gyorséttermi ételekre, nem kell sok hozzá, hogy akár a leadott kilók többszöröse szaladjon vissza ránk.

Az egyoldalú, szervezet számára nem megfelelő mennyiségű és összetételű tápanyagokat előíró villámdiéták helyett javasolt az életmód részévé tenni a táplálkozásra és testmozgásra való odafigyelést. A plusz kilók nem csak esztétikai szempontból nem mutatnak jól, hanem egészségügyi kockázatot is jelentenek, hiszen számos megbetegedés visszavezethető a túlsúlyra. Tegyen ellene ésszerűen megválasztott étrenddel, és rendszeres mozgással már akkor, amikor még nem alakult ki szervezetében maradandó károsodás a kilók miatt!