Az infarktus előjelei

Fotó: © Bods / Flickr

Hazánkban, és többek között az Egyesült Államokban is vezetik a szív-, és érrendszeri megbetegedések a halálozási listát. Okolható a magas vérnyomás, az érelmeszesedés, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, és természetesen az elhízás, de a gyakorlat azt mutatja, hogy mindezek általában együttesen, vagy egymással kombináltan vezetnek oda, hogy jelentkezik az életet is veszélybe sodorható probléma. Sok esetben pszichés tényezők is közrejátszanak, hiszen nyilvánvaló, hogy a magas vérnyomás nem csak szervi, de egyéb okokra is visszavezethető. A probléma talán abban áll, hogy az intő jelekre nem vagyunk hajlandóak odafigyelni, arról nem is beszélve, hogy gyakran úgy gondoljuk, van még időnk az életmódváltásra, holott az egyre szaporodó kilók, a koleszterinszinttel kapcsolatos gondok, a naponta elszívott cigaretták száma, és a rendszeres testmozgás elhanyagolása lassan, de biztosan vezet az infarktus felé.

A szívinfarktus gyakorlatilag a szívizom egy részének elpusztulása, s kialakulásakor egy vérrög elzárja, vagy jelentősen beszűkíti a szívben levő egyik artériát. Jelentkezésekor a tünetek általában nem olyan drasztikusak, mint azt a filmekben láthatjuk, mégis vannak olyan egyértelmű jelek, amelyek arra utalnak, nem pusztán pillanatnyi rosszullétről van szó. Egy holland kutatás szerint már akár hetekkel, hónapokkal az infarktus előtt jelentkeznek olyan tünetek, amelyek annak közeledtére utalnak. A vizsgálat során a 450 infarktuson átesett beteg közül sokan panaszkodtak arra, hogy már hetekkel az infarktus előtt olyan szokatlan fáradtságot éreztek, amely semmi máshoz nem volt hasonlítható, és még nem esett meg velük életükben. Az ingerlékenységgel együtt járó totálisan levert állapot természetesen sok egyébre is visszavezethető, de tény, hogy az infarktusos betegek nagy számban jelezték hasonlók megélését.

A szívinfarktus közvetlen tüneteinek észlelése egyébként azért is nagyon nehéz, mert egyénenként eltérőek lehetnek azok. Általában a nők, az idősebb korosztály tagjai, vagy a cukorbetegek kevésbé intenzíven élik meg az infarktust. A következő panaszok közül azonban több együttes fennállta esetén nagy valószínűséggel szívinfarktusról van szó:

E konkrét tünetek előtt általában már hetekkel jelentkezik vissza-visszatérő mellkasi fájdalom, mely előszele lehet annak, hogy infarktusos állapot közeledik. Egyik vagy másik panasz visszavezethető egyéb betegségekre, ám ha több is fennáll, erős az infarktus gyanúja.

Ellenben a szívrohammal, az annál eggyel egyhébb fokozatú angina esetében a szívizom nem károsodik, viszont a leszűkült koszorúerek kevés oxigénhez tudják csak juttatni a szívizmot, melynek hatására szintén fájdalom lép fel. Jellemző, hogy az aktuális tevékenységet abbahagyva, kicsit megpihenve ezek a szintén mellkasi fájdalmak enyhülést mutatnak. Nyugalomra azonban azért nincs ok, mert az angina, vagyis a szívfájdalom az infarktus előjeleként is értelmezhető.

Mint sok más betegség esetében, így az infarktussal kapcsolatban is mindenképpen meg kell említeni a megelőzés fontosságát. A probléma nem egyik percről a másikra alakul ki, az életmóddal intenzíven szoktak tenni a betegek azért, hogy ilyen súlyos szív-, és érrendszeri megbetegedés alakuljon ki náluk.

A magas vérnyomás népbetegségnek számít, és számos egészségügyi probléma visszavezethető rá. Hiába a folyamatos áremelések, és a káros hatásra történő figyelemfelhívás, a dohányosok száma csak nem csökken, sőt, egyre fiatalabb korban a cigaretta rabjaivá válik az új generáció. A helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód negatívumaira talán felesleges is felhívni a figyelmet, hiszen a média, az internet tele van a témával. A cukorban, finomított szénhidrátokban gazdag étkezés melegágya a cukorbetegség kialakulásának, és a testmozgás elhanyagolásával csak tovább növekszik az egészségügyi kockázat.

Bizonyított tény pedig, hogy a fogyás szinte minden szervi problémára gyógyírt jelenthet, és az életminőség akár 70-90 százalékkal is javulhat, ha sikerül megszabadulni a felesleges kilóktól. A szervek körül kialakult zsírréteg nagymértékben csökkenti a szervezet egészséges funkcionálásának lehetőségét, hogy a magas koleszterinszintről, valamint annak erekre gyakorolt hatásairól már ne is ejtsünk szót. Mindezek mellett szerepet játszik az infarktus kialakulásában a genetika, sőt, az életkorral is egyre nagyobb kockázattal kell számolni.

Amit tehát a szívinfarktus megelőzése érdekében tehetünk, az az egészséges életmódra való odafigyelés, a dohányzás elhagyása, a normál testsúly megtartása, elérése, a rendszeres mozgás, és ételeink körültekintőbb megválasztása. A diétás étkezés akkor is ajánlott, ha komolyabb túlsúllyal nem küzd, jó választás lehet a paleolit étrend egyes elemeit beépíteni a mindennapokba. A szervezet megfelelő mennyiségű vitaminnal és ásványi anyaggal történő ellátása mellett arról sem szabad megfeledkezni, hogy a pszichés egészség, a kiegyensúlyozottság, a megfelelő stresszkezelés, és a saját magunkra szánt idő mindenképpen szükségesek ahhoz, hogy problémamentesen élhessünk hosszú évekig.