Az antioxidánsok hatásai

Fotó: © thegeorgieporgiepig / Flickr

Manapság egyre többet hallani az egészséges életmódról, valamint az így megelőzhető betegségekről. Tény, hogy a szervezet megfelelő anyagokkal való ellátása, a rendszeres testmozgás, és a stresszkezelés jó alapot teremtenek ahhoz, hogy hosszú, boldog, harmonikus, és természetesen egészséges élet várjon ránk. Természetesen nem csak vitaminokra van szükség ahhoz, hogy közérzetünk jó legyen, hanem a napjainkban sokat emlegetett antioxidánsokra is. De mik is egészen pontosan ezek a szerves vegyületek, és milyen szerepet töltenek be a szervezetben? Milyen tápanyagokban találhatóak meg, és miért fontos fogyasztásuk? Ezekre a kérdésekre keressük a választ cikkünkben.

Az energiatermelő anyagcsere folyamatok során szervezetünkben szabadgyökök keletkeznek, melyek számos olyan kellemetlenségért, megbetegedésért tehetőek felelőssé, melyek akár életminőségünket is jelentősen befolyásolhatják. Szabadgyökök természetesen a külvilágból is érnek bennünket, de jóval több azok száma, melyek az anyagcsere folyamatok kapcsán szabadulnak fel. Nagyon fontos tehát ezek hatástalanítása, és ezáltal az általuk okozott egészségügyi problémák kivédése. A szervezet maga is képes némi kompenzációra, de táplálkozásunk során rendkívül lényeges, hogy fogyasszunk olyan alapanyagokat, melyek antioxidánsokban gazdagok.

A szabadgyök gyakorlatilag egy szabad vegyértékkel rendelkező molekula, amely elektront keresve károsítja az egészséges sejteket. Hatástalanításához szükségesek az antioxidánsok, főként akkor, ha fokozottan fennáll a szabadgyökök elszaporodásának esélye. A dohányzás, a drog-, és alkoholfogyasztás, a vegyileg szennyezett élelmiszerek, de például a stressz is hozzájárulnak ahhoz, hogy szervezetünkben kóros állapot alakuljon ki a szabadgyököket illetően. A szív-, és érrendszeri megbetegedések mellett a daganatok megjelenése, idegrendszeri-, és ízületi problémák, valamint az öregedési folyamatok mind-mind az alacsony antioxidáns szintnek is betudhatóak. Természetesen a szervezet antioxidáns szintje mérhető is, ehhez laboratóriumi vizsgálatokra van szükség, de a bőr úgynevezett scanneres mérése is megmutathatja, hogy valójában a bevitt tápanyagok minőségével van-e gond, és innen ered-e rossz közérzetünk, vagy egészségügyi problémánk.

A táplálkozás fontosságára nem lehet elégszer felhívni a figyelmet, hiszen ha ellátjuk a szervezetet mindazokkal a mikro-, és makrotápanyagokkal, melyekre egészséges működéséhez szükség van, valamint egyes állapotokban kiegészítjük ezeket plusz vitaminbevitellel, akkor gyakorlatilag gyógyszerek szedésére sem lenne szükség. A testi és a pszichés egészség is megvalósítható tudatos életmóddal, mozgással, és táplálékaink alapos megválasztásával. Lássuk most, hogy milyen alapanyagokból készíthetőek egészséges, és természetesen antioxidánsokban gazdag ételek!

Az antioxidánsok tehát jelentős hatással vannak

Azok, akik rendszeresen nagy stressznek vannak kitéve, dohányoznak, alkoholt fogyasztanak, nem figyelnek oda az egészséges táplálkozásra, különösen fontos, hogy változtassanak életmódjukon, ugyanis a képződött szabadgyökök, az ezek ellensúlyozására szolgáló antioxidánsok hiánya, valamint az ilyen életmóddal összefüggő megbetegedések kockázatai mind azt indokolják, hogy igenis szükség van a változtatásra.

A legfontosabb antioxidánsnak az A-, C-, és E-vitamin, valamint a szelén bizonyulnak, ezek együttes fogyasztása pedig fokozottan hozzájárul a szervezet egészségének megőrzéséhez, illetve annak helyreállításához. Fontos információ, hogy a szervezet a Q10 Koenzimet fiatal korban még termeli, ám mennyisége a 20-as évektől egyre csökken, éppen ezért fontos, hogy pótlására sor kerüljön. Az izomműködéstől kezdve a koleszterinszinten, daganatos megbetegedéseken át az allergiáig, cukorbetegségig, sőt, az agyműködés problémáiig számos területen kifejti hatását, látható tehát, hogy nélkülözhetetlen az egészséghez. A vas, a cink, a réz, a mangán és természetesen a sokat emlegetett magnézium sem hiányozhatnak szervezetünkből, ezért a táplálkozás során ajánlott mindazokat az alapanyagokat fogyasztani, melyek tartalmazzák ezeket.