Anyagcsere (fehérje) diéta

A diétát azért is nevezik egyben fehérje diétának is, hiszen a lényege is ez; az elfogyasztott élelmiszereknek minél több fehérjét kell tartalmazniuk. Emellett fontos az is, hogy ételeinknek mérsékelt mennyiségű olajjal vagy / és zsírral valamint minimális mennyiségű szénhidrátottal rendelkezzenek.

Fotó: © Butz.2013 / Flickr

Több orvos és hozzáértő javasolja, hogy mielőtt belekezdenénk ennek a módszernek az alkalmazásába, érdemes megismernünk az anyagcserénk működését valamint azt a mechanizmust, ami végül a fogyáshoz vezet. Ehhez fontos tudnunk, hogy a szervezetnek alapvetően két üzemmódja van; a zsír- és a szénhidrátégető. E tudás segítségével nagyban hozzájárulunk a diéta sikeréhez, hiszen egy idő után berögzül tudatunkba a módszer és a “tiltott” élelmiszerek fogyasztásának lehetőségét minimálisra csökkentjük.

Jelen cikkünk csupán arra tér ki, miként hat a három fő táplálékforrás és étkezési elem szervezetünkre, azon belül is a hormonrendszerünkre.

Kezdjük máris a szénhidrátokkal, amelyek fogyasztása kifejezetten kerülendő az anyagcsere diéta során! A szénhidrátok ugyanis hízást eredményeznek, hiszen hatásukra a szervezet inzulint bocsát ki. Ezzel szemben a fehérje elősegíti a glukagon kibocsátást, aminek eredménye a garantált fogyás. A diéta ezen felül a zsír és az olaj fogyasztását is preferálja, hiszen ezek nincsenek hatással a hormonokra, így hosszan tartó energiát biztosítanak.

A fenti pár sor fényében tehát természetessé válik, hogy a fogyáshoz zsírégetés és anyagcsere gyorsítás szükséges, mely akkor a leghatékonyabb, ha a szénhidrátok bevitelét minimálisra csökkentjük és jelentősen megemeljük a zsír és a fehérje fogyasztását.

A diéta szerkezetét és lényegét legkönnyebben 3 pontba szedve tudjuk leírni. Ezek a következők: 

  1. Az elsődleges cél testünk szénhidrát raktárainak kiürítése, s emellett a magas víz- és rosttartalmú zöldségek fogyasztása. Felesleges is mondanunk, hogy a szénhidrát kiürítésének legjobb módja a fehérjedús és szénhidrátmentes étrend bevezetése.

     

  2. Miután sikerült a szénhidráttól megszabadítanunk májunkat és izmainkat, automatikusan beindul a zsírégetési folyamat, hiszen a szervezetünk kifogy a tárolt szénhidrátokból.

     

  3. A harmadik lépésben újra pótolnunk kell a szénhidrátokat, melynek következtében be kell vezetnünk egy szénhidrát-feltöltő napot. E nap végén kizárólag magas szénhidráttartalmú ételeket szabad fogyasztatnunk és szembe kell mennünk a diéta korábbi szabályaival. Ez annyit tesz, hogy a fehérje, olaj/zsír tartalomnak nagyon minimálsnak vagy nullának kell lennie.

Sajnos minden fogyókúrára igaz az, hogy az embernek egy idő után elege lesz a szigorú szabályozásokból. De éppen ez adja a fogyókúrák egyik kulcsát; vagyis a diétát csak útmutatónak szabad használnunk. Amit az egyes diéták kínálnak, az korántsem minősül kőbe írott szabályrendszernek, azonban az általuk megtanult étkezési szabályok segíthetnek abban, hogy hosszú távon is következetesen és egészségesen éljünk.

A diéta mellett természetesen a mozgás is nagyon fontos, így ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor mindenképpen végezzünk különféle gyakorlatokat is!

Sikeres fogyókúrát kívánunk Mindenkinek!