Állásinterjú kérdések a munkaadói oldalnak

Fotó: © eileen_cd / Flickr

Álláskeresés kapcsán rengeteg tanáccsal találkozhatnak a munkavállalók a ideális öltözék és viselkedés megtalálásától kezdve egészen a várható kérdéseket illetően. Tény, hogy az első benyomás vissza nem térő lehetőségként áll rendelkezésünkre, és ahogyan kedvező képet kialakíthatuk magunkról ezen alkalommal, éppen úgy el is ronthatjuk azt egy rosszul megválasztott ruhával, vagy egy oda nem illő elszólással. Míg az interneten számos weboldalon hasznos tanácsokhoz juthatnak az állásra vadászók, addig a munkaadók kissé nehezebb helyzetben vannak, holott közöttük sincsen mindenki tisztában azzal, hogyan is kellene egy interjúztatásnak zajlani. Cikkünkben most nekik igyekszünk segíteni néhány alapvető tudnivalóval.

A jelenlegi munkaerő piaci helyzetet látva nyilvánvaló, hogy egy-egy meghirdetett állásra nagyon sok jelentkező akad majd. A motivációs levelek és az önéletrajzok alapján azonban már felállítható egy szűrő, hogy kiket érdemes behívni elbeszélgetésre. Hasznos lehet, ha akár végzettség, akár megszerzett munkatapasztalat kapcsán vannak már bizonyos elképzelései, így ez alapján is kiválaszthatja az interjú alanyait. A potenciális munkatársakkal való találkozás alkalmával irányított beszélgetés történik, célszerű tehát előre eldönteni, mely területek iránt szeretne majd érdeklődni.

Kétségtelen, hogy bizonyos mélységben muszáj belemenni abba, vajon alkalmas-e a jelölt a megpályázott pozícióra, de ezt célszerű inkább okosan feltett kérdésekkel kideríteni, mintsem egyfajta kihallgatás-jelleggel irányítani a beszélgetést. A nyitott kérdésekkel nem csak a jelentkező kommunikációs képességét, intelligenciáját szűrheti le, de a metakommunikációs jelekből a válaszok valóságtartalmára is következtethet. Érdemes azokra a tulajdonságokra, kompetenciákra kiélezni a beszélgetést, amelyek a munkakör betöltéséhez szükségesek.

Természetesen nem mindegy az interjúztató személye sem, hiszen olyan ember kell a feladatra, aki tapasztalattal rendelkezik, és emberismeret terén is megállja a helyét. Mivel minden egyes pályázó más és más, nem célszerű futószalagon lezavarni a beszélgetéseket. Hasznos, ha előtte átnézni a róla kapott anyagot, önéletrajzot, így kifejezetten olyan kérdéseket tehet fel, melyek személyre szólóak. Egy-egy állinterjú nem csak a jelentkezők számára fontos, hanem a cég szempontjából is, hiszen könnyen lehet, hogy az odafigyelés hiányával egy értékes embert veszít a vállalat.

Bár nyilvánvalóan munkahelyi légkört kell teremteni az interjúztatáshoz, de mindenképpen jó döntés, ha a beszélgetés inkább könnyed keretek között zajlik. Ez még nem jelenti azt, hogy ne kaphatna munkavállalóként választ az Önt érdeklő legfontosabb kérdésekre, a titok csupán abban rejlik, hogy ismerni kell az emberi reakciókat, valamint a megfelelő mederben kell tartani a beszélgetés vonalát.

A már említett metakommunikáció kapcsán mindenképpen meg kell említenünk azokat a közvetett közléseket, amelyek sokat elárulnak a jelentkező személyiségéről, mögöttes gondolatairól.A hangszín, a hangerő, a megnyilvánulás magabiztossága legalább olyan árulkodóak lehetnek, mint a mimika. Mindezekkel, és az elmondottakkal együtt alakulhat ki egy komplex kép a jelentkezőről, mely vagy további lehetőségeket rejt magában, vagy már alapvetően elveti az alkalmazhatóságot.

Nézzünk most néhány olyan kérdést, melyek elsőre talán furcsának tűnnek, de jobban belegondolva olyan mögöttes tartalommal bírnak, mely a hagyományos interjúztató kérdéseknél jóval töbet elárulhat a jelentkezőről.

Miért Önt válasszuk a meghirdetett pozícióra?

A jelentkező motiváltsága éppen úgy lemérhető e kérdéssel, mint az, mennyire magabiztos, illetve tisztában van-e azzal, milyen munkakört kell majd ellátnia, mely területen tevékenykedik a cég.

Mire a legbüszkébb?

Nyilvánvalóan értékelendő, ha a két szép kislányáról kezd el beszélni, de ami az interjú, és a munkához való hozzáállása szempontjából is lényeges, az a számokkal, konkrét adatokkal alátámasztott, szakmai téren elért sikerek száma. Az általánosságban adott válaszok nem biztos, hogy eleget elárulnak, és valójában lehet, hogy csak jó színben akarja feltüntetni magát a jelentkező, de karrierépítés nincs is szándékai között.

Milyen pozitív és negatív tulajdonságai vannak?

Bár egyszerű a kérdés, legtöbben mégis leblokkolunk, ha össze kell ezeket gyűjtenünk. Figyeljen arra, hogy a pozitívakkal vagy a negatívakkal kezdi a választ a jelentkező, ez szemléletéről árul el sokat. Az sem mindegy, hogy képes-e egy ilyen direkt helyzetben a megpályázott pozíció szempontjából is lényeges tulajdonságokat felsorolni. Ha egy irodai munkakör kapcsán az jut először eszébe, milyen jól főz, könnyen lehet, hogy szétszórt személyiséggel van dolga, aki nem látja bizonyos helyzetekben a lényeget.

Hogyan képzeli el jövőjét 5 év múlva?

Motiváció és lelkesedés az a két fontos jellemvonás, melyek kiszűrhetőek e kérdéssel. Nem is az a lényeg, hogy konkrétan mit mond a jelentkező, hanem sokkal inkább annak mikéntje. Az ambíciózus, tervekkel teli személyiségről azonnal lejönnek ezek a tulajdonságok, ahogyan a jövőjéről beszél.

Annak érdekében, hogy cége számára az ideális munkavállalókat találja meg, az interjúztatás rendkívül fontos lépés. Ahelyett, hogy szükséges teendőnek érezné, inkább fogja fel úgy, mint egyfajta kincsvadászatot, hiszen sosem tudhatja, mikor lép be az a személy az ajtón, aki tudásával, tapasztalatával, kreativitásával hozzájárulhat üzleti sikereihez.