A szorongás kialakulása, kezelése – Mit tegyünk ellene?

Pánikbetegség, depresszió, kényszeres cselekvések, stressz és a velük járó testi panaszok – olyan problémák ezek, melyek napjainkban sajnos sokakat érintenek, és egyértelműen szorongásra vezethetőek vissza. Súlyosságuk személyenként nagyon eltérő lehet, és egészen odáig fokozódhatnak, hogy a normál életvitelben is gátolhatják a betegeket. A megoldás mindig komplex, és a szakorvosi segítség éppen úgy szükségessé válhat, mint az életmódváltás, a közvetlen környezet támogatása, valamint az alternatív gyógymódok felé fordulás. A legfontosabb azonban a pszichés probléma felismerése, és annak tudatosulása, hogy a helyzet igenis megoldható, járjon bármilyen komoly panaszokkal eleinte.

A szorongás tulajdonképpen már belénk kódolt, de az, hogy kinél mennyire jelentkezik, és erősödik fel, számos tényező függvénye. Valahol a gyermekkorban érdemes gyökereit keresni, ugyanis pszichés fejlődésünkre komoly hatással van a szüleinkkel való kapcsolatunk, a tőlük látott példa. A csecsemő kezdetben áhitattal figyeli édesanyját, a vele való szoros kapcsolat miatt kezdetben úgy látja, sebezhetetlen és mindenek felett álló. Abban az esetben viszont, ha a szorongás jeleit észleli rajta, a viselkedésformát automatikusan átveszi tőle. Könnyen lehet, hogy gyermekkorban nem jelentkeznek pszichés problémák, de a fiatal felnőttekre különösen jellemző, hogy a depresszió, vagy a pánikbetegség hirtelen lángol fel, elsőre talán úgy tűnhet, hogy mindenféle kiváltó ok nélkül. Nézzük, mi a helyzet az apával! A férfiaknak erősnek kell mutatniuk magukat, hiszen a társadalom ezt a szerepet szánta nekik. Azonban éppen emiatt gyakori – főként a vezető pozíciót betöltő férfiak körében – a stressz, a szorongás, és az ebből fakadó pszichés és testi megbetegedés náluk. A stresszoldásra pedig mi más lenne jobb megoldásnak vélt szer, mint az alkohol, ami azonban csak tovább ront a helyzeten. A rendszeres alkoholfogyasztás önmagában is depressziót, pánikbetegséget vált ki – többek között a szervezetben kialakuló hiánybetegségek miatt is.

Sajnálatos tény, hogy az alkoholizmus, a depresszió, a szenvedélybetegségek, a pánik, a kényszer gyakran együtt járnak, és ha a szorongás kezelésére az italt választja a beteg, olyan ördögi körbe kerül, ahonnan nagyon nehéz egyedül kijönni. Maga a szorongás egyébként általánosságban ugyanazokat a panaszokat okozza a pácienseknél. Az alvászavarok nyugtalansággal, állandósuló idegességgel társulnak, ingerlékenység, izomfeszülés és koncentrációs problémák kísérik. Ez azonban csak a kezdeti állapot, hiszen ha nem talál a beteg megfelelő gyógymódot, könnyen elhatalmasodhat rajta a szorongás, és kialakulhatnak olyan komolyabb fóbiák, kényszerek, melyek gyökeresen képesek megváltoztatni életét- sajnos negatív irányba.

A generalizált szorongásos zavar eltérő intenzitással jelenik meg a beteg életében, és általában ez az alapja az olyan, akár súlyos formát is elérő betegségeknek, mint a pánikbetegség, vagy az agorafóbia. Ez utóbbi gyakorlatilag a zsúfolt, szabad terektől és a tömegtől való félelmet foglalja magába. Hasonló az említett pánikbetegség is, ám itt bizonyos szituációk váltanak ki a páciensben rohamszerűen rátörő rosszulléteket. Jellemző formája, amikor sorbanállástól, tömegközlekedéstől retteg valaki. Sajnos mindennapjainkban igen nehéz ezt elkerülni, így a környezet támogatása sokszor nélkülözhetetlen ahhoz, hogy egyáltalán teendőit el tudja látni az érintett személy.

A szociális fóbia bizonyos munkakörökben való elhelyezkedést tesz lehetetlenné, esetében ugyanis a beteg az olyan szituációktól retteg, amikor a figyelem középpontjába kerül. A speciális fóbiák mindig valamilyen konkrét szituációra, tárgyra, vagy állatra fókuszálnak, talán a legismertebb a kígyóktól és pókoktól való rettegés. A kényszerbetegségben szenvedők egy-egy gondolat hatására kerülnek feszült idegállapotba, és uralkodik el rajtuk a szorongás. A poszttraumás stresszt kiválthatja valami olyan trauma, melyet nem tud feldolgozni a beteg, és már a gondolatára is komoly szorongást tanúsít. A felsoroltakkal az a komoly probléma, hogy a pszichés problémák gyakran társulnak a test reakcióival is, konkrét fájdalom formájában. Van, hogy a szorongásos panaszokra éppen egy kivizsgálás alkalmával derül fény, amikor minden lelet negatív, mégis állandó fejfájás, vagy gyomorpanaszok kínozzák a beteget. Ilyenkor következik általában a pszichoterápia, ami hazánkban sajnos gyakran egyet jelent a feszültségoldók, antidepresszánsok és nyugtatók szedésével.   

Kétségtelen, hogy ha komolyabb betegségről van szó, akkor nélkülözhetetlen a gyógyszeres kezelés, de eleinte javasolt a páciensnek a saját magára való odafigyelés, mely során a zenehallgatás, a pihenés, egy utazás, vagy relaxációs technikák elsajátítása is eredményre vezethetnek. Nyilvánvaló, hogy ha a mindennapi életvitelt is akadályozza a szorongás, és a pszichés betegségek, akkor ezeknél jóval többre van szükség, s itt lépnek képbe a gyógyszerek. Ezek néhány hét szedés után kezdik hatásukat kifejteni, de időbe telhet, míg megtalálja a szakember az ideális készítményt a beteg számára. Eléggé kiszámíthatóak ezek, ám hátrányuk, hogy sajnos a szervezet nagyon hozzájuk tud szokni, és akár a dózis emelésére is szükség lehet egy idő után. Hasonló a helyzet a leszokással, azonnal letenni nem szabad őket, csak orvosi konzultáció mellett, folyamatosan.

Fontos tudnivaló, hogy amennyiben a szorongás háttere megmarad, úgy a kezelés is kevésbé hatékony, a gyógyszerek letétele után pedig szinte biztos, hogy ismételten jelentkezni fognak a tünetek. Elengedhetetlen része tehát a kezelésnek a szorongás lelki hátterének feltárása, melyhez pszichológus segítségét érdemes kérni. Jobbnál-jobb szakemberek állnak napjainkban a páciensek rendelkezésére, akik a hipnoterápia, a viselkedésterápia és számos egyéb módszer felhasználásával igyekeznek a dolgok mélyére hatolni. Sok esetben már a szakemberrel történő rendszeres konzultáció is segítséget jelenthet a páciens számára, aki egy idő után kezdi megérteni betegségét, és életének azokat a szituációit, történéseit, amelyekre szorongása visszavezethető.

A szorongás jeleit tapasztalva semmiképpen ne dugja fejét a homokba, hiszen a probléma egyre többeket érint, és akár súlyos kimenetele is lehet, ha pszichéjével nincsen minden rendben. Ahhoz, hogy a munka és a magánélet terén is kiegyensúlyozott legyen, elengedhetetlen, hogy odafigyeljen a lelkében zajló folyamatokra. Ha kevésnek bizonyul egy baráti beszélgetés, és a hosszú hétvége sem tudja megoldani az önben felgyülemlett stresszt, esetleg már észleli magán a pánik, a kényszeres cselekvés, vagy az életét megnehezítő fóbiák jeleit, forduljon szakemberhez már a kezdetekkor! A pszichológus segítségét kérni nem szégyen, sokkal inkább bizonyul annak az, ha elveszti a kontrollt betegsége felett, és olyan szerekhez nyúl, melyek ideig-óráig ugyan oldják a stresszt, de következményeik beláthatatlanok. Az alkohollal történő stresszoldás helyett ismerje meg azt a személyt, akivel életét minden körülmény között le kell majd élnie, ez pedig nem más, mint saját maga!