A szemölcs eltávolítása, kezelése akár otthoni módszerekkel

A HPV vírusok családjába tartozó fertőzés gyerekek és fiatal felnőttek körében igen gyakori, ám kezelése teljes hatékonysággal tünteti el azt. A szemölcsök az esetek nagy részéban teljesen ártalmatlanok, ám a futószemölcs szép számban képes elszaporodni, fertőzni, így nagyon fontos, hogy a bőrfelületen talált ilyen elváltozásokat ne vakargassa, csipkedje, hiszen ezzel újabb és újabbak megjelenését kockáztatja. Vannak bizonyos készítmények, melyek recept nélkül is kaphatóak, és kétségkívül alkalmasak lehetnek a szemölcs méretének csökkentésére, de ha végleges megoldást szeretne, azt az eltávolítás jelenti.

A leginkább érintett testrészek a kéz, az ujjak, az arc, a lábfej, a körmök környéki területek, valamint a térdek. A testszerte megjelenő szemölcsök mérete 2-5 mm lehet, gyakorlatilag csomóként érzékelhetőek, ám egyáltalán nem fájnak. Egyetlen fajtájuk válhat veszélyessé, ez pedig a nemi szerveken megjelenő változat, mely rendkívül fertőző a szexuális aktus során. A szemölcsre egyébként is jellemző, hogy könnyű elkapni. Elegendő hozzá az uszoda, strand vizében lebegő levált hámsejt, vagy egy kézfogás is. Természetesen az apró kitüremkedések megjelenése attól is függ, hogy mennyire erős az immunrendszerünk. Amennyiben nem vagyunk legyengült állapotban, úgy a szervezet legyőzi a vírust.

Ha mégis kialakultak a szemölcsök, érdemes odafigyelni rájuk annak ellenére is, hogy nem fájdalmasak. Egyes fajtái maguktól is meggyógyulnak, de az immunrendszertől függően gyulladás is felléphet környékükön. Kezelését illetően az általánosan elterjedt forma a folyékony nitrogénnel történő fagyasztás. Ez minimális fájdalommal jár, de hatására maximum egy héten belül magától leesik a szemölcs. Ha tart ettől, akkor választhatja az ecsetelést, melyet általában az elő-, és utókezelés során szoktak ajánlani, de elérhető a teljes gyógyulás is vele. Arcra és nemi szerv környékére nem szokták ezt a módszert ajánlani.

Helyi érzéstelenítést tesz szükségessé az úgynevezett Volkmann-kanál használata, melynek használatával éles széleinek köszönhetően sebészi úton lehet eltávolítani a szemölcsöt. Hátránya, hogy fennáll a hegképződés kockázata. A sejtosztódást gátló ecsetelővel kapcsolatban pedig arra kell felhívni a figyelmet, hogy várandósoknak mindenképpen kerülni kell az ilyen anyaggal való érintkezést, pláne, hogy rendszeres kezelést tesz szükségessé az ecsetelés.

A vérehulló fecskefű kiváló lehet a szemölcs megszüntetésére. A szárát megtörve a szemölcsre kell cseppenteni a nedvét, és hagyni kell beszívódni.

Lehetőleg ne jusson az egészséges bőrre belőle.

Plasztikai sebészeti eljárás keretein belül is lehetőség van a szemölcs kimetszésére, de egyfajta alternatívát jelent az elektromos berendezés, az úgynevezett kauter használata is. Szintén helyi érzéstelenítés javasolt hozzá, és a nagyfrekvenciás sebészeti vágókészülék gyorsan megszabadítja a nem kívánt szemölcstől.

Amennyiben a családban szemölccsel fertőzött személy van, fontos, hogy a testápolás során külön eszközöket használjon tőle, hiszen akár már egy testápolóval is átvihető a fertőzés, ami gyenge immunrendszer esetén támadásba lendül, és elcsúfítja az adott testtájat.