Léböjtkúra

Fotó: © teresatrimm / Flickr

Tavasszal sokan belekezdünk valamiféle fogyókúrába, vagy diétába, esetleg méregtelenítő kúrába. Ennek egyik lehetséges változata a léböjtkúra. Sokan azon az állásponton vannak, hogy a szervezet rendelkezik méregtelenítő szervvel, ezért értelmezhetetlen és értelmetlen is magunkat mindenféle léböjtkúrával sanyargatni. Ebben lehet is valami, de ha mindezt ésszel és nagy odafigyeléssel csináljuk, és nem tart pár napnál tovább, akkor utána frissebbnek és könnyebbnek érezhetjük magunkat, bőrünk pedig megszépülhet egy jól megválasztott léböjtkúra után.

A nagy gondossággal összeválogatott zöldségeken és gyümölcsökön alapuló léböjtkúrával látványos eredményeket érhetünk el. Fontos azonban, hogy csak pár napig tegyük mindezt, ne tartson a léböjtkúránk egy hétig, vagy ennél több ideig, mert igaz, hogy a szervezetünk kissé felszabadulhat a léböjtkúra alatt a nehéz ételek és a mérgek alól, de mégsem kapja meg az összes szükséges tápanyagot, ami elengedhetetlen és akkor lehet, hogy több kárt okozunk a szervezetünknek, mint amennyi hasznot kívánnánk elérni. A léböjt megfelelő fegyver lehet a narancsbőr elleni küzdelemben is, mivel ezalatt a pár nap alatt is elérhetünk vele látványos eredményeket, a hepehupák ellágyulnak a combunkon és a fenekünkön. Ugye milyen csábítóan hangzik így nyár elején még akkor is, ha némi erőfeszítésünkbe is telik. Az arcunkon is meg fog látszani a pozitív változás, mert kevésbé lesz sápadt, és a szem alatti sötét karikák is eltűnhetnek, élettelibb lesz a színe és hidratáltabbá válik. A kötőszövetekből elkezd kiürülni a méreganyag.

Főleg akkor fog látszani a változás, ha alapvetően nem figyelünk oda túlzottan a táplálékaink megválasztásában és sokszor fogyasztunk tartósítószeres élelmiszereket, vagy cukrokat, édességeket és szénsavas üdítőket. Ezeket ugyanis ezalatt a pár nap alatt el kell felejteni. Nehéz lesz, de az eredmény kárpótol majd minket, amiért tehermentesítettük a szervezetünket erre a pár napra.

Térjünk át a konkrétumokra. Miből is áll a léböjtkúránk. Először is, mindennek az alapja a bőséges folyadék, ami legalább két és fél-három liter természetesen ásványvizet (de nem szénsavasat és semmiképpen sem ízesítettet!) jelent, kombinálva zöldteával (de semmi ízesített, vagy aromás, csak natur!), de gyógyteákat is fogyaszthatunk közben, a lényeg, hogy a kellő mennyiséget magunkhoz vegyük. Legalább óránként 7-8 nagy kortyot innunk kell, ha pedig meleg van odakint, akkor félóránként 4-5 kortyot.

Készítsünk gyümölcspréssel reggelire finom gyümölcsleveket zöldségleveket vagy ezek kombinációját, – de csak az almát vegyítsük zöldséggel – és turmixoljunk frissen is, mert a turmixban a rosttartalom is benne van. Minden művelet előtt alaposan mossunk meg minden zöldséget és gyümölcsöt, és ha lehet, akkor piacról szerezzük be őket, ne a multiknál, mert fennállhat annak a veszélye, hogy tartósítószerekkel fújják le a gyümölcsöket, nehogy hamar megromoljanak. Ha nincs lehetőségünk piacon vásárolni, akkor meg hámozzunk meg mindent. A leveket és turmixokat lehetőleg frissen, a fogyasztás előtt készítsük el, ne „gyártsunk le” több napra előre turmixot és leveket, mert hamar elveszítik vitamin és ásványi anyag tartalmukat. Igaz ez a teákra is, azokat is frissen készítsük, mert azok is csak frissen hathatnak pozitívan a szervezetre.

Lehetőleg reggel fogyasszuk a gyümölcsöket és ha lehet kezdjünk almával, mert az alma reggel élénkít is, egy igazi csodaszer, és ne aggódjunk, mert nem fogja savasitani a gyomrunkat. Az alma csak a délutáni vagy esti fogyasztáskor okozhat egyeseknél óriási étvágyat. Ha reggel esszük, akkor ilyentől nem kell tartanunk. Ha pedig lefekvés előtt felhajtunk egy kis általunk préselt almalevet, akkor szépeket fogunk álmodni J

Ebédre készítsünk zöldségleveket, úgymint cékla-zeller-sárgarépalé, vagy sütőtöklé, de ha nagyon szeretjük a gyümölcsöket, akkor azokat is fogyaszthatjuk, valamint ehetünk bőségesen savanyú káposztát is, mivel jó lúgosító hatása van.

Akkor se keseredjünk el, ha nem bírunk ki három napot léböjtkúrával, mert már akkor is sokat tettünk az egészségünkért, ha minden héten beiktatunk egy zöldség-gyümölcs turmixokból és friss salátákból álló napot, amikor nem fogyasztunk mást, csak csupa-csupa egészségeset. Minden esetre, mielőtt hosszabb léböjtkúrába szeretnénk belevágni, és valamilyen egészségügyi problémánk van, vagy gyógyszereket szedünk, esetleg gyógyszeres kezelés alatt állunk, mindenképpen egyeztessünk a háziorvosunkkal, hogy szabad e belefogni egy ilyen típusú kúrába.