A fokhagyma jótékony hatásai

Fotó: © hans s / Flickr

A magyar konyha kedvelt alapanyagaként ismerjük elsősorban, de a fűszernövény a szervezet egészségének szempontjából számos előnyös tulajdonsággal is bír. Jellegzetes illata az ajoén névre hallgató kéntartalmú anyagnak köszönhető, magas illóolaj tartalma pedig nyersen fogyasztva érezhető leginkább. Az ajoén mellett közel százféle egyéb vegyület is megtalálható benne, melyek miatt a fűszernövényt már az ókortól kezdve előszeretettel alkalmazzák a gyógyászat terén. A fokhagyma bizonyította kivételes tulajdonságait a lepra gyógyításától kezdve a féregűzésen keresztül az aranyér okozta bántalmak kezeléséig, és napjainkban is számos betegségre jelent gyógyírt.

Jelentős mennyiségben tartalmaz nitrogént, foszfort, káliumot, kalciumot, magnéziumot, de ezeken felül A, B, C, és E-vitaminnal is rendelkezik. Legelőnyösebb a fokhagymagerezdek nyersen, szétrágás nélküli fogyasztása, de jó hír, hogy főzéssel is csak a C-vitamin pusztul el, a többi értékes hatóanyag hűen szolgálja egészségünket. Lássuk most, melyek azok a területek, ahol eredményesen vethető be a kedvelt fűszernövény!

Általánosságban vértisztításra, sebgyógyításra, valamint koleszterin problémákra szokták ajánlani fogyasztását, de természetesen számos egyéb megbetegedés is pozitívan reagál hatóanyagaira!

A szív-, és érrendszer legjobb barátja

A magas vérnyomás, és a vele járó egészségügyi kockázat sajnos sokakat érint nem csak hazánkban, de világszinten is. Bizonyított tény, hogy a fokhagyma rendszeres – lehetőség szerinti nyersen – fogyasztása csökkenti a vérnyomást, jótékony hatással van a koleszterinszintre, csökkenti a vérben a káros LDL koleszterin szintjét, míg a jó HDL arányát növeli. Értágító hatásánál fogva eredményesen vethető be fejfájás ellen, sőt, segítségével megelőzhető a trombózis, ugyanis gátolja a vérlemezkék összetapadását. Fontos megemlíteni, hogy a már kialakult magas vérnyomás tüneteinek kezelése kizárólag fokhagymával nem lehetséges, de a gyógyszerszedés mellett kitűnő választásnak bizonyul a gyógy-, és fűszernövény.

Hatékony az érelmeszesedés ellen

A szív-, és érrendszerre gyakorolt hatásánál fogva az érelmeszesedés megelőzésekor, valamint annak kezelésekor is érdemes a fokhagyma mellett letenni a voksot. A hatóanyagok ugyanis az érfalon lerakódó, kemény, leginkább mészre hasonlító úgynevezett pakkokat feloldják.

Immunerősítés fokhagymával

Antimikrobiális hatását már az ókorban Arisztotelész és Hippokratész is ismerte. A történelem során, a középkorban francia papok alkalmazták pestisjárvány ellen, míg a második világháborúan a sebek elfertőződését előzték meg segítségével. Antibiotikumként olyan mikroorganizmusokkal szemben alkalmazható eredménnyel, mint a Staphylococcus, a Proteus, vagy a Pseudomonas. A benne levő allicin miatt tehát vírus-, és baktériumölő hatással bír, hozzájárul a nátha, a torokfájás megelőzéséhez, de sikeresen vethető be paraziták okozta betegségek esetében is, így kihajtja a bélférgeket, valamint a cérnagilisztát. A sokaknál problémát okozó Candida albicans nevű gomba, és a herpeszvírus ellenszereként is használható. Jól látható tehát, hogy számos olyan megbetegedés reagál pozitívan a fokhagyma értékes összetevőire, amelyekre általában gyógyszert szedünk. A természetes gyógymódok egyre elterjedtebbek, érdemes tehát bevetni a fokhagymát a felsorolt betegségek kezelésére, vagy egyszerűen megelőzés gyanánt, az immunrendszer erősítésére.

Rákellenes hatás

Több táplálékunkról derült már ki, hogy rendszeres fogyasztásukkal a daganatok kialakulása megelőzhető, s közöttük is előkelő helyet foglal el a fokhagyma. Mivel tisztító, fertőtlenítő szerep jut neki, így kifejezetten az emésztőrendszeri daganatok megelőzésére alkalmas, de mivel enzimjei alapvetően semlegesítik azokat a folyamatokat és anyagokat, melyek a kóros sejtburjánzásnak kedveznének, így szinte bármilyen daganatos megtegedés ellen hatékony a növény. E célból is javasolt nyersen fogyasztása.

Mire ajánlott még a fokhagyma rendszeres alkalmazása?

Vannak olyan, egészségünkkel kapcsolatos területek, melyek szintén jól reagálnak a fokhagyma fogyasztására:

Sokan vannak, akik a kellemetlen szag miatt inkább kerülik fogyasztását, pedig néhány apró trükkel semlegesíthetjük a jellegzetes szagot. A petrezselyem maga is jóhatással van az egészségre, hiszen tisztítja a vesét, étvágyat csinál, és nem utolsó sorban egy-két szál elrágása a foghagymaszag ellen is remek választásnak bizonyul. A tej nem csak a kalcium miatt ajánlott, hanem a foghagyma fogyasztásával összekötve a benne levő zsír-, és víztartalom felveszi a fokhagyma aromáját, ezáltal semlegesíti a szagot. Kifogás tehát nincs, mindenképpen érdemes a gyógy-, és fűszernövényt fogyasztani, hiszen segítsgével természetes módon tehetünk szervezetünk egészségéért.

Mint sok más konyhában megtalálható alapanyag esetében, így a fokhagymával kapcsolatban is érdemes megemlíteni, hogy külsőnket is szebbé varázsolhatjuk segítségével. Nincs szükség arra, hogy méregdrága kozmetikumokkal harcoljunk a pattanások ellen, elegendő csupán egy összezúzott fokhagymagerezdet a pattanásra tenni, körülbelül negyedóráig rajta hagyni, az eredmény pedig látványos.

Hogyan használjuk?

Amennyiben immunerősítés a cél, akkor naponta elegendő egy gerezd belőle. Megfázás, vagy bármilyen betegség idején emelhetjük az adagot tetszés szerint. Salátában, pirítóson, vagy akár joghurtba keverve is finom, és erőteljes íze is elveszik a többi finomsággal vegyítve. Természetesen ízesítheti vele a főtt ételeket is, de tény, hogy nyersen nagyobb hatást érhetünk el vele.

Ha szívesen sürög-forog a konyhában, akkor készíthet fokhagymaolajat is. Körülbelül két dl olívaolajjal, babérlevéllel, chillivel, borssal és oreganóval fél kiló fokhagymát javasolt keverni, majd körülbelül két hétig érlelni. Ételeink nem csak egészségesek, de rendkívül finomak is lesznek tőle. Ha nincs kedve pepecselni, vásárolhat drogériákban, gyógyszertárakban fokhagyma tinktúrát, vagy beviheti a szervezetbe az értékes hatóanyagokat fokhagyma kapszula formájában is.