Reuma és kezelése

© Grook Da Oger

Az ízületeket érintő reumás megbetegedés nem csak a mai ember mindennapjait nehezíti meg, hiszen már időszámításunk előttről származó csontvázakról is megállapították, hogy a reuma bizony akkoriban is létezett. Manapság világszinten minden hetedik ember érintett a problémában, függetlenül attól, hogy milyen éghajlaton él, hány éves, melyik nemhez tartozik. Sokan tévesen azt gondolják, hogy kifejezetten az idős korban levők megbetegedésének számít, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy már fiatalok is szenvednek a néhány naptól akár több évig is tartó fájdalommal és merevséggel járó tünetektől.

A reuma gyakorlatilag legalább kétszázféle ízületi és izomelváltozást foglal magába. A gerincbetegségektől kezdve a csontritkuláson, ízületi gyulladáson, kopásos degeneratív elváltozásokon keresztül az egyéb kórállapotokat kísérő ízületi panaszokig nagyon sokféle megbetegedés tartozik e gyűjtőfogalom alá. A panaszok az életminőséget jelentősen rontják, s bár halálhoz nem vezetnek, de rokkantságot okozhatnak, ami továbbgondolva akár 5-10 évvel is megrövidítheti az élettartamot. A gyulladt ízület fájdalmasságát baktériumok, vírusok okozhatják, de a korból adódó reumás panaszok mellett a huzat, a lehűlés, vagy a megfázás is vezethet reuma kialakulásához.

A gyulladásos ízületi problémák tehát a szervezetbe kerülő kórokozók miatt alakulnak ki. Eleinte csak az ízület felszíne az érintett, majd idővel egyéb részei is megbetegednek. Típustól függően hetekig, de akár több évig is szenvedhetünk kellemetlenségeitől, a szakorvosi ellátás, és a folyamatos kezelés nagyon fontos a fájdalom enyhítését illetően. Vannak olyan autoimmun betegségek, amelyek szintén ízületi fájdalommal és gyulladással járnak. Az arthritis elsősorban a térdet, a csípőt, a könyököt, valamint a vállat érinti.

A kopásos ízületi megbetegedés esetében gyakorlatilag eltűnik az a porcréteg, ami az ízület működéséhez szükséges, s ezáltal a mozgás fájdalmassá válik. A betegség kialakulásához hónapok, évek szükségesek, s eleinte jellegzetes merevségérzés tapasztalható. Nem csak idősek szenvednek a problémától, sőt az operált ízületek esetében is megnő a reuma kialakulásának kockázata. Kifejezetten a túlsúlyos nők érintettek a térd kopásos megbetegedésében, ez esetben a súlyfelesleg leadása egyértelműen megoldást jelenthet.

Ha már kialakult az artrózis, arra a nyirkos időjárás különösen rossz hatással van, a fájdalom akkortájt erősebb válik, egyébként magát a betegséget nem vezethetjük vissza sem az időjárásra, sem a sportolásra. Mivel a testmozgás minden egészségére ügyelő ember életének természetes részét kell képeznie, így ez alól a reumás panaszokkal küzdők sem képeznek kivételt. Számukra azonban ajánlott a nagy terhelést adó sportok kerülése, futás helyett ajánlott az úszás, vagy a séta. A mozgás nem csak a testsúly kontrollálása, és az egyéb betegségek megelőzése miatt fontos, hanem az izmok erősítésének okán is, ugyanis ezzel csökkenhet az ízületi fájdalom.

Egyértelmű tehát, hogy nem csak az idősek betegsége a reumathoid arthritis, mely egy idő után az egész szervezetet érinti. Kezdetben a duzzanat, a fájdalom jelenti a legnagyobb problémát, majd a bőr alatt kialakulnak reumás csomók. Mivel mozgásra még inkább fokozódik a fájdalom, így az érintett betegek igyekeznek minél kevesebbet mozogni, ami viszont sem kedélyállapotuknak, sem egészségi állapotuknak nem tesz szó. A reggeli ízületi merevség éjszakai izzadással, bőrpír, duzzanat kialakulásával társulhat, s nem ritka az étvágytalanság és a hőemelkedés sem. A beteg ízülethez találkozó csontvégek akár helyükről is kimozdulhatnak, s az inak változásaival együttesen ez természetellenes alakváltozást is okozhat.

A reuma kezelése a gyógyításra sajnos nem terjed ki, cél a fájdalomcsillapítás, és az állapot szinten tartása. Gyógyszerekkel ez részben megvalósítható, de fontos szerep jut a fizioterápiás kezeléseknek is, melyek a normál ízületi mozgásra gyakorolnak hatást, valamint növelik az izomerőt is. Amennyiben a leszorított idegek a mozgást kifejezetten korlátozzák, akkor szükségessé válhat sebészeti beavatkozás ezek felszabadítására, vagy a károsodott ízület helyreállítására.

Kevesen tudják, pedig klinikai vizsgálattal bizonyított tény, hogy sok más tényező mellett a táplálkozás is hatással van a reumás megbetegedés javulására, vagy éppen az állapot romlására. A túl sok cukor, hús, zsír, és felvágott egyértelműen negatív hatással van a betegségre, csakúgy, mint a kávé, tea, valamint az alkohol fogyasztása. A többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag étrend, mely magvakat, és A-, E-, C-, D-vitaminokat is kellő mennyiségben tartalmaz, egyértelműen jó hatással van a reumás fájdalmakra. A cink, a szelén, a vas, a réz hasonlóan előnyösek lehetnek a fájdalmas állapot idejének csökkentését illetően. Az állati fehérje, vagyis a hús egyik bomlásterméke az ízületek közé, és a porcokba rakódik le, ami gyulladást képes okozni a reumatikus fájdalmakkal küzdőknél. Éppen ezért ajánlott számukra a magas fehérjetartalmú étrend mellőzése.

Mint sok más betegségre, így a reumára is igaz, hogy az utólagos kezelés helyett fontosabb hangsúlyt fektetni a megelőzésre. S hogy ez miként lehetséges? Érdemes odafigyelni olyan aprónak tűnő, ám cseppet sem ilyen tényezőkre, mint a huzatos, nyirkos, szeles helyek kerülése. A falak átnedvesedése egyéb egészségügyi panaszok mellett reumát is okozhat. A láb fokozottan érzékeny a hidegre, így ha a cipő átázott, azt mihamarabb ajánlott lecserélni. A rendszeres testmozgás minden korosztály számára nagyon fontos, és nem csak a testsúly miatt, hanem az egyes betegségek megelőzése végett is.

Ha már kialakult a reuma, a gyógyszeres kezelés mellett van néhány olyan módszer, melyek nagy valószínűséggel enyhítik majd a fájdalmakat, s ami nem utolsó szempont, teszik ezt természetesen.